Radmanović ocijenio: Kulminacija kršenja Dejtona

20.11.2023. | 08:56

Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Nebojša Radmanović rekao je Srni da je Dejtonski sporazum tokom 28 godina postojanja kršen, a da je kulminacija sada kada u BiH djeluje čovjek koji nije izabran za visokog predstavnika u Savjetu bezbjednosti, što je predviđeno ovim međunarodnim dokumetnom.

Radmanović je ocijenio da je Dejtonski sporazum među važnijim u posljednjih 50 godina kojim su trebali svi da se pohvale, ne samo u BiH nego i oni koji su učestvovali u njegovom stvaranju.

“Radi se o međunarodnom sporazumu koji nije samo donio mir, već je i riješio i unutrašnje uređenje BiH i odnose u BiH na sasvim jednoj novoj osnovi koja je vrlo značajna i koju je trebalo da poštujemo od prvog dana. Međutim nije se tako dešavalo, nažalost”, ocijenio je Radmanović.

On je podsjetio da je već prvi visoki predstavnik, koga u posljednje vrijeme “hvale” da nije ništa radio, jednim aktom promijenio odredbu Dejtonskog sporazuma i “zabranio da postoji nacionalno opredjeljenje u Predsjedništvu kod budžeta BiH”.

“Kasnije su dolazili i gori visoki predstavnici koji su stalno mimo Dejtonskog mirovnog sporazuma uzimali sebi razna prava kojima su mijenjali stanje u BiH, remetili odnose i nisu dozvoljavali da postane stabilna zemlja”, istakao je Radmanović.

On smatra da je Dejtonski sporazum odličan međunarodni akt koji bi da su ga se svi držali omogućio da BiH bude prosperitetna.

“Riječ je, prema mom mšljenju, o odličnom međunarodnom aktu koji sadrži i Ustav BiH koga, da smo se pridržavali svi zajedno, imali bismo stabilno stanje i vjerovatno zemlju koja može da bude i prosperitetna. Nažalost, to nije tako danas”, konstatovao je Radmanović.

Sutra se navršava 28 godina od kada je u američkoj bazi “Rajt Peterson” u Dejtonu parafiran Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavnopravni poredak.

Ovim sporazumom Bosna i Hercegovina je uređena kao država koja se sastoji od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa.

Napomena:

Ovaj tekst je naknadno korigovan zbog pogrešne informacije da je “ovim sporazumom stvorena državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa”.

Portal “Raskrinkavanje.ba” je u analizi više od 500 tekstova u kojima se pominje Dejtonski sporazum objavio da je tvrdnja da je tim sporazumom stvorena državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, što je manipulacija činjenicama. Formulacije o nastanku Bosne i Hercegovine kao međunarodnopravnog subjekta Dejtonskim sporazumom navode na zaključak da prije parafiranja tog sporazuma, BiH nije postojala.

Prvi stav Prvog člana Ustava Bosne i Hercegovine, sadržanog u Aneksu 4 Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, ne podržava ovu tvrdnju. U njemu se navodi da Republika Bosna i Hercegovina nastavlja pravno postojanje kao država, ostaje članica Ujedinjenih nacija i može zadržati ili tražiti prijem u organizacije unutar tog sistema i drugim međunarodnim organizacijama. Jasno se navodi da se mijenja ili prilagođava unutrašnja organizacija.

Stav 3 Člana jedan navodi da se Bosna i Hercegovina sastoji od dva entiteta, Federacije BiH i Republike Srpske. Stoga, ona nije “sastavljena” odnosno nastala spajanjem tih entiteta, već se od njih sastoji.