Putovali i trošili nemilice! Bahato u posljednjoj godini mandata Bisere Turković

27.07.2023. | 07:58

Ministarstvo inostranih poslova (MIP) BiH zaradilo je, prema do sada objavljenim revizorskim izvještajima za 2022, najgoru ocjenu, a osim što je nastavljeno zapošljavanje i trošenja novca mimo propisa i limita, otkriveno je da je krajem prošle godine zaključen ugovor o fizičkom obezbjeđenju objekta u Braziliji, o kojem niko u sjedištu nije znao ništa.

MIP, na čijem je čelu lani bila Bisera Turković, je jedina institucija, od 45 do sada revidiranih na nivou BiH, koja je dobila revizorsko mišljenje sa rezervom i za finansijsku disciplinu i za poštovanje propisa, odnosno usklađenost sa aktima koje donose viši organi vlasti, s tim da im je, uz to, skrenuta pažnja i na brojne druge greške u koracima koje prave godinama.

U ministarstvu je radilo 469 osoba, a u kasi su imali gotovo 60 miliona, od čega su prošle godine potrošili nešto više od 54 miliona.

MIP je polovinom 2022. uputio u proceduru usvajanja izmjene Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji s ciljem stvaranja uslova za otvaranje deset DKP-ova u skladu sa ranijim odlukama Predsjedništva BiH, od Albanije, Kenije, Slovačke, Brazila, Tunisa i između ostalog, generalnih konzulata u Rijeci (Hrvatska) i Novom Pazaru (Srbija).

– Savjet ministara to nije razmatrao do završetka revizije, odnosno aprila 2023. godine – istakli su revizori.

Poseban dio izvještaja je posvećen, kako je navedeno, zaključenom ugovoru o fizičkom obezbjeđenju objekta u Braziliji.

– Tokom revizije prezentovan nam je ugovor od 22. decembra 2022, vrijedan 135.837 KM godišnje, koji je zaključio ambasador BiH u Oslu koji je ujedno i član zajedničke Komisije sukcesora bivše SFRJ po pitanjima iz Aneksa B sporazuma. Prezentovano je i dokumentovano da nije imao ovlašćenje za potpisivanje ugovora koji je zaključen na godinu i automatski se produžava ukoliko ne postoje suprotne izjave ugovornih strana najmanje 30 dana od isteka roka – piše u izvještaju.

Riječ je o diplomati Bakiru Sadoviću, a prema dokumentaciji, prije zaključenja ugovora nisu ispoštovane procedure u ministarstvu u pogledu planiranja i obezbjeđenja novca. Odsjek za finansije, ni Sektor za opšte poslove u cjelini, nije bio uključen u pripremanje i zaključivanje ugovora, a prema jednom dopisu od 12. januara 2023. godine ni ministar ni njegov kabinet nisu bili upoznati sa zaključenjem ugovora.

Postoji mišljenje Pravobranilaštva BiH od 22. decembra da se navedeni ugovor može zaključiti, a ambasador je dao pismeno izjašnjenje razloga potpisivanja ugovora.

– Glavni razlog je potreba obezbjeđenja objekta koji je Sporazumom o sukcesiji bivše SFRJ pripao BiH i u koji je BiH stupila u posjed u novembru 2021. Potreba obezbjeđenja, prema navodima ambasadora, se javila usljed čestih ilegalnih upada na posjed, po preporuci Ambasade Srbije u Braziliji, a što je obaveza i u skladu sa pravilima zemlje prijema te drugim aktima koji se tiču sprovođenja Sporazuma o sukcesiji – navedeno je u izvještaju u kojem su revizori preporučili rukovodstvu da detaljno ispita sve okolnosti koje su dovele do zaključivanja ugovora, odnosno da preduzmu sve neophodne aktivnosti u skladu sa važećim propisima s ciljem zaštite interesa ministarstva.

I pored višegodišnjih preporuka revizije ponovo je konstatovano da prilikom putovanja nije bilo racionalnosti te potpunog dokumentovanja svrhe i namjene korišćenja javnih sredstava. Utvrđeno je da je na određena putovanja išao veći broj osoba te da su pojedina trajala neuobičajeno dugo, a putovalo se od Australije, SAD, Tajlanda, do Malezije, Singapura, Maldiva te Balija.