Propali planovi o zvaničnom otvaranju prihvatnog centra za migrante “Lipa”

04.09.2021. | 07:32

Nekadašnji kamp “Lipa” u srpskom selu nadomak Bosanskog Petrovca neće, kako se očekivalo i najavljivalo, u ponedjeljak biti zvanično otvoren kao privremeni prihvatni centar za migrante zbog problema sa strujom i kontejnerima.

Unsko-sanski kanton, gdje ima nekoliko prihvatnih centara među kojima i “Lipa” koja je prvobitno bila šatorski kamp, od početka migrantske krize trpi najjači pritisak od strane ilegalnih izbjeglica. Uprkos negodovanju okolnog stanovništva, mahom povratnika srpske nacionalnosti “Lipa” je postala lokacija na koju nadležne upućuju većinu migranata koji stignu u taj kanton i okolinu, ali i one koje posljednjih dana izmještaju iz urbanog dijela Bihaća.

U reorganizaciju “Lipe” iz šatorskog kampa u centar za smještaj 1.500 osoba, krenulo se prije nekoliko mjeseci, a uz Ministarstvo bezbjednosti BiH veliku ulogu u tome igra i Međunarodna organizacija za migracije (IOM) u BiH, a koja je raspisala brojne pozive za nabavku potrepština.

Da je zvanično otvaranje prihvatnog centra prolongirano, potvrdili su u petak “Glasu Srpske” u Ministarstvu i IOM-u, gdje nisu mogli da preciziraju kada će do toga doći. Prema dostupnim informacijama problema pravi dovod struje, ali nisu stigli ni svi kontejneri koji su planirani.

– Radovi nisu još završeni. Kada sve bude posloženo, uslijediće objava i poziv za dolazak u „Lipu” – kazali su kratko u IOM-u.

Slična poruka je stigla i iz resora bezbjednosti u Savjetu ministara BiH gdje su dodali da je otvaranje prolongirano i zbog kontejnera za smještaj. U planu je da, za šta je ranije skrojen i sporazum sa Austrijom, BiH od te zemlje dobije 135 kontejnera koji bi trebalo da budu postavljeni u “Lipi”, ali ih Austrija ima pravo tražiti nazad pod uslovom da su potrebni za drugu svrhu koja, prema njihovom mišljenju, ima prioritet.

– Pod velikim upitnikom je bila i ranija najava. I da su se tako nastavile stvari odvijati i da je datum ispoštovan, ne bi sve bilo na svom mjestu – kaže sagovornik “Glasa” upućen u dešavanja.

Predstavnici Ministarstva i Službe za poslove sa strancima BiH su u avgustu u Bihaću usaglasili zadatke i obaveze svih učesnika, kako bi na terenu što efikasnije funkcionisao sistem upravljanja “Lipom”.

IOM je još krajem prošle godine povukao svoje osoblje koje je osam mjeseci bilo servis migrantima na toj lokaciji, a ubrzo nakon toga došlo je do požara u kojem su izgorjela četiri šatora. Dva mjeseca nakon požara u kampu su postavljeni novi šatori, a potom je krenulo postavljanje kontejnera i njegova obnovu.

U BiH i dalje boravi nekoliko hiljada migranata koji nastoje da se preko njene teritorije domognu Hrvatske, odnosno tla EU. Među kojima je najviše državljana Pakistana i Avganistana, a posljednje procjene domaćih službi govore da bi još ilegalnih izbjeglica, nakon sukoba u Avganistanu, moglo stići za nekih mjesec, do mjesec i po.

Pregledi i bijeg

Služba za poslove sa strancima BiH nastavlja da u saradnji sa policijom u Unsko-sanskom kantonu, deložira migrante iz napuštenih i devastiranih objekata na području grada Bihaća kao i iz nekoliko privatnih objekata u kojima niko ne boravi. Nekoliko desetina njih je prevezeno autobusima u “Lipu”, gdje se obavlja medicinski pregled, obezbjeđuje hrana i smještaj, ali uprkos tome veliki broj migranata stalno bježi u nadi da će preći u EU.