Program reformi ne vodi BiH u NATO

21.12.2019. | 10:14

Famozni dokument pod nazivom Program reformi, koji je Predsjedništvo BiH usvojilo 19. novembra i koji je do juče bio nedostupan javnosti, konačno je ugledao svjetlo dana nakon što je u petak dostavljen poslanicima Narodne skupštine Republike Srpske.

Opozicioni poslanici proteklih mjesec dana, iako nisu uopšte imali uvid u taj dokument, tvrdili su da Program reformi predviđa članstvo BiH u NATO-u, a sa takvim tvrdnjama su nastavili i juče. Šef Kluba poslanika SDS-a Miladin Stanić ponovio je da je Program reformi “zapravo ANP” ili njegova skraćena verzija i da Srpska više neće odlučivati o ulasku BiH u NATO, nego samo nivo BiH, a šef poslanika PDP-a Perica Bundalo ocijenio je da dokument predstavlja opredjeljenje Predsjedništva BiH za put BiH ka NATO-u.

Međutim, u Programu reformi koji je objavio “Glas Srpske” precizno se navodi ono što je srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik tvrdio u posljednjih mjesec dana, a to je da slanje tog dokumenta u Brisel ne prejudicira članstvo u NATO-u.

– BiH je predana poboljšanju odnosa sa NATO-om bez prejudiciranja konačne odluke o članstvu. Ovaj dokument podnosi se bez prejudiciranja konačne odluke o članstvu, a za čije usvajanje će biti potrebna dodatna odluka Predsjedništva i Parlamentarne skupštine BiH – navodi se u dokumentu.

Pored samog Programa reformi, “Glas Srpske” je imao uvid u dokument u kojem su precizno navedene ključne razlike između ANP-a i Programa reformi koji je usvojilo Predsjedništvo BiH. Kao jasna razlika ističe se činjenica da ANP sadrži čak 167, a Program reformi svega 28 strana.

– U ANP-u se navodi da je “BiH svoje opredjeljenje za punopravno članstvo u NATO-u konkretizovala 2005. godine donošenjem Zakona o odbrani BiH, gdje je navedeno da će sprovesti sve potrebne aktivnosti za prijem BiH u članstvo u NATO-u”. S druge strane, u Programu reformi jasno stoji da “BiH podnosi Program reformi kako bi implementirala Pregled odbrane iz 2016. godine”, kao i da je “predana poboljšanju odnosa na NATO-om bez prejudiciranja konačne odluke o članstvu” – navodi se u tom dokumentu.

Pored toga, u Programu reformi, za razliku od ANP-a, ne postoje uopšte poglavlja o reformi policije, jačanju Granične policije BiH, izbornom sistemu, kao ni o usklađivanju zakona i podzakonskih akata sa pravnom legislativom NATO-a.

– U ANP-u u poglavlju koje se odnosi na spoljnu i bezbjednosnu politiku precizno se navodi da će “prioritetne aktivnosti biti prvenstveno usmjerene ka aktivaciji i sprovođenju MAP-a”, kao i da za “aktivaciju MAP-a postoji širok politički konsenzus u BiH”. Takođe, u ANP-u se precizno navodi da će “aktiviranjem MAP-a, BiH dodatno unaprijediti svoje institucije”, a ništa od toga nema u Programu reformi – navodi se u tom dokumentu.

https://www.facebook.com/portalBL/posts/10156448138772471

 

Sjednica NSRS u ponedjeljak

Kolegijum Narodne skupštine RS, na zahtjev srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, zakazao je za 23. decembar u 17 časova posebnu sjednicu na kojoj bi trebalo da bude razmatrana informacija o Programu reformi BiH, koji je Predsjedništvo BiH usvojilo 19. novembra.

– Uz Program reformi dostavljeni su i drugi materijali. To su Godišnji nacionalni program 2019-2020. godina (ANP), sve odluke Predsjedništva BiH od 2001. do 2019. godine o saradnji sa NATO-om, Strategija spoljne politike BiH od 2018. do 2023. godine i Rezolucija o vojnoj neutralnosti Srpske – rekao je predsjednik NSRS Nedeljko Čubrilović.

 

Izvor:(Glas Srpske)