Problem s nabavkom kiseonika! Đajić: Rješenje privremene dozvole za dosadašnje dobavljače

07.10.2021. | 20:00

Rješenje problema s nabavkom kiseonika još se ne nazire.

Za institucije u Srpskoj odgovor se krije u privremenim dozvolama za sadašnje dobavljače, a da se u tom periodu riješe sve formalnosti.

Jedina firma u Republici Srpskoj koja je dobila zeleno svjetlo za distribuciju kiseonika od Agencije za lijekove BiH je Krajina grupa, što ne znači mnogo jer nemaju mogućnost za obavljanje tog posla.

To je kao da imate dozvolu za let, ali nemate avion, pojašnjava direktor Kliničkog centra Vlado Đajić.

“Nekome ko nema ni cisterne, ni boce ni tanka daje dozvolu, a nekome ko to sve ima nisu dali ni privremenu dozvolu što svi u ovom trenutku smatraju kao rješenje. Jedino rješenje bilo je da se daju privremene dozvole na 2,3,5 mjeseci i da se ispune sve ostale formalnosti i da se tako riješi prolem snabdijevanja kiseonikom. Svi su u problemu, čitava BiH, da ne govorim o entitetu Republika Srpska, sve i jedna zdravstvena ustanova je u problemu”, kaže Vlado Đajić, generalni direktor UKC Republike Srpske.

Iz Krajina grupe za “Glas Srpske” kažu da sama dozvola ne znači mnogo i zbog činjenice da kiseonika na tržištu nema, ali da su uslove obezbijedili.

“Kompanija “Meser”, koja snabdijeva skoro kompletno tržište u FBiH, u mogućnosti je da obezbijedi određene količine medicinskog kiseonika i za zdravstvene ustanove u Srpskoj, ali ni oni nisu sigurni do kada će moći da obezbjeđuju kiseonik. Zbog novog talasa virusa korona sve zemlje koje imaju postrojenja za proizvodnju kiseonika ograničavaju ili potpuno zabranjuju izvoz kiseonika, tako da prometom ove tečnosti mogu da se bave uglavnom kompanije sa dugotrajnim ugovorima”, kažu iz Krajina grupe.

Administrativne barijere ne smiju biti važnije od života ljudi, poručuje premijer Srpske.

“U ovoj situaciji nemoguć je i interventni uvoz, jer sve bolnice imaju važeće ugovore sa dosadašnjim dobavljačem. Oni bi morali raskinuti te ugovore, a postoji mogućnost da će dobiti i tužbe zbog toga. Zatim raspisati javnu nabavku, sa tim ponuđačem potpisati novi ugovor, i tek nakon toga resorno ministarstvo daje odobrenje za interventni uvoz. I to nisu svi problemi.

Nema dovoljno medicinskih boca, nema, ne možete ih kupiti. Zato želim da sjednem s direktorom Agencije da razgovaramo kao ljudi i da ja kažem one informacije koje ja imam, da on kaže ono što on ima. Možda negdje ja griješim, ili on griješi, pa da nađemo rješenje”, kaže Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske

Kod uvoza postoji samo jedan tarifni broj koji ne prepoznaje razliku između kiseonika. Srbija je u svom pravilniku napisala da, ako se desi da u određenom momentu nema dovoljno medicinskog, može se koristiti i tzv. tehnički kiseonik određene čistoće, kaže premijer, piše ATV.