Pripremni radovi uz rijeku Drinu uveliko traju: Tužioci ne remete planove za “Buk Bijelu”

26.01.2023. | 08:20

Pripremni radovi uz rijeku Drinu, na lokalitetu koji je predviđen za gradnju hidroelektrane (HE) “Buk Bijela” uveliko traju, a upućeni smatraju da eventualno uključivanje tužilaca u ovaj projekat ne bi trebalo da stopira predviđene, već započete poslove.

Ustavni sud BiH je krajem prošle sedmice razmatrao predmet koji se tiče izgradnje te hidroelektrane, za koju su kamen temeljac položili premijeri Srpske i Srbije još u maju 2021. godine, nakon čega su 24 poslanika, mahom iz reda Bošnjaka u Predstavničkom doma Parlamenta BiH, uputili zahtjev sudu za rješavanje spora između BiH i Srpske u vezi s projektom tražeći da Ustavni sud zabrani gradnju jer smatraju da koncesiju može dati samo BiH.Po nalogu Suda formirana je Zajednička komisija, sastavljena od sedam članova i to iz Komisije za koncesije BiH i Republičke komisije. Međutim, zbog problema, odnosno odsustvovanja zbog bolesti, kako je rečeno, jednog člana komisije sa teritorije Srpske, a iz reda Bošnjaka, koji je i negodovao zbog rješenja o imenovanju u Zajedničku komisiju, nije bilo moguće donijeti odluku jer su prema pravilima o radu za to potrebni glasovi svih članova.

S obzirom na to da je takav epilog ponovljen i nakon što su dobili dodatni rok za donošenje odluke, članovi komisije su duže vrijeme čekali na to šta će reći sudije.

Na posljednjoj sjednici su zaključili, odnosno donijeli rješenje u kojem su utvrdili da Komisija za koncesije BiH, u svojstvu Zajedničke komisije, nije izvršila djelimičnu odluku Ustavnog suda BiH od 16. jula 2021. godine.

– Ustavni sud će ovo rješenje dostaviti Tužilaštvu BiH – saopšteno je iz te pravosudne institucije iz koje su i ranije pominjali tužioce.

Do zaključenja ovog broja “Glasa Srpske” nije stigao odgovor iz Tužilaštva BiH da li su zaprimili rješenje suda, odnosno kakve će korake preduzeti.

S druge strane, predsjedavajući Zajedničke komisije Milomir Amović za “Glas” kaže da su za posljednji potez sudija saznali iz medija, a ističe da je sada teško prognozirati šta će se dalje dešavati.

– Pretpostavljamo da će se Tužilaštvo baviti tim predmetom, moguće je da će biti i davanja izjava. Ne znam, vidjećemo kako će se dalje stvari odvijati u vezi sa tim – rekao je kratko Amović.

Sagovornik “Glasa Srpske” blizak predmetu smatra da Tužilaštvo ne može da zaustavi radove na terenu, već može samo da se bavi rješenjem suda da nije izvršena njegova odluka.

– Mada, suština je da su članovi Komisije izvršili odluku. Predmetna materija je razmatrana, a to što nije bilo kvoruma za donošenje odluke, to može da bude pod lupom Tužilaštva. Komisija je dala mišljenje sudu, gdje je rečeno da prema važećim zakonima o koncesijama u BiH tu nema nikakvog spora – rekao je izvor “Glasa”.

Krivica je, smatra, u politici jer je stvorena takva slika da se misli da se radi o nekom međudržavnom sporazumu.

– Riječ je, zapravo, o klasičnom komercijalnom ugovoru. To što je u javnosti predstavljeno da vlade Republike Srpske i Srbije zajednički grade HE, to je politička priča i nema veze sa realnošću. Na početku priče smo tražili sporazum, ali to je izjava da će vlade podržati preduzeća, politički ili na sličan način, ali ne i finansijski jer postoji poseban zakon o državnoj pomoći. Moglo se desiti da umjesto preduzeća iz Srbije bude neko iz, na primjer, Njemačke, Italije. Vjerovatno bi tada bio drugačiji odnos. Kada se politika upetlja u sve, napravi se problem – rekao je sagovornik “Glasa”.

Stav srpskih zvaničnika je da je projekat važan ne samo za Srpsku i Srbiju već za cijelu BiH. S druge strane, oni koji su pokrenuli spor tvrde da samo BiH kao država ima pravo da zaključuje ovakve poslove.

Prepreke

Ideja o izgradnji HE “Buk Bijela” postoji od polovine šezdesetih godina prošlog vijeka. Ipak, projekat stalno nailazi na prepreke i negodovanja, a od polaganja kamena temeljca ne prestaju reakcije, prije svega Bošnjaka, a određenih nedoumica bilo je i u Crnoj Gori.

Oznake: Buk Bijela, Tužioci