Princip ,,Dan za dan”: Problem za advokate u Srpskoj

31.07.2023. | 09:14

Zaključak Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH kojim se sudovima nalaže da se glavni pretresi u predmetima ratnih zločina održavaju po principu “dan za dan” mogao bi značiti eliminaciju advokata koji nemaju sjedište kancelarije u Sarajevu, budući da će se u najtežim predmetima suditi ili se već sudi pred Sudom BiH, izjavio je predsjednik Izvršnog odbora Advokatske komore Republike Srpske Savan Zec.

On je naveo da je VSTS o ovome početkom avgusta obavijestio Komoru i da je ona taj dopis proslijedila svim advokatima kako bi se upoznali o ovim zaključcima koji bi mogli bitno uticati na rad.

“Ovo je i nama i kolegama u Federaciji BiH nova informacija i očekujem da će na jesen obje komore zauzeti zvanične stavove i reagovati”, rekao je Zec i napomenuo da su predmeti koji se odnose na ratne zločine najbrojniji pred Sudom BiH.

On je pojasnio da se u predmetima ratnih zločina u prosjeku održi 40 do 140 glavnih pretresa i da bi primjena ovog zaključka značila da branilac optuženog za ratni zločin treba da provede u Sarajevu 40 do 140 radnih dana uzastopno, da isto toliko odsustvuje iz svoje kancelarije i bude odvojen od porodice za naknadu koja je minimalna u odnosu na težinu djela i vrstu predmeta.

“Za 90 odsto advokata iz provincije to je u našim uslovima jednostavno nemoguć način rada, jer ako ste od ponedjeljka do petka u Sarajevu, ne možete raditi druge predmete. Većina nas koji nismo iz Sarajeva morali bismo tražiti da nas razriješe datih odbrana jer se to fizički ne može postići. Većina nas radimo sami, nema mnogo zajedničkih advokatskih kancelarija, pa se i u drugim predmetima moram pojavljivati u sudnicama, što bi bilo neostvarivo”, pojasnio je Zec.

On je rekao da su razumljivi pritisci da se predmeti ubrzaju, ali da se moraju sagledati okolnosti u zemlji kada se hoće primijeniti neka pravila, da realnost nije idealne, da će biti problem i sudovima jer nemaju dovoljan broj sudnica i da su tehničke mogućnosti takve da nije realno da ovaj sistem zaživi.

“Jedino tužilaštva imaju kapacitet jer imaju više zaposlenih i ne mora svaki put isti tužilac ići na jedan isti predmet. Oni se mogu mijenjati, a branilac po službenoj dužnosti može biti samo jedan i taj mora uvijek biti u sudnici”, naveo je Zec.

On je objasnio da princip “dan za dan” postoji u pravosudnom sistemu SAD i da su to takozvane “odbrane za milion dolara” gdje rade advokatske korporacije i društva koja imaju desetine ili stotine zaposlenih advokata, gdje svaki zarađuje milion dolara godišnje i stoga može da odluči da u jednoj godini radi samo jedan predmet i ništa drugo.

“U američkom pravosudnom sistemu suđenja po principu `dan za dan` imaju vrijeme za pripremu višestruko duže nego ovdje. Od momenta optuženja do momenta početka suđenja prođe od jedne do nekoliko godina. Naš zakon o krivičnom postupku predviđa kratke rokove, različite u zavisnosti od vrste predmeta, ali sve faze kad saberete to je tri do četiri mjeseca od podizanja optužnice, tako da bi ovo išlo i na štetu kvaliteta odbrane odnosno na štetu optuženog”, istakao je Zec.

U dopisu VSTS-a BiH, upućenom Advokatskoj komori Republike Srpske 4. jula, navodi se da predmeti ratnih zločina imaju prioritet u radu, da je obaveza unaprijediti procesnu disciplinu i održavati dinamiku glavnog pretresa po principu “dan za dan” do okončanja krivične stvari.

“U slučaju objektivne nemogućnosti zadovoljavanja navedenog standarda, glavni pretres mora biti održan minimalno jednom u sedam dana”, piše u dopisu