Preporuke iz IJZ RS oko početka nastave: “Radnici u školama da budu uključeni u sprovođenje mjera”

18.08.2020. | 18:17

Institut za javno zdravstvo Republike Srpske utvrdio je opšte preporuke za organizaciju nastavnog procesa u kojima se navodi da svi zaposleni u školama treba da aktivno budu uključeni u sprovođenje mjera u borbi protiv virusa korona, te da ličnim primjerom učenicima ukazuju na značaj njihovog pridržavanja.

Dežurni nastavnici vode računa o pridržavanju mjera, o broju učenika i zaposlenog osoblja u objektu, školskom dvorištu, razmaku između učenika, te ukazuju učenicima na potrebu pridržavanja mjera i korištenja dezinfekcionih sredstava, piše u preporukama koje su objavljene na zvaničnoj stranici Instituta za javno zdravstvo.

U preporukama se ističe da je nastavni proces neophodno organizovati na način da se omogući primjena fizičke distance, a učenici treba da sjede pojedinačno u klupama, s tim da se svako odjeljenje koje ima više od 15 učenika dijeli na dvije grupe.

Neophodno je podsticati fizički razmak, kao i pojačanu ličnu higijenu i higijenu prostora.

Predmeti i površine koji se dodiruju moraju se posebno često brisati i dezinfikovati, a u skladu sa kapacitetima škole preporučuje se u školama koje rade samo u prvoj smjeni organizovanje rada u dvije smjene.

Roditelji koji imaju simptome zarazne bolesti ili kod kojih postoji sumnja ili potvrđen virus korona, kao i oni koji su bili u kontaktu sa osobama sa vjerovatnom ili potvrđenom infekcijom ne smiju dovoditi, niti odvoditi djecu iz škola, niti ulaziti u vanjske i unutrašnje prostore ustanove.

U školama treba ograničiti i kontrolisati ulazak svih osoba koje nisu zaposlene, a ispred ulaza u školu, prilikom dovođenja ili odvođenja učenika nižih razreda, obavezno je održavanje fizičke distance od dva metra.

Nema zadržavanja roditelja niti učenika u školskom dvorištu, a zabranjuju se posjete školama i posjete škola drugim institucijama, navodi se u preporukama.

Učitelji i nastavnici između sebe i u odnosu na druge zaposlene treba da osiguraju fizičku distancu od najmanje dva metra u zatvorenom prostoru.

U učionicama mogu boraviti isključivo učenici i njihovi učitelji.

Kad god to prilike dozvoljavaju, pojedine nastavne jedinice organizovati na otvorenom, a ne preporučuje se održavanje časova fizičkog vaspitanja u zatvorenom.

Kad god je to moguće časove fizičkog vaspitanja organizovati na otvorenom uz primjenu fizičke aktivnosti koja dozvoljava primjenu fizičke distance između učenika.

Prostorije je potrebno obavezno provjetravati na svakom odmoru ili, ako to vremenske prilike dopuštaju, ostaviti otvorene prozore tokom nastave.

Ne koristiti klima uređaje, a svaka planirana aktivnost škole, van redovnih školskih aktivnosti, će se procjenjivati u skladu sa epidemiološkom situacijom. U školi je obavezno postaviti plakate sa edukativnim materijalom, navodi se u saopštenju.

Zaposleni u školama ne mogu dolaziti na posao ukoliko imaju simptome zarazne bolesti ili ukoliko su bili u kontaktu sa vjerovatnim ili potvrđenim slučajem virusa, odnosno ako je njima ili članovima njihovog domaćinstva izrečena mjera izolacije.

Ako su zaposleni imali simptome virusa neophodno je javljanje nadležnom ljekaru radi provjere.

Zaposleni prije dolaska na radno mjesto kontrolišu tjelesnu temperaturu, te u slučaju povišene temperature ne dolaze na posao, obavještavaju direktora i javljaju se nadležnom ljekaru, a na ulazu u škole se vrši dezinfekcija ruku, jedna je od preporuka.

U preporukama se naglašava da svi zaposleni moraju između sebe osigurati fizičku distancu od najmanje dva metra u zatvorenom prostoru. Fizička distanca se preporučuje kad god je moguće između zaposlenih i učenika.

Nije dozvoljeno okupljanje zaposlenih u školi na pauzama ili za vrijeme obroka, u zbornici učitelji primjenjuju fizičku distancu od dva metra i ograničavaju vrijeme provedeno u njoj na minimum.

Učenici treba da nose zaštitne maske prilikom ulaska u školu, odlaska u toalet i na mjestima gdje se susreću sa djecom iz drugih odjeljenja.

Nošenje maske tokom nastave se preporučuje kada je to moguće, posebno za djecu koja imaju zdravstvene probleme ili su sklona čestim infekcijama respiratornog sistema.

Ako učenik razvije simptome virusa tokom boravka u školi odmah se obavještavaju roditelji, koji u najkraćem roku treba da dođu po dijete. U školi mora biti obezbijeđena prostorija u kojoj će boraviti dijete koje ima simptome virusa, do dolaska roditelja.

Direktori su dužni da organizuju prevoz učenika, odnosno da sa lokalnim zajednicama i prevoznicima dogovore način prevoza učenika, po prilagođenom rasporedu uz poštivanje mjera i preporuka Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.