Predsjednik CIK-a poručio da će pratiti situaciju: Sredstva za izbore moraju biti obezbjeđena

04.05.2022. | 14:32

Predsjednik Centralne izborne komisije /CIK/ BiH Suad Arnautović rekao je da je CIK dužan, ukoliko ne budu obezbijeđena sredstva za održavanje izbora, da prijavi nadležnom tužilaštvu jer je to krivično djelo, ali očekuje da do toga neće doći.

CIK je danas odlučio da opšti izbori u BiH budu održani u nedjelju, 2. oktobra ove godine.

Ukoliko sredstva za njihovo održavanje ne budu obezbijeđena, Arnautović nije želio otkriti šta će CIK konkretno preduzeti i protiv koga će podnijeti krivičnu prijavu.

On je istakao da će pratiti situaciju i da ne žele ništa prejudicirati, te da je, ukoliko sredstava ne bude, riječ o krivičnom djelu koje je CIK dužan da prijavi nadležnom Tužilaštvu.

“Očekujemo i jako smo optimistični da će Savjet ministara donijeti takvu odluku da se sredstva obezbijede”, rekao je Arnautović na konfereniciji za novinare u Sarajevu.

Arnautović je napomenuo da su poslali pismo u kojem traže sastanak, te da postoje sredstva koja su neraspoređena i stoje akumulirana iz prethodnih godina, a oni iz te stavke traže sredsta.

On je dodao da sredstva, prema Zakonu, moraju biti obezbijeđena 15 dana nakon rasposivanja izbora.

Arnautović je naveo i da je CIK pripremio inicijativu za izmjene Izbornog zakona, kojom su predvidjeli da se tačno odredi kada je početak, a kada kraj mandata prilikom izbora za one organe za koje je Komisija nadležna.

Na pitanje novinara da li je CIK riješio pitanje nacionalnog izjašnjavanja pojedinih zvaničnika koji se u različitim izbornim ciklusima izjašnjavaju različito, uglavnom “po potrebi”, Arnautović je rekao da je zakonom sve razjašnjeno i da se vodi računa o tome.

“Izjašnjenje o nacionalnoj pripadnosti se računa četiri godine i ako se neko sada izjasnio kao Bošnjak i za dvije godine prilikom raspisivanja izbora neće moći da se izjasni drugačije”, rekao je Arnautović.

Izjave o mogućem bojkotu izbora, Arnautović nije želio komentarisati.

Kada je riječ o glasanju birača koji borave van BiH, uvedene su dodatne promjene o kojima je govorila član CIK-a Vanja Bjelica Prutina, te je tom prilikom navela da su zahvaljujući misiji OEBS-a uspjeli da naprave aplikaciju koja će omogućiti elektronsku prijavu birača, a dodala je i da je procedura za prijavu formalizovana.

“Više nije dovoljna kopija identifikacionog dokumenta, traži se skeniran, fotografisan identifikacioni dokument”, naglasila je Bjelica Prutina i dodala da je za dokaz o boravištu van BiH potrebno potvrditi adresu o tom boravku.

Osim elektronske prijave moguća je i prijava putem telefaksa, dodala je Bjelica Prutina i pojasnila da je to navedeno u Izbornom zakonu. “Glasači sami biraju da li će glasati putem pošte ili u diplomatsko-konzularnom predstavništvu”, zaključila je Bjelica Prutina.

Za raspisivanje i održavanje opštih izbora danas je na sjednici CIK-a, od sedam ččanova, glasalo šest, a jedan član Vlado Rogić bio je protiv, jer smetra da se BiH permanentno nalazi u stanju izborne krize.