Potrebna podrška međunarodnih institucija: Migrantska kriza veliki teret “na plećima” BiH

14.07.2021. | 20:13

Bez snažnije podrške međunarodnih institucija, BiH neće biti u stanju da se sama nosi sa problemom migrantske krize, zbog čega je potrebna jača sinergija domaćih institucija sa zemljama regiona i EU, konstatovano je na sastanku članova Zajedničke komisije za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH i zamjenika predsjedavajuće Privremene komisije za migracije Parlamentarne skupštine OEBS-a Gudrun Kugler.

Sastanku sa Kuglerovom i zamjenikom šefa Misije OEBS-a u BiH Dmitrijem Iordanidijem prisustvali su predsjedavajući Zajedničke komisije za ljudska prava Lazar Prodanović, zamjenik predsjedavajuće Edin Mušić, te članovi komisije Zlatko Miletić, Munib Jusufović, Mirjana Marinković-Lepić, LJubica Miljanović i Marina Pendeš, saopšteno je iz Parlamentarene skupštine BiH.

Govoreći o migrantskoj krizi kao globalnom i bezbjednosnom izazovu sa kojim se suočava i BiH, visoki zvaničnici OEBS-a iznijeli su i vlastita zapažanja nakon nedavnih posjeta migrantskim kampovima Borići i Lipa u Unsko-sanskom kantonu.

Osvrnuvši se na različit status migranata, zvaničnici OEBS-a posebno su ukazali na činjenicu da je znatan broj tih osoba, u pokušaju da se domognu država EU i boljih uslova za život, postalo žrtva trgovine ljudima.

S tim u vezi, istakli su važnost identifikacije žrtava trgovine ljudima, kako bi im se pružila adekvatna zaštita i pomoć, ali i identifikovali počinioci ovih krivičnih djela, radi prevencije i kažnjavanja tih kriminalnih aktivnosti. Istaknuta je važnost uspostavljanja snažnije saradnje domaćih bezbjednosnih agencija i pravosudnih institucija u BiH, kako međusobno tako i sa međunarodnim institucijama koje se bave ovim problemom.

Detektujući ovu vrstu kriminala kao ozbiljan problem i poseban aspekt migrantske krize, zvaničnici OEBS-a istovremeno su ukazali i na važnost humanitarnog aspekta, uslova boravka migranata u kampovima i poštovanja njihovih ljudskih prava i dostojanstva, bez obzira na to zašto i kako su došli u BiH.

Posebno su se osvrnuli na važnost zaštite i upravljanja granicom, političke volje i konsenzusa relevatnih političkih aktera u vezi s tim pitanjem, kao i omogućavanje smještaja migranata na cijeloj teritoriji BiH, kako bi se smanjio pritisak na pojedine lokalne zajednice i kantone.

Članovi Zajedničke komisije za ljudska prava upoznali su goste o radu i nadležnostima komisije, ističući da u svom radu preduzimaju aktivnosti koje su usmjerene na ostvarivanje i zaštitu ljudskih prava koja garantuju Ustav BiH, aneks sedam Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH i drugi zakonski propisi koji regulišu ovu oblast. Komisija u svom radu, između ostalog, provodi i parlamentarni nadzor nad radom Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice i Ministarstva bezbjednosti u Savjetu ministara i Službe za poslove sa strancima.

Ocjenjujući da su pomenute institucije najvažnije u borbi sa migrantskom krizom i posljedicama koje ta kriza proizvodi, ukazali su na potrebu potpisivanja sporazuma o granici sa susjednim zemljama, efikasne kontrole trošenja novca namijenjenog za rješavanje problema migrantske krize, kao i kažnjavanja odgovornih u slučaju utvrđivanja zloupotrebe i nenamjenskog trošenja tih finansijskih sredstava.

Posebno su ukazali na problem istočne granice, te se založili za dodatno izdvajanje novca u Budžetu instituticija BiH za nabavku dodatne opreme i sredstava kako bi se se smanjila propusnost granice i spriječio priliv novih migranata iz susjednih zemalja.

Članovi Zajedničke komisije upoznali su predstavnike OEBS-a o planu rada za 2021. godinu, kojim je u septembru predviđena posjeta Unsko-sanskom kantonu i migrantskim kampovima. Najavljeni su i sastanci sa rukovodstvom Kantona i grada Bihaća, međunarodnim i domaćim nevladinim organizacijama, te organizacija okruglog stola o pitanju rješavanju problema migracija.