Pomjeren rok za prijavu imovine sudija i tužilaca: “Ne treba stvarati paniku”

10.07.2025. | 08:18

Visoki sudski i tužilački savjet BiH (VSTS) odlučio je da svim pravosudnim institucijama uputi dopis o načinu prijave imovine, nakon što su tokom prvog mjeseca od početka procesa provjere imovine dobili niz pitanja od nosilaca pravosudnih funkcija. Takođe je odlučeno da se rok za dostavljanje izvještaja pomjeri sa marta na april.

Savjet je, nakon prijedloga izmjena Pravilnika o izvještajima, koje je predložio Odjel za provođenje postupka po izvještajima, zaključio da će dopis pojasniti postupak prijave.

Vesna Pirija, šefica pomenutog Odjela, podsjetila je da je 9. juna svim obaveznim podnosiocima izvještaja poslat dopis Savjeta kojim se navodi da izvještajni period počinje tog dana i da rok za dostavu traje 90 dana. Fokus rada, prema njenim riječima, bio je na zaključivanju sporazuma s relevantnim institucijama radi pristupa podacima neophodnim za provjeru imovine.

„Imamo dobre rezultate u tom segmentu, ali moramo imati u vidu da je Savjet na sjednici krajem maja usvojio izmjene Pravilnika i novi obrazac koji je sada obavezan“, rekla je Pirija.

Dodala je da su u proteklih mjesec dana pristigla brojna pitanja, uključujući ko sve mora podnijeti izvještaj, kako se daje saglasnost za obradu podataka (polje koje je opcionalno), i koja dokumentacija se prilaže.

Prema njenim riječima, cilj je da se Pravilnik ne donosi iznova, već da se postojeći dopuni. Takođe je predloženo uvođenje dodatnog člana kojim bi se pojasnio način dostave izvještaja – elektronski i poštom (u štampanom obliku s potpisom).

Pirija je ukazala i na to da rok 1. mart nije usklađen s rokom za godišnju poresku prijavu, koja se predaje krajem aprila, te je predložila da se i rok za izvještaj pomjeri do tada.

Predsjednik Savjeta Sanin Bogunić saglasio se s prijedlozima i naglasio da pravilnik ne treba mijenjati, već dati jasna pojašnjenja u formi instrukcija.

„Popunio sam izvještaj bez problema, softver je kvalitetan i vodi korisnika. Postoji formalna provjera od strane Odjela“, rekao je Bogunić.

Dodao je da se ne treba stvarati nepotrebna panika, te da su četiri od šest ključnih stvari već usaglašene s udruženjima, uključujući tumačenje članova domaćinstva i obaveznu dokumentaciju.

Željka Fabić otvorila je pitanje „bliskih srodnika“ i pojasnila da su mnogi nosioci funkcija zbunjeni šta se tačno traži.

„Dobijam česte upite kolega koji ne znaju šta da pošalju. Nije jasno definisano“, kazala je Fabić.

Pirija je odgovorila da se svi podnosioci obavještavaju o zakonskim obavezama, ali i da nedostavljanje dokumentacije ne nosi konkretne posljedice, što je jasno propisano.

Član Savjeta Saša Sarajlić postavio je pitanje postoji li mogućnost pozivanja nosilaca na razgovor u slučaju sumnje ili grešaka. Objašnjeno mu je da, ako se uoče nepravilnosti, Odjel odmah kontaktira podnosioca radi ispravke.

Davor Martinović smatra da materijali koje je Odjel dostavio rješavaju većinu dilema, ali je izrazio zabrinutost zbog javnog objavljivanja podataka.

„Transparentnost je važna, ali javna objava imovine bez navođenja njenog porijekla nosiocima pravosudnih funkcija stavlja ‘metu na čelo’. Postoji očigledan pritisak iz Ministarstva pravde“, upozorio je Martinović.

Na kraju je usaglašeno da se Pravilnik ne mijenja, već da se pošalje dopis sa uputama svim pravosudnim institucijama, što je Savjet jednoglasno podržao, prenosi Fena.

Oznake: Imovina, Rok, Sudije, Tužioci