Po hitnom postupku: Vlada utvrdila izmjene i dopune Zakona o doprinosima – šta to znači?

06.12.2021. | 20:24

Vlada Republike Srpske utvrdila je danas po hitnom postupku Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima kojim se smanjuje zbirna stopa doprinosa, čime se postiže poresko rasterećenje rada.

Zbog promjene modela obračuna plata, promjene osnovice poreza na dohodak, smanjenja stope poreza na dohodak i izmjena Zakona o radu koje se odnose na obavezno ugovaranje bruto plate i zadržavanje postojeće bruto plate, kao i definiciju bruto plate, smanjenje doprinosa se usmjerava direktno u povećanje pojedinačnih plata zaposlenih u Republici Srpskoj.

Predloženo smanjenje zbirne stope doprinosa je sa dosadašnje stope od 32,8 odsto na 31 odsto s tim da se smanjuje samo stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje sa dosadašnjih 12 procenata na 10,2 odsto, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske.

U saopštenju se navodi da će primjena predloženog zakona dovesti do gubitka prihoda od doprinosa u iznosu od oko 80 miliona KM, a da će istovremenom izmjenom Zakona o porezu na dohodak doći do povećanja ukupnog iznosa prihoda od poreza na dohodak u iznosu od oko 34,5 miliona KM na godišnjem nivou.

“Imajući na umu da se umanjenje odnosi isključivo na doprinos za zdravstveno osiguranje, taj iznos gubitka se planira kompenzovati povećanjem transfera Fondu zdravstvenog osiguranja iz budžeta Srpske, tako da će se gubitak prebaciti na budžet Republike Srpske”, dodaje se u saopštenju.

Iz Vlade navode da će ove promjene, zajedno sa povećanjem osnovnog ličnog odbitka, kao poreske olakšice, dovesti do povećanja ličnog primanja svakog zaposlenog u Republici Srpskoj, uz zadržavanje iznosa bruto plata.

Zbog promjene modela ugovaranja plata i obračuna plata, umanjenje doprinosa usmjerava se u rast pojedinačnih plata u Republici Srpskoj. Ukupan iznos koji se iz budžeta Republike Srpske usmjerava u rast plata je oko 54 miliona KM na godišnjem nivou.

Na današnjoj posebnoj sjednici Vlada Republike Srpske je utvrdila i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, po hitnom postupku.

Razlozi za donošenje ovog zakona sadržani su u potrebi podsticanja rasta plata u privredi Republike Srpske, na koje Vlada može uticati putem pojedinih mjera u okviru poreske politike.

Ovim zakonom mijenja se odredba kojom se uređuje visina stope po kojoj se plaća porez na dohodak.

“U skladu sa predloženim rješenjima, porez na dohodak od ličnih primanja plaća se po stopi od osam odsto, porez na prihod od samostalne djelatnosti po stopi od 10 odsto, porez na dohodak od autorskih prava, prava srodnih autorskom pravu i pravu industrijske svojine, kapitala, kapitalnih dobitaka i ostalog dohotka po stopi od 13 odsto”, navodi se u saopštenju.

S ciljem povećanja primanja zaposlenih, poreskom obvezniku poreza na lična primanja povećan je iznos odbitka od poreske osnovice po osnovu ličnog odbitaka sa 8.400 KM na 12.000 KM na godišnjem nivou.

Odredba kojom se uređuje dohodak od ličnih primanja dopunjena je na način da je definisano šta se ne smatra koristima iz radnog odnosa, a koja se ne ubrajaju u poresku osnovicu poreza na dohodak od ličnih primanja, navodi se u saopštenju.

Ove izmjene Zakona iskorištene su da se precizira obaveza podnošenja poreske prijave i obračunati porez na dohodak malog preduzetnika, kao i akontativno plaćanje poreza na dohodak od samostalne djelatnosti, na osnovu podataka iz godišnje poreske prijave za prethodnu godinu.

Vlada Republike Srpske po hitnom postupku utvrdila je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o komunalnim taksama koje se donose s ciljem rasterećenja privrede, u pogledu davanja i administriranja procedura naplate i kontrole.

Primjena ovog zakona će uticati na smanjenje prihoda jedinica lokalne samouprave u Republici Srpskoj, a sredstva će biti kompenzovana rastom drugih poreskih prihoda, a najvećim dijelom rastom prihoda od poreza na dohodak, čije se izmjene odredaba zakona predlažu u paketu sa ovim zakonom.

Na današnjoj sjednici je utvrđen i Prijedlog odluke o dugoročnom zaduživanju Republike Srpske za 2022. godinu, koji će sa ostalim zakonima biti upućen na razmatranje i usvajanje Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Ovom odlukom odobrava se dugoročno zaduživanje Republike Srpske za 2022. godinu u maksimalnom iznosu do 611.000.000 KM.

Ovom odlukom definisani su indikativni uslovi zaduživanja na domaćem i međunarodnom finansijskom tržištu, a konačni uslovi biće određeni u toku pregovora i preciznije definisani pojedinačnim odlukama o zaduženju Vlade.

Vlada Republike Srpske utvrdila je Prijedlog odluke o iznosu garancija koje može izdati u 2022. godini.

Ovom odlukom se odobrava izdavanje garancija Republike Srpske za zaduženja u 2022. godini do iznosa od 700 miliona KM, s tim da ukupna izloženost Republike po izdatim garancijama ne može biti veća od 15 odsto bruto domaćeg proizvoda u odnosnoj godini.

Osim ove odluke, Vlada je utvrdila i Prijedlog odluke o kratkoročnom zaduživanju Srpske emisijom trezorskih zapisa za 2022. godinu. Plan je da se tokom 2022. godine emituje ukupno 40 miliona KM šestomjesečnih trezorskih zapisa, odnosno tokom januara i februara u iznosima po 20 miliona KM.

Maksimalan iznos stanja kratkoročnog duga u 2022. godini ne može biti veći od osam odsto redovnih prihoda ostvarenih u prethodnoj fiskalnoj godini, što prema usvojenom rebalansu budžeta Republike Srpske za 2021. godinu iznosi 261,4 miliona KM.

Svi emitovani trezorski zapisi u 2021. godini su po dospijeću i isplaćeni, a Republika Srpska ne planira nove emisije trezorskih zapisa do kraja godine, tako da po osnovu kratkoročnih hartija od vrijednosti na kraju 2021. godine Republika Srpska nema duga, ističe se u saopštenju.

Oznake: Dopune, Izmjene, Vlada