
Plenković “ohladio” Sarajevo: Kako je propala priča o evropskim sankcijama za Dodika
08.04.2025. | 13:45Hrvatski premijer i predsjednik HDZ-a Andrej Plenković, nije u Mostar donio rješenje za krizu u Bosni i Hercegovini, ali jeste stav kojim je, između ostalog, uništio iluzije o „ujedinjenim evropskim sankcijama“ predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.
Čini mi se da inicijativa za usvajanje sankcija na nivou EU neće proći, poručio je Plenković poslije sastanka sa liderom HDZ-a BiH Draganom Čovićem, ohladivši sve one koji su nakon poteza Njemačke i Austrije “jahali” na talasu sveopšteg evropskog pridruživanja sankcijama.
Plenković je, između ostalog, objasnio da je Hrvatska u malo drugačijoj poziciji i zbog toga “što smo prve komšije, a Banjaluka je na sat i po od Zagreba”.
Otprilike na sat i po od Mostara, u Sarajevu kao prestonici zagovaranja svih vrsta sankcija, Plenkovićeve “komšijske odnose”, uz Izborni zakon kao jedan od dugogodišnjih hrvatskih uslova za normalno funkcionisanje BiH, očekivano komentarišu kao “aboliciju za Dodika”. Napominju i da je Plenković pokazao da Dodika i dalje bira kao partnera u BiH radije nego opoziciju iz Srpske.
SDP-ov Damir Mašić, poslanik u Parlamentu FBiH, Plenkoviću je spočitao “evropske vrijednosti”, krajnje iznenađen što je ovaj „umjesto da podrži institucije BiH, podržao osuđenika i bjegunca“.
I pomalo zaboravljeni član Predjedništva BiH Željko Komšić, zbog čijeg se izbora na tu funkciju Hrvati godinama “grizu”, za jedan od tamošnjih portala objasnio je da će se u “Dodikovoj nagodbi sa dijelom međunarodne zajednice, sigurno naći i Dragan Čović”.
“Ne treba nikoga iznenaditi ni ako se u tom nagodbenom paketu nađu i Čovićevi zahtjevi za izmjenom Ustava, jer sve što Dodik i Čović rade, oni to rade skupa. Čović uvijek koristi priliku da državi zabije nož u leđa onda kada Dodik sa druge strane zategne. Tako je i ovaj put, a vidjeli smo prije par dana u Parlamentu Bosne i Hercegovine kada se glasalo o smjeni SNSD-ovih ministara da se oni drže skupa“, tradicionalno se požalio Komšić.
Ne znam čime su to iznenađeni Bošnjaci koji su Hrvatima u BiH četiri puta izabrali člana Predsjedništva, poručio je na sarajevsku „kuknjavu“ Saša Aulić, savjetnik srpskog člana Predsjedništva i predsjedavajuće Željke Cvijanović.
„Da ne pominjemo izbor delegata u Dom naroda FBiH i druge pozicije. Nipodaštavali su ih i majorizovali gdje god su stigli, a sad su tobože kolektivno razočarani što Plenković nije stao na njihovu stranu protiv Republike Srpske. Pa čime su onda razočarani i šta su tačno očekivali oni koji sada u Sarajevu horski vrište“, upitao je Aulić na društvenoj mreži „Iks“.
Plenković je, ne samo sinoć već i danas sa Međunarodnog sajma privrede u Mostaru, poručio da su izmjene Izbornog zakona BiH preduslov za funkcionisanje zemlje bez kojeg se “ne može ostvariti bilo kakav stvarni napredak”.
“Povjerenje u BiH između sva tri naroda može postojati ako je prevedeno u poštovanje, a poštovanje se onda pokazuje na izborima, i to stvarnih predstavnika naroda, a ne da imamo situaciju koja duboko frustrira političke predstavnike Hrvata i hrvatski narod u BiH i to u četiri navrata”, jasan je bio Plenković.
Da malo ublaže “poraz”, neki sarajevski mediji danas su iz njegove izjave u naslove izvukli i – osuđujemo sve koji imaju ambiciju za destabilizaciju BiH ili nekakve secesionističke tendencije, bez obzira na to što u drugom dijelu izjave Plenković dodaje da želi funkcionisanje BiH na dejtonskim osnovama.
Analitičari procjenjuju da njegovu posjetu i sve što je rekao nema potrebe dodatno analizirati, jer je, kako kažu, hrvatski premijer bio otvoreniji nego ikad.