PIK pozvao vladajuću koaliciju u Srpskoj: Važno je da zakon o agenciji za lijekove ne stupi na snagu

08.06.2022. | 16:58

Upravni odbor PIK pozdravio je informacije koje su predstavili predstavnici EUFOR i NATO o njihovim operacijama i još jednom je naglasio važnost nastavka punog mandata EUFOR misije ALTEA kako bi se osiguralo mirno i bezbjedno okruženje.

To je navedeno u izjavi (kominikeu) političkih direktora Upravnog odbora Savjeta za provođenje mira nakon dvodnevnog sastanka u Sarajevu.

S tim u vezi, Upravni odbor konstatovao je političku krizu bez presedana koja prijeti stabilnosti i prosperitetu BiH i balkanske regije, te pozvao bosanskohercegovačke čelnike i institucije na svim nivoima vlasti da potvrde svoju opredijeljenost za suverenu i funkcionalnu BiH. Politički akteri moraju učestvovati u dobroj vjeri na svim nivoima vlasti i izbjegavati zloupotrebu struktura u okviru podjele vlasti; moraju okončati korištenje retorike i postupaka koji dijele građane BiH; moraju upravljati inkluzivno uz poštovanje svih građana BiH; i moraju raditi zajedno i u saradnji na provođenju reformi nužnih za osiguranje demokratske i prosperitetne budućnosti BiH u okviru evroatlantske zajednice naroda – piše u izjavi.

Takođe, Upravni odbor naglašava da su svi čelnici BiH odgovorni za poštovanje Ustava BiH i osiguranje provođenja Opšteg okvirnog sporazuma za mir. Upravni odbor izražava odlučnost za angažmanom sa svim stranama i koristi sve raspoložive instrumente – bilateralne, multilateralne ili u okvirima punog mandata visokoga predstavnika – za zaštitu suvereniteta, teritorijalnog integriteta i multietničkog karaktera BiH, kako bi se osigurala sigurnost i stabilnost BiH, te da bi se osigurala funkcionalnost i odgovornost svih razina vlasti u BiH.

Poziv vlasti u Srpskoj

Upravni odbor PIK poziva vladajuću koaliciju u Republici Srpskoj da prekine sve aktivnosti kojima se ugrožavaju državne institucije i krši Opšti okvirni sporazum za mir. To uključuje i osiguranje da Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima RS, kojim se otežava pristup zdravstvenoj zaštiti i jedinstvenom ekonomskom prostoru, i koji bi ugrozio usklađivanje BiH sa pravnom stečevinom EU (EU acquis), ne stupi na snagu. Takođe je važno da se ne preduzimaju dalje aktivnosti u vezi s nacrtom zakona o uspostavi visokoga sudskog i tužilačkog savjeta RS –  navode u kominikeu.

Upravni odbor pozdravlja odluke Kristijana Šmita od 12. aprila kojima je suspendovana primjena Zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcioniranje javne vlasti RS do njegovog razmatranja od strane Ustavnog suda BiH, te proširen opseg zabrane raspolaganja državnom imovinom u cilju usklađivanja s kasnijim odlukama Suda, prenosi Srpskainfo.

Upravni odbor takođe poziva organe vlasti u FBiH i njenim kantonima da usklade relevantne zakone s odlukama Ustavnog suda BiH o državnoj imovini. Upravni odbor očekuje od vlasti na svim nivoima u BiH potpuno provođenje odluke visokoga predstavnika i obustavu svakog “nezakonitog knjiženja državne imovine”.

“Upravni odbor PIK daje punu podršku naporima visokoga predstavnika da se u okviru Parlamenta BiH pokrene proces za rješavanje pitanja državne imovine u skladu s odlukama Ustavnoga suda BiH. Upravni odbor podstiče izabrane predstavnike na angažman u dobroj vjeri na donošenju zakona na državnom nivou kojim će se urediti pitanje raspodjele imovine između države i drugih nivoa vlasti, što je jedan od kriterija iz programa 5+2 za okončanje međunarodne supervizije. Takođe, apelujemo na sve izabrane i imenovane predstavnike u državnim institucijama da omoguće i u potpunosti učestvuju u odlučivanju u ovim tijelima. Upravni odbor PIK poziva organe na državnom nivou da ispune svoje zakonske obaveze i usvoje budžet institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2022. godinu, čije usvajanje već odavno kasni, čime će obezbijediti dovoljno sredstava za institucije BiH, kao što su Oružane snage, kako bi one mogle obavljati svoje funkcije i pružati usluge građanima”, saopšteno je iz OHR.

Prioriteti za EU

Upravni odbor poziva organe vlasti u BiH da se ponovo angažuju na reformama i bez odlaganja provedu ključne prioritete iz Mišljenja Evropske komisije. Upravni odbor posebno poziva organe vlasti u BiH da bez odlaganja donesu zakone iz oblasti borbe protiv korupcije na državnom nivou: Zakon o javnim nabavkama, Zakon o sukobu interesa i izmjene i dopune Zakona o VSTS BiH.

“S namjerom da se obezbijedi da građani mogu ostvariti svoje osnovno ustavno i demokratsko pravo da biraju svoje izabrane predstavnike, Upravni odbor podržava odluke koje je visoki predstavnik donio 7. juna. Njima se osiguravaju dovoljna sredstva kako bi CIK mogao organizovati izbore, a istovremeno daju i trajna sistemska rješenja kako bi se osiguralo finansiranje izbora kao i kontinuirano privremeno finansiranje institucija BiH u budućnosti. Pozivamo sve političke aktere da podrže CIK BiH u organizaciji opštih izbora 2022, da se suzdrže od bilo kakvoga političkog pritiska na to tijelo, te da osiguraju blagovremenu provedbu izbornih rezultata na svim nivoima”, stoji u dugom kominikeu.

Upravni odbor PIK izražava žaljenje što političke stranke, posebno HDZ BiH i SDA, nisu bile u stanju postići sporazum o ustavnim i izbornim reformama koje su potrebne da se vrati povjerenje građana, a koje su i zahtjev iz Mišljenja Evropske komisije o aplikaciji BiH za članstvo.

“Nepostizanje dogovora o izbornim reformama prije izbora ni na koji način ne opravdava ponovljene pozive političkih stranaka u okviru Hrvatskoga narodnog sabora (HNS) na institucionalnu i teritorijalnu reorganizaciju BiH. Upravni odbor PIK osuđuje stagnaciju i nefunkcionalnost u FBiH, uključujući i neimenovanje vlada na nivou  Federacije i Hercegovačko-neretvanskog kantona tri i po godine nakon izbora 2018. Štaviše, predsjednik Federacije nije izvršio svoju ustavnu dužnost imenovati sudije u Ustavni sud Federacije, zbog čega Sud jedva može funkcionirati dok je njegovo Vijeće za vitalni nacionalni interes potpuno nefunkcionalno”, kažu politički direktori.

U kontekstu predstojećeg obilježavanja godišnjice zločina u Srebrenici, 1995. godine, Upravni odbor napominje da su za taj zločin krivi pojedinci koji su ga počinili, a ne čitave etničke skupine.

“Međutim, društvo, politički čelnici i institucije imaju suštinsku odgovornost priznati ono što se dogodilo u Srebrenici i trajnu obavezu uzimati u obzir ove i druge nepravde počinjene u ratu u BiH 1992.-1995. godine”, navodi se u izjavi.

Podsjećamo, lider SNSD i član Predsjedništva BiH, Milorad Dodik, juče je poručio da je Savjet za provođenje mira samoorganizovano tijelo koje mandat ne crpi iz Dejtonskog sporazuma niti iz rezolucija SB UN.

“PIK nije ništa drugo do remetilački faktor u BiH, kojoj pokušavaju da oduzmu ionako upitan suverenitet”, poručio je Dodik na Tviteru.