Otkazano ročište, razdvojen postupak: Dodikova odbrana zatražila izuzeće sudija

17.01.2024. | 13:34

Ročište predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika Srpske” Milošu Lukiću okončano je danas bez jasnog stava da li će biti nastavljeno 30. januara jer je Dodikova odbrana zatražila izuzeće postupajućeg sudije Mirsada Strike i još sedam sudija Suda BiH.

Dodik se prvi put obratio u sudnici i istakao da je riječ o političkom postupku, da je poštovao Ustav Republike Srpske, Dejtonski sporazum i Ustav BiH.

“Ovo je silovanje prava i inkvizicija”, ocijenio je Dodik.

Dodik je istakao da tužioci Tužilaštva BiH nisu nikakvi pravnici, da je u pitanju politički proces, te da nema mogućnost da se brani.

“Ovo Tužilaštvo radi izvan bilo kakvog razumnog ponašanja i stvaraju ozbiljne pravne probleme. Ovo je inkvizicija, oni dovode svjedoke koji od mene traže dozvolu da svjedoče. Tužilaštvo BiH je iz političkih razloga pokrenulo ovaj proces”, rekao je Dodik.

Dodik je ocijenio da je Tužilaštvo izvrglo ruglu pravo jer su dozvolili da stranac interveniše u zakon suverene zemlje.

“Ako neko prihvati da stranac interveniše u pravni sistem postavlja se pitanje kakvi su to pravnici”, rekao je Dodik.

On je konstatovao da intervencije stranca u pravni sistem nije potvrdila Parlamentarna skupština.

“Ako hoćete možete zaštiti dignitet ovog Suda”, poručio je Dodik Striki i dodao da ovo treba da se prekine.

Strika je prethodno donio odluku kojom je razdvojio predmet protiv Dodika i Lukića uz napomenu da bi, zavisno od zdravstvenog Lukićevog stanja, mogao biti ponovo spojen.

Na početku ročišta Strika je rekao da su prošla tri mjeseca kako je zadužio ovaj predmet, da je prvo ročište bilo zakazano za 22. novembar, drugo 6. decembra, a treće 20. decembra.

On je napomenuo da je juče dobio zahtjev za odgađanje ročišta zbog zdravstvenog stanja Lukića i da je to odbio.

“Donio sam odluku o razdvajanju postupka”, rekao je Strika ne pojasnivši kako je sam to mogao donijeti.

Strika je potom zatražio izjašnjenje stranaka u postupku na šta su tužioci dali saglasnost.

Dodikov advokat Goran Bubić ocijenio je da se od početka ovog procesa radi na eliminaciji Dodika iz političkog života i da je odluka o razdvajanju postupka protiv Dodika i Lukića dokaz tim tvrdnjama, da nije poznato kakvo je zdravstveno stanje Lukića i da u ovom momentu nema razloga za razdvajanje.

Strika je napomenuo da ni njemu nije poznato Lukićevo zdravstveno stanje, ali da, ukoliko ne bude duže na liječenju, postoji mogućnost da se postupak ponovo spoji.

Lukićev advokat Slavko Jondrić rekao je da su po prvi put oni tražili odgađanje ročišta i da nema razloga da im se ne udovolji.

Strika je tražio da se krene sa čitanjem optužnice, na šta je reagovao Bubić i zatražio izuzeće Strike.

“Iz ovog vašeg ponašanja možemo konstatovati da je ono pristrasno i stoga tražimo vaše izuzeće, a pored vašeg izuzeća tražimo i izuzeće sedam sudija”, rekao je Bubić.

Zatraženo je izuzeće sudija koji su učestvovali u odbacivanju zahtjeva za odlučivanje o tome da li je Sud BiH nadležan za ovaj slučaj, a to su sudije Zoran Božić, Šaban Maksumić, Vesna Jasenković, te sudija koji su odbili žalbu odbrane Darko Smardžić, Hilmo Vučininić i Redžib Begić.

Zatraženo je i izuzeće sudije Minke Kreho jer je, kako je rekao Bubić, zbog pristrasnog stava da protivljenje Dodika kao člana Predsjedništva BiH nije bilo od uticaja za kandidaturu sudije Jasmine Ćosić u Hagu.

O zahtjevu za izuzeće sudije Mirsada Strike odlučiće se na Opštoj sjednici Suda BiH.

Strika je rekao da bi naredno ročište trebalo biti 30. januara, na šta je reagovao Bubić ističući da Strika na taj način prejudicira odluku da će zahtjev za njegovim izuzećem biti odbijen.

Odbrana Dodika zatražila je, pored Strike, i izuzeće sedam sudija Suda BiH, a o tome da li će izuzeće biti prihvaćeno ili ne odlučivaće Sudsko vijeće.

Ročište u predmetu protiv Dodika i vršioca dužnosti direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića održano je po optužnici Tužilaštva BiH za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita.