Ostojić zaključio: Sarajevo nije idealan grad za Srbe, prezire srpske žrtve

03.05.2025. | 16:58

Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić ukazao je na žalosnu činjenicu da je kolonu Srba koji su odali počast ubijenim vojnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici obezbjeđivala gotovo polovina kantonalno policije, što pokazuje da nisu dobrodošli u federalno Sarajevo.

Ostojić je rekao da je sve proteklo dostojanstveno i mirno, ali da je tužna činjenica da je stotinjak Srba koji su odali pomen i dužni pijetet žrtvama u Dobrovoljačkoj ulici, moralo da obezbjeđuju skoro polovina aktivnih pripadnika MUP-a Kantona Sarajevu, uniformama, civilu, a bili su i specijalci.

“Onda čujemo narativ kako živimo u zajedničkoj državi. Sjetite se da su u Sarajevu nedavno napadnuta i djeca iz Srbije koja su došla da posjete ovaj grad. Pa, kako bi se ta djeca tek provela u Sarajevu tokom rata”, upitao je Ostojić.

Prema njegovim riječima, ni sada, kao ni ranije, ne gaji nadu da će neustavno pravosuđe u BiH pravično procesuirati ratne zločine nad Srbima.

Smatra da je scenario koji je napisan prije početka ovog rata bio takav da za srpske žrtve pravde nema i neće ni biti, kao što je nije bilo ni za one iz Prvog i Drugog svjetskog rata.

“Jedina pravda koju možemo očekivati jeste Božija pravda i za nju se danas molimo u crkvi Svetog Đorđa u Miljevićima, a molitveno smo se, na licu mjesta, sjetili i naših saboraca koji su stradali u Dobrovoljačkoj ulici”, zaključio je Ostojić.

U Istočnom Sarajevu i Sarajevu obilježeno je 33 godine od napada na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu u kojoj su paravojne muslimanske snage izvršile zločin nad vojnicima.

Kolona JNA napadnuta je u Dobrovoljačkoj ulici dok se mirno povlačila iz sarajeva prema ranijem sporazumu i uz garanciju mirovnih snaga UN na čelu sa generalom Luisom Mekenzijem.

Napadom su rukovodili tadašnji član Predsjedništva BiH Ejup Ganić i rukovodstvo tadašnje takozvane RBiH.

Iako je za bezbjednost vojnika garantovao tadašnji predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović, kolona JNA je napadnuta.

Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, 2. i 3. maja u Sarajevu poginulo je najmanje 28 pripadnika JNA.