Opasnost za privrednike iz Srpske: Ustavni sud BiH osporio Zakon o tehničkim propisima

08.11.2023. | 11:15

Dvije godine nakon što je Šefik Džaferović, tada član Predsjedništva BiH, podnio zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o tehničkim propisima Republike Srpske, Ustavni sud BiH odlučio je da ovaj Zakon nije u skladu sa Ustavom.

Odluka koja je, na neki način, prošla ispod „radara“, mogla bi imati dalekosežne posljedice, jer je u pitanju izuzetno široka oblast koju ova zakonska regulativa pokriva, poručuju iz Koordinacionog tijela za infrastrukturu kvaliteta proizvoda i usluga u Republici Srpskoj.

Prema njihovom tumačenju, u pitanju je frapantno nepoznavanje i nerazumijevanje oblasti tehničke regulative i infrastrukture kvaliteta, koji su neodvojivi dio uslova poslovanja privrednih subjekata i u isključivoj nadležnosti entiteta. Pod parolom „narušavanja jedinstvenog ekonomskog prostora u BiH“, ovakva odluka suda, kako kažu, može da dovede do problema sa akreditacijama privrednih subjekata iz Srpske koji su u svom zahtjevu kao referentni dokument naveli neki od tehničkih propisa Republike Srpske.

„Zakon o tehničkim propisima Republike Srpske nije u suprotnosti sa Ustavom, jer ne uređuje „spoljnotrgovinske odnose“, već uređuje proceduru donošenja propisa koji uređuju tehničke i druge zahtjeve za proizvode i usluge u vezi sa njima, u raznim privrednim oblastima. Ta procedura je uslov za početak poslovanja i uređeno poslovanje privrednih subjekata i plasiranje sigurnih i provjerenih proizvoda na domaće tržište, kao i zaštitu potrošača i životne sredine“, kažu iz Koordinacionog tijela, podsjećajući da osporeni Zakon uređuje oblast tehničkog zakonodavstva kao dijela privrede, koja je u isključivoj nadležnosti entiteta i Distrikta Brčko, a nikako institucija na nivou BiH.

Pozivajući se, između ostalog, na Zakon o tehničkim zahtjevima koji je donijela Parlamentarna skupština BiH, u Ustavnom sudu u obrazloženju svoje odluke navode da je pitanje tehničkih zahtjeva za proizvode koji se stavljaju na tržište Bosne i Hercegovine i ocjena njihove usklađenosti u okviru spoljnotrgovinske politike regulisano „državnim Zakonom“ iz isključive nadležnosti Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH. Prema mišljenju Koorodinacionog tijela, to predstavlja centralizaciju donošenja tehničkih propisa, sto je suprotno pravu EU i ne postoji nigdje u svijetu.

Osim potpuno suprotnog stava i argumenata o nadležnostima, iz Koordinacionog tijela tvrde da bi ova odluka mogla da otvori „pandorinu kutiju“ i osokoli neke buduće apelante u potencijalnim osporavanju niza propisa od vitalne važnosti za Republiku Srpsku. U konkretnom slučaju, prvi na udaru su privredni subjekti.

„Postoji mogućnost da, primjera radi, Institut za akreditacije BiH sada suspenduje sve akreditacije subjekata iz Srpske, koji su u okviru akreditacije kao referentne dokumente naveli propise Republike Srpske. Akreditacija se sprovodi na osnovu međunarodnih standarda i izuzetno je skup postupak koji zahtijeva duži period pripreme i realizacije, kao i stalno održavanje i dodatna ulaganja“, navode iz Koordinacionog tijela.

Takođe napominju da je to samo „vrh ledenog brijega“ u smislu otvaranja mogućnosti osporavanja niza propisa iz zakonodavstva Srpske.

Stevandić: Ovakva odluka se neće provoditi

Narodna skupština Republike Srpske može da izglasa nove zakone i tehničke propise i ovo se neće provoditi, poručio je juče predsjednik NSRS Nenad Stevandić.

“Sigurni smo da se to neće provoditi, jer ćemo nači načina, bilo da u zakonskoj proceduri izglasamo drugačije, bilo da osporimo pomenutu odluku”, rekao je Stevandić.

Imajući u vidu prethodne odluke NSRS, ova odluka nije dio pravnog poretka Srpske, napominju iz Koordinacionog tijela, niti je objavljena u „Službenom glasniku Republike Srpske“, jer je od juna u Srpskoj na snazi Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH. Taj Zakon je, prvog jula, Kristijan Šmit stavio van snage, ali ni ta odluka nije objavljena u “Službenom glasniku RS”.