Održana rasprava: Predškolsko obrazovanje počinje od navršenih devet mjeseci djeteta

24.07.2025. | 14:33

Nacrtom zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju Republike Srpske planirano je da predškolsko obrazovanje počne od navršenih devet mjeseci djeteta do polaska u školu, umjesto dosadašnjih šest mjeseci, rekla je danas pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno vaspitanje i obrazovanje Srpske Nataša Cvijanović.

Cvijanovićeva je navela da je na osnovu analize Ministartva prosvjete i kulture Republike Srpske utvrđeno da mali broj djece od sedam, osam mjeseci pohađa predškolsku ustanovu.

On je dodala da će biti pojednostavljene administrativne procedure prilikom registracije predškolskih ustanova, te da je planirano da, umjesto dva rješenja, predškolske ustanove, odnosno podnosioci zahtjeva dobijati jedno, što je velika olakšica.

Prema njenim riječima, pripravnici koji treba da polažu stručni ispit sada će plaćati polaganje jednog stručnog ispita manje.

“Do sada se plaćalo 80 odsto od najniže plate u Srpskoj, a sada će to biti u rasponu od 30 do 60 odsto i to je velika olakšica za mlade ljude koji zasnivaju radni odnos”, rekla je Cvijanovićeva novinarima pred početak javne rasprave.

Ona je podsjetila da se Nacrtom zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju daje mogućnost profesorima razredne nastave, psiholozima, predagozima i socijalnim radnicima da mogu biti angažovani u vrtiću, ali pod uslovom da u roku od dvije godine završe fakultet koji obrazuje diplomirane vaspitače.

Cvijanovićeva je rekla da se posljedih godina povećavaju kapaciteti vrtića i broj objekata, ali da nedostaje kadar, dodavši da je ovo prelazno rješenje.

Ona je dodala da se obuhvat djece u predškolskim ustanovama u Republici Srpskoj kontinuirano povećava i sada iznosi 37,4 odsto ili oko 18.800 djece koja su uključena u institucionalno vaspitanje i obrazovanje, a povećava se i broj predškolskih ustanova.

“Oko 4.000 djece u Republici Srpskoj je na čekanju za mjesto u vrtiću što govori da još treba da ulažemo u izradnju kapaciteta, a sa druge strane kroz unapređenje zakonskih rješenja definišemo pitanja koja se odnose na adekvatan kvalifikovan kadar”, navela je Cvijanovićeva.

Direktor Republičkog pedagoškog zavoda Slađana Tanasić rekla je da će Pedagoški zavod ove godine prvi put biti u prilici da radi vrednovanje kvaliteta rada vaspitno-obrazovnih predškolskih ustanova i da taj proces kreće od oktobra.

“Zainteresovani smo i za stručno usavršavanje, gdje je otvoren prostor za saradnju sa pojedincima i institucijama, udruženjima, koji mogu da daju doprinos u jačanju kompetencija vaspitača”, istakla je Tanasićeva.

Direktor dječijeg vrtića u Srpcu “Naša radost” Bogdana Miholjčić je rekla da Nacrt zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju u dobroj mjeri donosi olakšice u vezi sa kadrom.

“Imali smo 250 djece ove godine, u novu školsku godinu ćemo započeti sa 276 djece, odnosno 13 grupa za koje treba 26 vaspitača, jer po zakonu na jednu grupu treba imati dva vaspitača”, istakla je Miholjčićeva.

Javna rasprave ranije je održana u Bijeljini i Istočnom Sarajevu.