“Nisu ni statistička greška”: Nešić o Srbima u Zeničko-dobojskom kantonu

24.07.2020. | 15:25

Poslanik DNS u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Nenad Nešić rekao je Srni da Srbi u Zeničko-dobojskom kantonu nisu ni statistička greška, jer u kantonalnoj Vladi i njenim institucijama gotovo da ih i nema.

“Bojim se da je postdejtonsko etničko čišćenje Srba u Federaciji BiH (FBiH) izraženije od onog ratnog”, naglasio je Nešić i istakao da je popis stanovništva iz 1991. godine u ovom kantonu potpuno izbrisan.

On je u poslaničkom pitanju, koje je postavio 11. maja, tražio od premijera deset kantonalnih vlada u FBiH da mu u roku od 30 dana dostave tačan broj Srba zaposlenih u policiji, javnoj upravi, javnim ustanovama i preduzećima.

Na Nešićevo poslaničko pitanje o nacionalnoj strukturi zaposlenih u organima javne uprave u kantonima, iz Zeničko-dobojskog kantona su naveli da je svega 19 Srba u kantonalnoj Vladi i njenim službama.

“Od toga broja osmoro su imenovana lica na ograničeni mandat. Dakle, Srbi nisu ni statistička greška i imaju položaj `raje`. U Zeničko-dobojskom kantonu Srbi očito ne mogu biti ni drvosječe, jer su u Šumama od 642 zaposlenih samo dvoje Srbi”, ukazuje Nešić i dodaje da u svemu ovome ne ulazi u činjenice da se brojni Bošnjaci radi “navodnog poštovanja konstitutivnosti” izjašnjavaju kao Srbi.

U policijskim strukturama, prema odgovoru iz Zeničko-dobojskog kantona, radi 102 Srba od skoro 3.000 zaposlenih, u prosvjeti 72 i pravosuđu 31 radnik koji se izjašnjava kao Srbin.

On naglašava da su iz Opštinskog suda u Zavidovićima naveli da “ne vode evidenciju o nacionalnoj strukturi zaposlenih”.

“Nevjerovatan je odgovor Opštinskog suda u Zavidovićima. Takav odgovor dokazuje da ih zapošljavanje prema popisu iz 1991. godine, na kojem uporno insistiraju, nikada nije zanimalo. Broj Srba u Zeničko-dobojskom kantonu je desetkovan u odnosu na prijeratni broj i danas ih je tri puta manje nego Ostalih”, kaže Nešić.

On očekuje da međunarodne institucije koje ulažu u projekte u FBiH obrate pažnju na opstrukciju povratka i održivog ostanka od kantonalnih i opštinskih vlasti u tom entitetu.

“Vrijeme je da prestanu investirati tamo gdje se ne poštuju osnovna ljudska prava i gdje je diskriminacija više nego očigledna”, poručio je Nešić.

Nešić je ponovio da Srbi u FBiH jedino mogu računati na pomoć Vlade Republike Srpske i da se tim ljudima mora nastaviti još intenzivnije pomagati.