
Ne stišava se bura zbog Šmitovog otimanja 230 miliona maraka za izbornu opremu i Vijadukt
26.07.2025. | 19:56Ne stišava se bura koju je izazvao propali kandidat za visokog predstavnika Kristijan Šmit “otimanjem” više od 230 miliona maraka od građana i javnih preduzeća prvenstveno Republike Srpske, ali i ostatka BiH. Kome je tačno Šmit “oročio” 120 miliona u slučaju “Vijadukt” i dalje je nepoznanica. Ostatak od 112,5 miliona rezervisan je Centralnoj izbornoj komisiji za nabavku tzv. savremenih tehnologija i navodno jačanje “izbornog integriteta” opštih izbora sljedeće godine. I taj drugi dio dekretske pljačke građana, sve više je predmet kontroverzi.
“Odlučju birači, a ne brojači” – pamfletima su godinama bajato podvriskivali hronični izborni gubitnici i “simpatizeri” optičkih čitača, očajno željni pobjede pa koliko da košta. A onda je kolonijalni upravnik koji se samoproglasio za visokog predstavnika, bahato zavukao svoju ruku u tuđi džep. I skener groznica zatresla je BiH! Oduševljenje u Centralnoj izbornoj komisiji koju je turista iz Njemačke i prošle godine nelegitimno “počastio” autonomijom kakvu srodne institucije u demokratskim zemljama ne mogu ni da sanjaju – poput one da iz budžeta mogu da “zahvate” novca koliko požele bez da resorno ministarstvo može da izmijeni njihov budžetski zahtjev. Ili da mandat članovima Komisije može da traje i nakon ustavnog maksimuma od 65 godina starosti, što je gruba diskriminacija ostalih zaposlenika u zajedničkim institucijama. Da li su ovaj put ili i ovaj put, udruženo s njemačkim dekretistom “šmitovali” ili su samo “vidoviti”, tek posljednji dekret u CIKU su spremni dočekali! Čak i sa “korakom” prije Šmitovog.
– Mi smo već tražili da određeni broj važnih institucija koje smatramo partnerskim organizacijama i saradnicima u ovom poslu, pošalju svoje predstavnike u jedan Koordinacioni tim – tijelo koje bi operativno planiralo sve naredne korake – kaže Irena Hadžiabdić, navodi RTRS.
I to izborno “koračanje”, CIK-a i Šmita, iako ni tender još raspisan nije a kamoli da su ponuđači u nadmetanju cijene formirali, precizno je utvrđeno – koštaće enormnih 112,5 miliona maraka. I obećavajuće sve će biti “spremno” do sljedećih izbora.
– S obzirom na složene procedure, kako neko misli da toliku nabavku od 112 miliona provede u tako kratkom roku a pored toga da nabavi opremu i da isporuči opremu, ako ta oprema nije na lagaeru ko će proizvesti tako brzo tu opremu. A da ne pričamo o tome da se implementira na prostoru – istakao je Srđan Amidžić.
Samo za raspisivanje međunarodnog tendera i poštovanje zakonskih procedura javnih nabavki, uz eventualne žalbe ponuđača, optimalno potrebno vrijeme dvije godine, a do raspisivanja izbora ni godina. Ili je možda “neko” “nekad” “negdje” skupocjenu opremu već rezervisao, pa se isporučilac “punih lagera” već zna, kako to javno upozoravju jedini sarajevski protivnici posljednjeg Šmitovog uratka.
– Kompanija koja se nezvanično već spominje kao glavni ponuđač ovih tehnologija, bila je predmet brojnih kontroverzi i istraga u više država. Zamislite samo da su mašine koje se planiraju uvesti – a o kojima niko nije postavio ni jedno pitanje – proizvedene u Rusiji. Koliku bi paniku digli oni koji ih sada brane? S punim pravom. No kad se radi o kompanijama iz drugih političkih blokova, odjednom prestaje interes za suverenitet i sigurnost. Izborna volja građana BiH je pitanje nacionalne sigurnosti – saopšteno je iz Stranke za BiH.
Da li je već poznati “glavni ponuđač” možda kontroverzna američka kompanija SMARTMATIK!? Upravo u toj kompaniji već tada bez poslovnog integriteta, CIK, Šmit i u međuvremenu zabravljena američka koruptivna agencija USAID prošle godine pronašli su skenere i mašineriju za pilot projekat “izbornog integriteta” BiH. U pitanju je, podsjetimo ista kompanija koju su još 2020. u Sjedinjenim Državama optuživali da je uz pomoć glasačkih mašina, presuđujuće uticala na američke predsjedničke izbore. Ista kompanija protiv čijih je troje zvaničnika američko pravosuđe sredinom prošle godine, potvrdilo optužnice zbog višemilionskog mita na Filipinima, u zamjenu za unosne ugovore za prodaju izbornih uređaja. Da li je mito isplaćen i u bh. pilot projektu ili već obećan za punu i u startu sumnjivu inovaciju izbornog procesa!? Uzalud sva upozorenja i utemeljena a neodgovorena pitanja!
– Ovo je isključivo elektronski nadzor izbora s kojim se spriječava krađa izborne volje naroda i građana BiH – naglasio je Nenad Grković, poslanik Liste za pravdu i red.
Slično se mantralo i tokom posljednjeg izbornog ciklusa kada su unaprijed proglašavani pobjednici slavili uz šampanjac. A onda uz izlizanu mantru o izbornoj krađi, pod patronatom upravo Šmita i uz pomoć bivših stranačkih i koalicionih kolega ustoličenih u CIK-u nezakonito, ispostaviće se i uzaludno, ponavljali brojanje glasova.
– Na prošlim lokalnim izborima ta oprema je testno korištena u naša dva grada u Doboju i Zvorniku jer upravo po njima to su bila mjesta gdje navodno izborni rezultati nisu korektni itd. I ništa se spektakularno tamo nije desilo osim što je SNSD imao bolje izborne rezultate nego kad nije bila primjena te opreme – poručio je premijer Srpske Radovan Višković.
Kako god biometrijska identifikacija birača, skeniranje glasačkih listića i elektronski prenos podataka do sabirne baze u Komisiji, fundus je tehnološke inovacije za sljedeći izborni proces u BiH. Inovacije koja se u Šmitovoj matičnoj Njemačkoj i ne spominje nakon marta daleke 2009. i odluke tamošnjeg Ustavnog suda prema kojoj su uređaji korišteni samo jednom – četiri godine ranije – nepouzdani i neustavni. a uz to u siromašnoj BiH – biće i skupo plaćeni. Istina novcima građana.