Nasljednik se ne nazire: Niko ni prstom da mrdne što BiH nema ministra bezbjednosti

02.12.2025. | 07:05

Za nekoliko sedmica navršiće se godina dana kako je u Savjetu ministara BiH upražnjena jedna od najbitnijih pozicija – funkcija ministra bezbjednosti, a na političkoj sceni, kako se čini, niko ni prstom ne mrda da bi ovaj problem bio riješen.

Istina, Nenad Nešić smijenjen je sa pozicije ministra bezbjednosti BiH 28. januara 2025. godine, ali taj posao, praktično, ne radi od 26. decembra 2024, kada je uhapšen. Zakon o Savjetu ministara je jasan: BiH je novog ministra trebalo davno da dobije.

“Ako ministar ili zamjenik ministra podnese ostavku ili ako je trajno spriječen da vrši svoju dužnost, predsjedavajući Savjeta ministara imenuje njegovog nasljednika najkasnije u roku od 15 dana od dana podnošenja njegove ostavke ili od dana kada je ustanovljeno da je ministar ili zamjenik ministra trajno spriječen da vrši svoju dužnost”, navedeno je u Zakonu o Savjetu ministara BiH.

Nasljednik se ne nazire

Nasljednika dobili nismo, ali je Nešićev zamjenik Ivica Bošnjak preuzeo njegove nadležnosti do imenovanja novog ministra. Međutim, do imenovanja smo podjednako daleko koliko smo bili i kada je Nešić uhapšen, a kasnije i razriješen.

Nermin Pećanac, nekadašnji ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, kaže da je riječ o veoma bitnom resoru.

“Ovo ministarstvo nema operativne nadležnosti, ali i te kako ima svoju ulogu u cijelom sistemu sigurnosti. Mislim da je neprihvatljivo da nemamo ministra sigurnosti, koji je stručan, profesionalan i može obavljati te poslove. Šta je još problematično? To što u institucijama ne poštuju zakon. Koja je to poruka prema drugima? To je vrlo ružna poruka i onda se čudimo što imamo ovakvu bezbjednosnu situaciju”, kaže Pećanac, misleći na to da je Zakonom o Savjetu ministara definisan rok kada mora biti popunjena upražnjena funkcija, ali nije ispoštovan.

A ta pozicija, prema mišljenju Pećanca, najvjerovatnije neće biti ni popunjena do narednih opštih izbora, odnosno konstituisanja novog saziva Savjeta ministara BiH.

Politička sila

“Politika je ušla u sve pore sigurnosnog sektora. Ovo je samo manifestacija jedne političke sile. Pa, evo, kada je riječ o Državnoj agenciji za istrage za zaštitu (SIPA), na njenom čelu imamo čovjeka kojem je istekao mandat i koji je stekao uslove za penziju”, poručuje Pećanac.

Dodaje da je Borjana Krišto, predsjedavajuća Savjeta ministara BiH, jednom prilikom kazala da nema ni zamjenika direktora SIPA dok se politika ne dogovori.

“Sa tom rečenicom sve je jasno i onima koji ne prate situaciju u BiH”, naveo je Pećanac za “Nezavisne novine“.

Krišto je, zaista, prije nekoliko mjeseci izjavila da na sjednici, koja je tog dana održana, nije raspravljano o imenovanju zamjenika direktora SIPA.

“Trebali smo usvojiti informaciju, sa prijedlogom šta napraviti u SIPA. Što se tiče mene, ja sam svoj posao obavila. To što nemam političku saglasnost, ne daje mi pravo da odluke donosim samovoljno”, izjavila je Krišto.

Krišto je prošle sedmice poručila da je u slučaju imenovanja novog ministra bezbjednosti BiH uradila sve u skladu sa zakonom, te da popuna upražnjenog ministarskog mjesta zavisi od političkog dogovora stranaka većine na nivou BiH (SNSD, HDZ BiH, stranke “trojke”).

Primjena zakona

Takvim objašnjenjima, međutim, nije zadovoljan delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Nenad Vuković, koji upozorava da bi se popunjavanjem ove pozicije kadrom iz srpskog naroda uspostavio balans između konstitutivnih naroda u Savjetu ministara BiH.

Vuković je uputio Borjani Krišto delegatsko pitanje, te je napomenuo da ne prihvata odgovor koji je davala u javnim istupima “da je izbor ministra stvar političkog dogovora”, jer primjena zakona, kako je naglasio, ne može da zavisi od bilo kakvih političkih dogovora.

“S obzirom na to da već dugo kršite član 6. Zakona o Savjetu ministara BiH koji jasno definiše obavezu jednake zastupljenosti konstitutivnih naroda u sastavu Savjeta ministara BiH i znajući da srpski narod nije jednako zastupljen, da li ćete pokrenuti proceduru imenovanja ministra bezbjednosti iz reda srpskog naroda kako bi se uspostavio balans između konstitutivnih naroda?”, upitao je Vuković.