Nakon što je bio na meti istrage: Godina dana od bijega Zorana Galića iz BiH

08.07.2025. | 17:15

Osumnjičeni Zoran Galić je 8. jula 2024. godine, u popodnevnim satima, ilegalno prešao granicu BiH, te pobjegao u Hrvatsku, gdje se i sada nalazi.

To je prije godinu dana saopštilo Tužilaštvo BiH o, u međuvremenu smijenjenom, zamjeniku direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), koji je, inače, i nekadašnji prvi čovjek Granične policije BiH.

Navršila se, dakle, godina od toga kako je Galić otišao u susjednu zemlju, od kada smo mogli pročitati da je prema BiH poslao nekoliko zahtjeva, ali ne i da ima namjeru da se vrati.

Primjera radi, prema pisanju medija, Galić je prije nešto više od mjesec dana putem advokata predao zahtjev Federalnom zavodu za penzijsko i invalidsko osiguranje u kojem je tražio da mu se omogući pravo na penziju, ali je taj njegov zahtjev odbijen.

Galić je, podsjećanja radi, osumnjičen za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja i primanje dara u vrijeme dok je bio direktor Granične policije BiH. Za njim je raspisana i potjernica, ali je sud u Splitu odbio da ga izruči BiH.

Njega je s pozicije zamjenika direktora SIPA razriješio Savjet ministara BiH nakon svojevrsne sapunice koja je trajala mjesecima. Prethodno je putem advokata podnio zahtjev za razrješenje s dužnosti zbog toga što je ostvario pravo na penziju.

Treba podsjetiti i da je Galić uspio preći u susjednu državu pod, u najmanju ruku, čudnim okolnostima: sumnja se, naime, da mu je neko dojavio da je na meti istrage u akciji “Kings”.

Tužilaštvo BiH je tada saopštilo da su po njihovoj naredbi uhapšeni pomoćnik komandira Jedinice Granične policije Trebinje Blagoje Milović i državljanin BiH i Hrvatske Ivica Bago.

“Istragom je, pored drugih lica, obuhvaćen i zamjenik direktora SIPA Zoran Galić zbog sumnje u primanje dara i drugih oblika koristi i zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, u periodu dok je obavljao dužnost direktora Granične policije BiH”, naveli su tada iz Tužilaštva BiH.

Međutim, ključna je u kompletnom slučaju tek naredna rečenica iz saopštenja Tužilaštva BiH…

“Sumnja se da je zasad nepoznato lice iz institucija koje su uključene u istragu Galiću dostavilo informaciju o istrazi i planiranim mjerama i radnjama protiv njega, te će Tužilaštvo BiH, zajedno sa domaćim institucijama i međunarodnim partnerima, sprovesti istragu kako bi identifikovalo i u skladu sa zakonom procesuiralo to lice”, naveli su iz Tužilaštva BiH.

I dok je, dakle, Galić već tačno godinu dana jači od pravosuđa u BiH, stručnjaci kažu da je ovo tek jedan u moru sličnih primjera.

“Nije to jedini takav slučaj između BiH i drugih država u regionu. Pritom, očigledno je da su informacije dostupne licima na koje se odnose, te ta lica, bržom reakcijom, uspijevaju preći granicu. Svakako to narušava integritet pravosuđa, ali i kompletnog aparata za sprovođenje zakona u BiH. A moramo ponoviti da je povjerenje javnosti u njih već poljuljano svim prethodnim aferama”, rekao je Damjan Ožegović, viši istraživač i saradnik za pravne poslove u “Transparency Internationalu BiH”, u izjavi za “Nezavisne novine”.