Muke zbog kasnog održavanja izbora: “Trka s vremenom” za lokalne budžete

20.11.2020. | 10:22

Kasno održavanje izbora izazvalo je probleme, pa se lokalne samouprave nalaze u trci sa vremenom za donošenje prijedloga budžeta, a kako je potvrđeno Glasu Srpske, do srijede Ministarstvu finansija nacrte su poslale samo 34 lokalne zajednice. Već sada je izvjesno da će one opštine i gradovi u kojima je došlo do promjena u 2021. godinu ući sa privremenim finansiranjem.

Kako se konstituisanje skupština i primopredaja dužnosti načelnika i gradonačelnika očekuje tek u januaru, u većini lokalnih zajednica gdje su rasporedi snaga ostali isti, stari sazivi će izglasati nacrte i prijedloge i najvjerovatnije u 2021. godinu ući sa budžetom.

Ipak, situacija je još neizvjesna, pa nije isključena ni mogućnost da i te opštine i gradovi uđu u privremeno finansiranje bar tokom januara. Međutim, najkomplikovanija je situacija u gradovima poput Banjaluke i Bijeljine, gdje gradonačelnici nemaju dovoljan broj ruku u lokalnim parlamentima. U slučaju da skupštinske većine ne prihvate njihove prijedloge, po sili zakona ulazi se u privremeno finansiranje.

Predsjednik Saveza opština i gradova RS i novoizabrani gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić rekao je za “Glas Srpske” da će ovaj grad u novu godinu najvjerovatnije ući sa budžetom, jer će stara većina do kraja 2020. godine usvojiti prijedlog budžeta.

“Mi smo zadržali većinu u Skupštini, tako da neće biti problema, a i kod nekih mojih kolega je slična situacija. Činjenica je da imamo slučajeve poput Banjaluke i Bijeljine, gdje gradonačelnici nemaju većinu, ali trebalo bi da razgovaraju i zajedno sa skupštinskom većinom se dogovore o budžetima, jer je riječ o najvažnijem dokumentu za funkcionisanje lokalne zajednice”, istakao je Ćosić.

Slična situacija je i u Kotor Varošu, gdje je načelnik Zdenko Sakan opravdao povjerenje građana i dobio novi mandat, a izvjesno je da će i u lokalnoj Skupštini imati većinu.

“Sve lokalne zajednice su se našle u istom problemu zbog kasnog termina održavanja izbora. Ko će imati budžet, a ko će ući u novu godinu sa privremenim finansiranjem, zavisi od toga da li je odnos snaga u skupštini ostao isti ili je došlo do promjena, zbog kojih bi prijedlog mogao pasti”, istakao je Sakan.

Načelnik Teslića Milan Miličević rekao je za “Glas Srpske” da je ova opština dostavila prijedlog ministarstvu, te da čekaju saglasnost. U ranijim mandatima Miličević se susretao sa situacijom da nema podršku većine u Skupštini opštine.

“Ja sam se susretao sa tom situacijom, gdje su odbornici većine čekali do krajnjeg roka, nakon čega bi uz određene amandmane budžet bio usvojen. Privremeno finansiranje ne šteti funkcionisanju lokalne zajednice, uredno se izmiruju obaveze, isti ti odbornici i ja dobijamo plate, ali trpe građani, jer se ne mogu finansirati projekti i programi koji se njih tiču”, istakao je Miličević.

Nametanje

Zakon o budžetskom sistemu Srpske predviđa da se privremeno finansiranje vrši najviše do visine ukupnih budžetskih sredstava ostvarenih u istom periodu prethodne fiskalne godine, umanjenih za primljene grantove, i može potrajati najduže do 30. juna. U slučaju da ni do tada ne bude izglasan, nadležni sud nameće budžet.