Ministarstvo prosvjete skreće pažnju: Preporuke za odvijanje nastave u školama

27.08.2021. | 16:17

Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske uputilo je danas svim osnovnim i srednjim školama zvanične preporuke za odvijanje nastave u školama za školsku 2021/2022. godinu koje je propisao Institut za javno zdravstvo Srpske.

Pored opštih preporuka za organizaciju nastavnog procesa, Institut je propisao i preporuke za zaposleno osoblje i za učenike u uslovima pandemije, kao i preporuke za upotrebu maski, saopšteno je iz resornog ministarstva.

Direktori škola su dužni da sprovode mjere bezbjednosti za zaštitu zdravlja učenika i nastavnika i njihove bezbjednosti u školi u skladu sa propisima kojima se uređuje oblast osnovnog vaspitanja i obrazovanja i u skladu sa preporukama Instituta.

Kada je riječ o odvijanju nastave, preporuke Instituta su da zaposleni prije dolaska na radno mjesto kontrolišu tjelesnu temperaturu, te u slučaju povišene temperature da ne dolaze na posao, a o tome da obavijeste direktora i jave se nadležnom ljekaru.

Na ulazu u škole vrši se dezinfekcija ruku, a nastavno i ostalo osoblje škole obavezno nosi maske sve vrijeme rada i boravka u školi.

“Ukoliko zaposleni koriste maske za jednokratnu upotrebu, potrebno ih je promijeniti čim se ovlaže, zaprljaju ili oštete. Kada se skinu, maske se ne smiju koristiti ponovo. Skinute maske se odlažu u namjenske kese postavljene u kante sa poklopcem koje moraju biti obilježene za tu namjenu i izvan doticaja učenika”, navedeno je u preporukama Instituta.

Svi zaposleni moraju između sebe osigurati fizičku distancu od najmanje dva metra u zatvorenom prostoru, a preporučuje se da se ta distanca održava kad god je moguće između zaposlenih i učenika.

“U školi je potrebno stvoriti klimu koja neće dodatno opteretiti učenike i uticati na njihovo mentalno zdravlje, te će biti neophodno da im se sve mjere predoče na njima primjeren način, bez dodatnog opterećenja ili izazivanja nelagode”, navedeno je u preporukama instituta.

Ističe se i da je važno da se sa roditeljima razgovara na primjeren način, kako bi i roditelji sa djecom razgovarali o ponašanju i pridržavanju mjera za vrijeme boravka u školi.

Roditelji ili staratelji koji imaju simptome zarazne bolesti ili kod kojih postoji sumnja ili potvrđena kovid 19 infekcija ne smiju dovoditi niti odvoditi djecu iz škola, niti ulaziti u vanjske i unutrašnje prostore ustanove.

“Učenici koji imaju simptome zaraznih bolesti ili kod kojih postoji sumnja ili potvrđena kovid 19 infekcija, kao i oni koji su bili u kontaktu sa osobama sa sumnjom ili potvrđenom infekcijom, ostaju kod kuće, te ih roditelji ili staratelji ne smiju dovoditi u školu”, jedna je od preporuka.

Prije polaska učenika u školu roditelji ili staratelji treba da provjere fizičko stanje djeteta i njegovu tjelesnu temperaturu.

“Ako učenik razvije simptome kovida 19 tokom boravka u školi, odmah se obavještavaju roditelji koji u najkraćem roku treba da dođu po dijete. Ujedno, učitelj ili nastavnik o tome obavještava direktora koji, dalje, obavještava higijensko-epidemiološku službu nadležnog doma zdravlja kako bi sprovela epidemiološko istraživanje i neophodne epidemiološke mjere u ovom slučaju, te nadležno Ministarstvo”, navedeno je u preporukama Instituta.

Organizovanje produženog boravka i jutarnjeg čuvanja trebalo bi planirati poštujući propisane higijensko-epidemiološke mjere.

U preporukama Instituta za upotrebu zaštitnih maski u školama navedeno je da svi učenici u Republici Srpskoj obavezno treba da nose zaštitne maske prilikom ulaska u školu i izlaska iz škole, odlaska u toalet i u svim drugim situacijama kada su izvan svog razreda, odnosno na mjestima gdje se susreću sa djecom iz drugih odjeljenja i razreda.

Za učenike od prvog do petog razreda osnovne škole mogućnost nošenja maske tokom časa procjenjuje nadležni nastavnik.

“Da bi nošenje maske imalo efekta, bitno je da djeca nose masku adekvatne veličine i da je nose pravilno, bez skidanja, pomijeranja i dodirivanja rukama. Kako je poštovanje ovih principa manje kod mlađe djece i efekat nošenja maske je, prema istraživanjima, niži nego kod starijih osoba”, kaže se u preporukama Instituta.

Učenici od šestog do devetog razreda osnovne škole i učenici srednjih škola obavezno treba da nose maske tokom usmenog odgovaranja, a preporučuje se da maske nose i tokom cijelog časa s obzirom na učestaliji prenos infekcije u toj dobi, bolju saradnju u smislu pravilne upotrebe maske i posljedično veći efekat ove mjere u navedenoj dobi, te činjenicu da više nastavnika u toku školskog dana bude u kontaktu sa učenicima ovog uzrasta.

Preporuka Svjetske zdravstvene organizacije je da osobe starije od 12 godina nose maske u skladu sa preporukama za odrasle osobe, te je ovo u skladu sa obavezom nošenja maski u zatvorenom prostoru u Republici Srpskoj.

Djeca mogu da nose jednokratne medicinske maske ili platnene maske, zavisno od dostupnosti, a s obzirom na dužinu trajanja nastave potrebno je da učenici uvijek imaju i rezervnu masku, ukoliko se ona koju nose ošteti, zaprlja ili pokvasi, jer se u tom slučaju maska mora zamijeniti.