Metju Palmer: Volio bih da Šmit bude posljednji visoki predstavnik

07.07.2021. | 09:07

Nadamo se da će Kristijan Šmit biti posljednji visoki predstavnik u BiH, a ono što je potrebno da se to desi je da standardi i uslovi u agendi 5+2 budu ispunjeni, kaže Metju Palmer, specijalni izaslanik SAD za zapadni Balkan i Evropu.

U intervjuu za “Nezavisne novine” i “Oslobođenje” Palmer kaže da su vlasti u BiH te koje moraju sprovesti izbornu reformu i implementirati prioritete EU, a da će im SAD i EU u tome pomoći.

Takođe naglašava da je, što se Amerike tiče, proces imenovanja novog visokog predstavnika uspješno završen.

“Kristijan Šmit biće sljedeći visoki predstavnik u BiH. Upravni odbor PIC-a ima moć – ovlaštenje da imenuje visokog predstavnika. Savjet bezbjednosti je pozvan da se složi s tim, ali nema nikakvog uslova što se njih tiče. Mi se radujemo dolasku Kristijana Šmita u Sarajevo. S njim ćemo blisko i kvalitetno raditi i sarađivati, kao što smo radili i s njegovim prethodnicima, jer znamo da visoki predstavnik ima važnu ulogu u BiH, koju treba da igra, a to je ispunjenje uslova iz agende 5+2. To bi bilo nešto što bi imalo značaja za završavanje misije visokog predstavnika i put naprijed ka zatvaranju Ureda visokog predstavnika”, poručuje Palmer.

Palmer podsjeća da su SAD  konzistentno angažovane na zapadnom Balkanu već tri decenije i posvećeni partnerstvu sa zemljama zapadnog Balkana.

“Predsjednik Bajden zaista ima dugu istoriju povezanosti s ovom regijom, zapadnim Balkanom, i jako mu je stalo do toga. I SAD imaju dugu istoriju odnosa sa zapadnim Balkanom. Bili smo partneri i saveznici sa zemljama zapadnog Balkana. One imaju evropsku perspektivu. Naša vizija je jasna tokom godina i siguran sam da će administracija predsjednika Bajdena i dalje biti posvećena i biti blizak partner zemljama zapadnog Balkana dok idu evroatlantskim putem”, rekao je Palmer.

Što se tiče aktulenih razgovora sa stranačkim liderima u BiH u vezi sa izmjenama Izbornog zakona, Palmer kaže da se radi o nimalo lakom pitanju.

Ovo nije lako. Da je lako, bilo bi već urađeno. Mi na 2021. godinu gledamo kao na priliku, rijetku neizbornu godinu u BiH, što znači da politički lideri ne moraju da se dodvoravaju izbornom tijelu na način na koji to rade u izbornoj godini. Tako imamo priliku da unaprijedimo stanje po pitanju kompromisa koji je nužan za bilo koje političke pregovore. Svi koji su uključeni u ovaj proces moraju da shvate da niko neće dobiti sve što želi. Svi će iz ovoga izaći do određene mjere razočarani, a čuće i međunarodnu zajednicu. I mi ćemo morati da prihvatimo da ćemo možda dobiti manje nego što bismo u nekoj idealnoj situaciji mogli dobiti. To je normalan dio procesa”, kaže Palmer.