Manje zaraženih u Srpskoj: U posljednja 24 časa 208 pozitivnih, 14 preminulo

18.12.2020. | 11:16

U Republici Srpskoj u posljednja 24 časa virusom korona zaraženo je 208 lica od 861 testiranog, a umrlo je 14. Takođe, naknadno je prijavljen jedan smrtni slučaj koji nije naveden u prethodnim izvještajima, rečeno je danas u Banjaluci na konferenciji za novinare predstavnika Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.

Direktor Instituta Branislav Zeljković rekao je da je epidemiološka situacija u Republici Srpskoj i dalje nepovoljna, iako postoji stepen stabilizacije.

“Međutim, ne možemo biti zadovoljni jer veliki broj oboljelih zahtijeva respiratornu podršku. Još jednom pozivam građane da se za vrijeme predstojećih praznika pojačano pridražavaju propisanih mjera u borbi protiv virusa korona”, izjavio je novinarima Zeljković.

On je istakao da nije trenutak da se dozvoli bilo kakvo opuštanje kako situacija ne bi bila pogoršana.

“Pozivamo građane da se pridržavaju propisanih epidemioloških mjera, do sjednice Republički štab za vanredne situacije, koja će biti sljedeće sedmice i na kojoj će biti donesene nove mjere”, rekao je Zeljković.

Govoreći o vakcinaciji građana protiv virusa korona, on je naveo da Institut napravio plan vakcinacije, vodeći se smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije, da u prvom talasu bude vakcinisano 20 odsto građana, odnosno 400.000 doza za 200.000 stanovnika.

On je napomenuo da su napravljene prioritetne grupe za vakcinaciju, a to su zdravstveni radnici, zatim starije i osobe sa hroničnim oboljenjima, te ljudi koji rade na mjestima koja su za javnost veoma bitna.

“Dio plana vakcinacije je i medijska kampanja za promociju vakcinacije, kojom ćemo građanima približiti dobrobiti vakcinacije i koja će informacije plasirati na pravi način”, rekao je Zeljković.

Govoreći o epidemiološkoj situaciji u Domu penzionera u Banjaluci, Zeljković je rekao da je Institut izvršio nadzor, ali da nije nadležan da utvrđuje ko je odgovoran za situaciju niti za eventualne sankcije.

“Ono što smo mogli ustanoviti je da je virus došao putem radnika, ali najvažnije je da se situacija stabilizuje, te očekujemo da u narednom periodu bude povoljna”, rekao je Zeljković.

Epidemiolog Jela Aćimović istakla je da svaki period nosi određene rizike, te da ne treba dozvoliti da nastupajući praznici naprave novu kriznu epidemiološku situaciju.

“Ukoliko idete u posjetu porodici i rodbini nosite masku, jer ta mjera nekada može biti granica između života i smrti”, rekla je Aćimovićeva.

Ona je istakla značaj da se javnost na pravi način upozna sa činjenicama o vakcini protiv virusa korona, na osnovu kojih će donijeti odluku da li će se vakcinisati ili ne.

“Za sada znamo da vakcine sprečavaju razvoj bolesti, ali ne znamo i da li mogu spriječiti transmisiju virusa, zbog čega će biti potrebno nositi maske i kada se počne sa vakcinacijom građana, sve do momenta kada ne budemo imali dovoljan obuhvat vakcinacije”, rekla je Aćimovićeva.