Kunu se u EU, a smeta im “mini Šengen”

21.09.2020. | 08:37

Članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić i Šefik Džaferović odlukom da Savjet ministara izvrši analizu korisnosti pristupanja inicijativi “mini Šengen” guraju ovo pitanje u domen politikantstva, što može imati pogubne posljedice po ekonomiju BiH, tvrde stručnjaci.

Predsjedništvo BiH na prošloj sjednici pozdravilo je inicijativu “mini Šengen” koju predvode Srbija, Albanija i Sjeverna Makedonija, ali su Komšić i Džaferović odbili zahtjev srpskog člana Predsjedništva Milorada Dodika da se BiH toj inicijativi odmah pridruži. Umjesto toga, oni su ovlastili Ministarstvo inostranih poslova da izvrši analizu svih regionalnih odnosa i ponudi stav o ulasku BiH u “mini Šengen”.

Stav analitičara je da ovakvim postupkom Komšić i Džaferović zapravo žele da odbiju ovaj zahtjev, jer on navodno ugrožava suverenitet i ima negativne političke posljedice po BiH.

Ovakav njihov potez kritikovali su i sarajevski mediji i analitičari, jer smatraju da je odluka štetna za ionako lošu privredu i ekonomiju, koja je dodatno narušena posljedicama izazvanih pandemijom virusa korona.

Profesor međunarodnih odnosa Miloš Šolaja kaže za “Glas Srpske” da priča o ugrožavanju suvereniteta ne pije vodu, jer se BiH nalazi na putu ka Evropskoj uniji, a “mini Šengen” je samo priprema za nju.

– Ta ideja služi za uvezivanje država regiona i ona je svojevrstan “trening” za ono što sve zemlje čeka u EU, a podrška toj ideji došla je i od SAD, EU, ali i drugih država. Protiv ulaska BiH u “mini Šengen” mogu biti samo oni koji štite tajkune i njihove lobije, jer ta ideja samo i šteti tajkunima – smatra Šolaja.

Profesor na Fakultetu političkih nauka Željko Budimir kaže da je ovakvo ponašanje Komšića i Džaferovića produkt srbofobne politike i da su oni protiv svega što dolazi iz Beograda ili Banjaluke.

– Iako je ova ideja podržana i od strane SAD i EU, ali i drugih članica regiona, ponašanje političkog Sarajeva je takvo da oni odmah strahuju od dominacije Srbije. Činjenica je da će Srbija biti najdominantnija članica “mini Šengena”, ali će i BiH dobiti jednake šanse, jer je riječ o tržištu od 18 miliona ljudi. Tako da, tu se radi isključivo o animozitetu prema svemu što dolazi kao ideja od strane Srbije i RS – kazao je Budimir.

Izvršni direktor udruženja ekonomista “SNjOT” Saša Grabovac smatra da bi ulazak u ovu inicijativu bio od velike koristi za sve građane i da bi ubrzala oporavak privrede, ali da je očigledno da se dva člana Predsjedništva nisu vodila ekonomskim, nego političkim motivima.

– Da li oni strahuju od neke dominacije Srbije ili se boje obnavljanja nekog jugoslovenstva, ne bih da komentarišem, jer politika nije moje polje djelovanja. Međutim, kao ekonomista mogu da kažem da bi pridruživanje ovoj inicijativi bilo od velike koristi i za privrednike i za građane, a tu inicijativu su podržali svi relevantni faktori u RS – kazao je Grabovac, navodi “Glas Srpske”.

Izolacija

Dio sarajevskih medija osudio je ovakvo ponašanje članova Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića i Željka Komšića, jer, kako ističu, oni na ovaj način izoluju BiH od regiona.

– Na koncu, šta to BiH gubi ako se priključi inicijativi i za stolom ravnopravno gradi “mini Šengen”, kao neku vrstu pripreme za veliko evropsko tržište – pišu sarajevski mediji.