Kršenje mjera opako dolazi na naplatu: Na liječenju do 20 životno ugroženih pacijenata dnevno

07.10.2020. | 18:44

U odnosu na prvi pik epidemije korona virusa u Srpskoj, u Univerzitetskom kliničkom centru RS u Banjaluci porastao je broj kritično oboljelih pacijenta koji zahtijevaju respiratornu podršku.

Klinici intenzivne medicine za nehirurške grane, u kojoj je prvi kovid pozitivan pacijent hospitalizovan 21. marta ove godine, svakodnevo se liječi od 15 do 20 bolesnika koji su životno ugroženi.

Biljana Zlojutro, specijalista anestezije i reanimacije i supspecijalista intenzivne medicine i terapije, kaže da je tokom juna i jula zabilježen stalni porast broja kritično oboljelih pacijenata, dok se nadalje taj broj održavao na visokom nivou.

“Ovakvu nepovoljnu epidemiološku situaciju objašnjavamo činjenicom da su tokom prvog pika sprovođene stroge mjere prevencije, koje su podrazumijevale potpunu zabranu kretanja i okupljanja za vrijeme policijskog časa, uz zatvaranje škola, ugostiteljskih objekata i slično. S njihovim popuštanjem, uz povećanju mobilnost i frekventnost ljudi, a uz činjenicu da se aktuelne, preporučene protivepidemijske mjere ne poštuju u potpunosti, za rezultat imamo nepovoljnu epidemiološku situaciju sa stalnim porastom i održavanjem velikog broja novih pozitivnih slučajeva, pa samim tim i onih koji su kritično oboljeli. Mjere koje nisu poštovane su zabrana okupljanja više od 50 ljudi na jednom mjestu, socijalna i fizička distanca, nošenje maske, dezinfekcija”, kaže Zlojutro za Srpskainfo.

Umire svaki drugi

Prema njenim riječima, do sada je u pomenutoj klinici liječeno 198 pacijenta oboljelih od korona virusne infekcije, a koji su zahtijevali respiratornu podršku.

“Procenat preživljavanja pacijenata je 47 odsto. Najmlađi pacijent spojen na respirator imao je 22 godine, a  najmlađi korona pozitivan pacijent koji je preminuo od posljedica infekcije ovim novim virusom imao je 35 godina”, naglašava Zlojutro.

Prema riječima Antonije Verhaz, načelnice Klinike za infektivne bolesti u UKC RS, nepridržavanje mjera preporučenih od strane epidemiologa je osnovni razlog za porast broja novoinficiranih.

“Klinička slika se ne mijenja, ona je uvijek ista, s tim da svaki pacijent ima svoju individualnu težinu kliničke slike. Najčešći simptomi s kojima zaraženi korona virusom dolaze u UKC RS su povišena temperatura, povraćanje i dijareja. Najstariji liječeni pacijent u Klinici za infektivne bolesti bila je žena koja je imala 102 godine”, ističe ona za Srpskainfo.

Popunjeni kreveti

Dodaje da su kapaciteti Klinike za infektivne bolesti konstantno popunjeni između 80 i 100 odsto.

“Osoblje naše klinike susrelo se s mnogo slučajeva da je više članova porodice oboljelo u isto vrijeme”, naglašava Verhaz. Za 24 časa, a zaključno s jučerašnjim danom, korona virus je potvrđen kod još 63 osobe, dok su četiri oboljela izgubila bitku sa zarazom. Do juče, u zdravstvenim ustanovama u RS bila su hospitalizovana 184 pacijenta, od čega u UKC RS 54, a u opštim bolnicama njih 130.

U UKC RS na respiratoru je bilo 15 pacijenata, te jedan u dobojskoj, i dva u gradiškoj bolnici.

DAN LIJEČENJA PO PACIJENTU 2.000 KM

Troškovi liječenja pacijenata, koji ne zahtijevaju respiratornu podršku, na dnevnom nivou iznose preko 700 maraka, potvrdili su za Srpskainfo u Univerzitetskom kliničkom centru RS.

“Njihovo bolničko liječenje traje u prosjeku sedam dana i više. Pružanje respiratorne podrške jednom pacijentu Univerzitetski klinički centar RS dnevno košta više od 2.000 KM, a prosječan broj dana na hospitalizaciji ovih pacijenata je 15”, kažu u ovoj zdravstvenoj ustanovi.

Oznake: Korona, Srpska