
Karan o odnosima SIPA-e i MUP-a Srpske: Politička kriza neće preći u bezbjednosnu
11.04.2025. | 12:54Policijska akcija koji su u četvrtak u Banjaluci sproveli pripadnici SIPA i Ministarstva unutrašnjih poslova RS, i u kojoj je zbog krijumčarenja ljudi uhapšeno osam osoba, bila je razlog da od ministra unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniše Karana, pokušamo dobiti odgovor da li su MUP i SIPA sarađivali tokom ove akcije, s obzirom da tokom jučerašnjeg dana ni iz jedne od pomenutih institucija nismo dobili potvrdu o tome.
Odgovarajući na pitanje kakva je saradnja MUP-a Republike Srpske i Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), ministar Karan nije direktno komentarisao akciju SIPA u Banjaluci, ali je indirektno potvrdio da je akcija sprovedena zajedničkim snagama, pišu Nezavisne.
Karan je istakao da se kompletni odnosi dvije agencije mogu posmatrati kao dio ukupne političke krize u BiH, a da oni koji su stvorili takvu krizu, sada žele od nje napraviti bezbjednosnu, priželjkujući da dođe do sukoba dvije policijske agencije.
“Žele da politička kriza postane i bezbjednosta. Dva su aspekta za to. Prvo jer žele da se uopšte zaboravi kako je došlo do aktuelne krize u BiH, koja je politička, ustavna i Dejtonska, a s druge strane da se potpunom zamjenom teza Republika Srpska okrivljuje i okrivi za jednu ovakvu sitauciju. A to bi najlakše učinili da on nje naprave bezbjednosnu krizu”, poručio je Karan.
Naglasio je da ni tokom djelovanja SIPA, Srpska nije dozvolila da dođe do nekog sukoba, koji pojedinci priželjkuju.
“Nije mi čak toliko ni krivo na pripadnike SIPA, koliko na ovo nesretno Tužilaštvo BiH koje je krivo za ovu političku krizu, jer koristi policijske organe ne bi li slučajno udarila policija na policiju i ne bi li se stvorio taj bezbjednosni problem. Nećemo to dozvoliti”, poručio je Karan, te dodao:
“Učinićemo sve da MUP Srpske ostane garant mira i bezbjednosti Republike Srpske, a u isto vrijeme ćemo na sve načine poštovati sve zakone Srpske kojima se štiti njen ustavni poredak. Nas napadaju i za djelovanje i ne djelovanje. Pomenuću samo primjer njemačke ministrice, koja je napravila diplomatski skandal, gdje je Srpska po Bečkoj konvenciji o stalnim diplomatskim misijama imala pravo na mjeru reciprociteta”.
Karan je naveo da je na političku krizu institucionalne prirode, Srpska odgovorila zakonima u Narodnoj skupštini Republike Srpske, te da će to nastaviti stupanjem na snagu Zakona o zaštiti ustavnog poretka RS.
“U njemu će se formirati specijalno tužilaštvo i specijalni sud, koji će se baviti najvažnijim krivičnim djelima napada na ustavni poredak Srpske i njih je 21, a jedno od njih je neprovođenje odluka Narodne skupštine RS i Vlade RS. Svi zaposleni u institucijama BiH, SIPA, Sudu BiH, Tužilaštvu BiH, a dolaze iz Srpske, djelujući suprotno zakonima koje donosi Republika Srpska, čine krivična djela. Mi ih molimo i upozoravamo da to ne čine”, naveo je Karan.