Kovačević tvrdi: U Srpskoj se razmatra odluka o privremenom zamrzavanju saradnje sa NATO

14.04.2023. | 18:51

Delegat u Klubu srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević izjavio je da još nije donesena definitivne odluke da predstavnici Republike Srpske na nivou zajedničkih organa privremeno zamrznu saradnju sa NATO.

“Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je rekao da razmatra da trenutno naloži predstavnicima Srpske na nivou zajedničkih organa da se privremeno zaledi saradnja sa NATO. To još nije definitivna odluka, ali je nešto što se razmatra u Republici Srpskoj s obzirom na to da postoje ozbiljni pritisci kada je u pitanju imovina”, rekao je Kovačević.

Kovačević je naglasio da je pitanje saradnje sa NATO-om jasno definisano u zvaničnim dokumentima u Republici Srpskoj i BiH.

“Republika Srpska je donijela rezoluciju o proglašenju vojne neutralnosti i na osnovu toga bivši srpski član Predsjedništva BiH Dodik pregovarao je skoro dvije godine u Predsjedništvu BiH sa drugim članovima Željkom Komšićem i Šefikom DŽaferovićem. Uspjeli su da dođu do dogovora koji je prekinuo put BiH ka članstvu u NATO-u, koji je tada bio dio svih zvaničnih dokumenata u BiH”, podsjetio je Kovačević.

On je naglasio da na osnovu usvojenog dokumenta koji se zove Program reformi postoji saradnja, a ne postoji više put u članstvo u NATO, te da u tom dokumentu postoji još jedna izuzetno indikativna rečenica koja kaže da se Programom reformi članstvo u NATO ne prejudicira.

Upitan da prokomnetariše nedavne izjave predsjednika HDZ BiH Dragana Čovića da se ne može zaustaviti proces približavanja BiH NATO-u, te da će Hrvati biti predvodnici tog procesa, Kovačević je istakao da je Čović uvijek slobodan da iznosi svoje stavove, kao i stavove stranke i naroda kojeg predstavlja.

“Isto tako smo mi slobodni da predstavljamo svoje, kao i stavove stranke i naroda kojeg predstavljamo, Republike Srpske i svih njenih građana bez obzira na vjersku, nacionalnu ili bilo koju drugu pripadnost. Tu su stvari potpuno jasne. Ono što je bitno jeste da se na osnovu Programa reformi više ne prejudicira članstvo u NATO”, rekao je Kovačević za BHT.

Prema njegovim riječima, za nekog ko ne prejudicira članstvo je jasno definisao da želi samo da sarađuje, navodeći kao primjer da je ranija Komisija za NATO integracije nakon usvajanja Programa reformi preimenovana u Komisiju za saradnju sa NATO-om.