Kovačević poručio Evropskom parlamentu: Sankcionišite Šmita i strane sudije

18.01.2023. | 18:07

Ukoliko Evropski parlament ima toliku želju da nekoga u BiH sankcioniše zbog ugrožavanja integriteta i suvereniteta onda treba da počne od Kristijana Šmita, visokog predstavnika u BiH kojeg ne priznaju vlade Rusije, Kine i vlasti Republike Srpske, stranih sudija u Ustavnom sudu BiH i određenih stranih predstavnika, izjavio je portparol SNSD-a Radovan Kovačević.

“Na prvom mjestu je Kristijan Šmit, pa onda strane sudije u Ustavnom sudu BiH, i još određeni strani predstavnici koji umjesto građana i njihovih demokratski izabranih predstavnika konstanto donese odluke i to odluke koje su veoma često suprotne Ustavu BiH i Dejtonskom mirovnom sporazumu”, rekao je Kovačević.

Komentarišući rezoluciju koju su usvojili poslanici Evropskog parlamenta, a u kojoj se poziva na uvođenje sankcija predsjedniku Republike Srpske i drugim visokorangiranim zvaničnicima Srpske zbog, kako je navedeno, “secesionističke retorike i postupaka u BiH, uključujući i obilježavanje praznika koje je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim”, Kovačević je rekao da su poslanici Evropskog parlamenta pozvali da se uvedu sankcije i to je jedino što oni mogu da rade.

Ako su oni počeli nazivati narušavanjem teritorijalnog integriteta to što Milorad Dodik radi, da zaštiti Ustav BiH, da štiti Dejtonski mirovni sporazum, da poziva da svi poštuju Ustav i Dejtonski mirovni sporazum onda smo, kaže Kovačević, u velikom problemu.

“Potpuno smo sigurni da oni u svojim zemaljama traže da se poštuje ustav njihovih zemalja, kao što Dodik i svi mi iz Republike Srpske tražimo da se u BiH poštuje Ustav onako kako je napisan, a ne kako neko želi da ga vidi ili kako nam često oni govore o nekakvim duhovima. Mi u Republici Srpskoj u duhove ne vjerujemo i tu su stvari potpuno jasne”, poručio je Kovačević.

Napominjući da EU ne može da uvede sankcije, te da smo taj slučaj već imali prošle godine bez konsenzusa svih članica EU, Kovačević je rekao da je potpuno siguran da do takvog konsenzusa ne može da dođe, ali da bez obzira na to ni ovo nisu dobre poruke.

“Želimo da napravimo dijalog sa EU. BiH je i kandidat za članstvo u EU, i to nije način da se komunicira sa demokratski izabranim liderima jedne zemlje koja je kandidat. Pozivamo na dijalog, na razgovor i da sa nama, konačno, razgovaraju umjesto što o nama razgovaraju jer kada budu sa nama razgovarali veoma brzo će uvidjeti da su naši argumenti i te kako osnovani i da su zasnovani na najbitnijem – na Ustavu i Dejtonskom mirovnom sporazumu”, zaključio je Kovačević.