Komplikovanije i sporije: Za izbore u BiH potrebno i 110.000 rolni toalet-papira

24.07.2020. | 14:32

Sudeći prema instrukciji o postupanju organa za provođenje izbora na izborni dan u uslovima COVID-19 pandemije, koju je donijela Centralna izborna komisija (CIK) BiH, održavanje ovogodišnjih izbora značajno će poskupjeti, a birački proces će se iskomplikovati i usporiti.

Prema CIK-ovoj instrukciji, koja je objavljena i u ‘Službenom glasniku BiH, između ostalog, na svakom biračkom mjestu mjerit će se temperatura biračima, a prostorije na dan izbora moraće se provjetravati najmanje jednom na sat.

Dodatna oprema

Osim standardne opreme, biće potrebno osigurati i 110.000 rolni toalet-papira, isto toliko maski i rukavica te više od 40.000 salveta. U instrukciji se navodi kako će za svako biračko mjesto, kojih u BiH ima oko 5.500, biti potrebno po 20 rolni toalet-papira, maske i rukavice, ali i osam papirnih ubrusa, jedan beskontaktni toplomjer i po tri jednokratna kombinezona i tri vizira za članove biračkih odbora koji direktno rade s biračima.

“Neophodni su i tri sredstva za dezinfekciju radnih površina za glasačke kutije, dva sredstva za dezinfekciju ruku, dva čvrsta i jedan tečni sapun, kao i po jedno sredstvo za dezinfekciju radnih površina za biračko mjesto i sredstvo za dezinfekciju pultova te kanta za odlaganje rukavica i maski”, navodi se u instrukciji CIK BiH.

Osim toga, mora se osigurati po jedan poster “Upozorenje na opasnost od virusa COVID-19”, kao i “Pravila u vezi sa zdravstvenom zaštitom od virusa COVID-19” te tri žute samoljepljive trake s natpisom “Držite rastojanje od najmanje 1,5 metara”. Od svega navedenog, upravo rastojanje od 1,5 metara može biti najspornije.

Osigurati prostor

Bivši član CIK Vehid Šehić za Avaz kaže da će, sudeći prema ovoj instrukciji, velika odgovornost biti na opštinskim i gradskim izbornim komisijama, da osiguraju adekvatan prostor za biračka mjesta.

“Definisano je da mora postojati distanca između članova biračkog odbora. Mora se osigurati prostor i za posmatrače, jer i među njima treba biti distanca od 1,5 metara. Poučeni prethodnim iskustvom, znamo kolikia gužva zna biti na biračkim mjestima”, pojasnio je Šehić.

Identifikovanje birača

“Ne treba sve komplikovati. Jasno je da će se vršiti identifikacija birača na glasačkim mjestima. Jasno je da će se, najvjerovatnije, morati nositi i maske, ali ne vidim da će tu doći do problema, jer svako od nas može na nekoliko sekundi spustiti masku da bi bio identifikovan”, istakao je Šehić.

Oznake: Izbori, Toalet