Komitet Doma lordova u pismu Kameronu kritikovao Dodika: Traže povratak britenske vojske u misiju Altea

27.01.2024. | 11:57

Komitet za međunarodne odnose i odbranu gornjeg doma britanskog parlamenta, Doma lordova, uputio je pismo ministru spoljnih poslova Velike Britanije Dejvidu Kameronu u kojem traži da Britanija blisko sarađuje sa EU i Kvintom da bi se, kako se navodi, “jasno stavilo do znanja da su secesionistička retorika i djelovanja entiteta Republike Srpske u BiH neprihvatljivi”.

Dom lordova traži i da se ponovo procijeni mogućnost da se britanske trupe ponovo pridruže operaciji Altea, mirovnoj misiji u BiH koju vodi EU i ocjenjuje da bi pridruživanje operaciji Altea signaliziralo posvećenost britanske vlade bezbjednosti i stabilnosti u regionu.

Ocenjuje se da su tenzije na Zapadnom Balkanu nedavno eskalirale, kada je došlo do, kako se navodi, sukoba na sjeveru Kosova i Metohije i protesta u Srbiji, dok je, kako se navodi, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik pojačao upotrebu secesionističke retorike, dovodeći, kako se ocjenjuju, “u opasnost teško stečeni međuetnički mir postignut Dejtonskim sporazumom”.

U pismu se navodi da bi britanska vlada trebalo da nastavi da vrši pritisak na Beograd i Prištinu da sprovedu obaveze iz Briselskog i Ohridskog sporazuma, na koje su obe strane usmeno pristale.

Kako je navedeno u pismu, to uključuje osnivanje Zajednice srpskih opština, što je obaveza Prištine, kao i da Beograd prihvati pristupanje tzv. Kosova međunarodnim i evropskim institucijama.

-Od vitalnog je značaja da Ujedinjeno Kraljevstvo, sa saveznicima u EU i Kvinti (SAD, UK, Francuska, Njemačka i Italija), održava koordiniran i uravnotežen diplomatski pritisak da bi se podstakle obje strane da normalizuju odnose – piše u pismu.

Jedna od preporuka je i da se obezbijede finansijska sredstva za formiranje servisa Bi-Bi-Si-ja (BBC) na albanskom jeziku, koji bi bio ekvivalent servisu Bi-Bi-Si-ja na srpskom jeziku.

– Vlada Ujedinjenog Kraljevstva treba da produbi svoje ekonomske veze sa regionom kako bi promovisala dugoročni rast i dopunila napore EU da stabilizuje region i integriše ga u evroatlantske institucije – navodi se u pismu.