Kojić: Podizanje optužnice logičan slijed na osnovu postojećih dokaza

26.04.2022. | 22:25

Podizanje optužnice u slučaju “Dobrovoljačka” bilo je očekivano, imajući u vidu svu dokaznu dokumantaciju koja je dostavljena, izjavio je Srni direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić.

“Ovo je logičan slijed, na osnovu svih postojećih dokaza, ali ono što izaziva određeni strah ili sumnju je da li će Sud potvrditi optužnicu, imajući u vidu da je to generalna pojava u onim predmetima gdje postupajući tužioci odrade svoj posao sa pravnim standardima i utvrđenim činjeničnim stanjem, a da Sud bukvalno pere prljave i krvave biografije počinilaca zločina nad Srbima i to na način da ih oslobađa odgovornosti”, rekao je Kojić.

On je naglasio da je urađeno ono što je moglo da se uradi, imajući u vidu volju i želju postupajućeg tužioca, tako da se došlo do faze da je optužnica podignuta.

Kojić je izrazio zadovoljstvo što su bili dio istrage i kompletnog procesa, jer posjeduju ogromnu dokaznu dokumentaciju, istakavši da i čitava javnost zna da se u Dobrovoljačkoj ulici desio strašan zločin nad pripadnicima JNA.

Taj zločin, dodao je, zajedno sa ubistvom starog svata na Baščaršiji utro je put stradanja sarajevskih Srba, etničkom čišćenju i njihovom egzodusu, koji je kulminirao nakon Dejtona.

“Srbi su shvatili da ne smiju ostati da žive pod kontrolom mislimanske federacije jer bi doživjeli istu sudbinu kao Srbi koji su zatvarani po logorima, ubijani u svojim stanovima, silovani, odvođeni iz stanova, mučeni, ostavljani na ulicama da njihova tijela leže kako bi se poslala poruka ostalima da tu nisu poželjni”, naveo je Kojić.

On je dodao da podizanje optužnice potvrđuje da je strani tužilac, koji je 2012. godine obustavio istragu, bio instruisan i da je njegova jedina želja i namjera bila, ne da doprinese pravičnosti i satisfakciji za žrtve i njihove porodice, već da učestvuje u amnestiranju vojnog i političkog rukovodstva tadašnje Republike BiH, pod kontrolom Alije Izetbegovića, od odgovornosti za zločine.

Ti zločini su, kako je rekao, u stvari bili put i pucanj u mir, te da je zato mnogo jednostavnije bilo podići optužnicu 2012. godine s obzirom da je jedan broj svjedoka do danas umro.

“Tada je mnogo lakše bilo sprovesti istragu, a upravo to nam potvrđuje da je namjera stranih sudija bila da se abolira i amnestira bošnjačko rukovodstvo koje je tokom cijelog rata, a i danas ima podršku Britanaca, Amerikanaca, NATO pakta”, naglasio je Kojić.

Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu za zločine nad pripadnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu početkom maja 1992. godine, potvrdio je Srni portparol Tužilaštva Boris Grubešić.

Pripadnici “Zelenih beretki”, “Patriotske lige”, MUP-a i Teritorijalne odbrane takozvane Republike BiH napali su kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 2. i 3. maja 1992. godine.

Ubijena su 42 pripadnika JNA, od kojih su 32 bili Srbi, šestorica Hrvati, dvojica Bošnjaci i dvojica Albanci.

Zarobljeno je 207 pripadnika JNA, 71 je ranjen, a dan kasnije devetorica zarobljenih su ubijena.