
Kobasicama maskiraju opasne planove! Evo kako Zagreb promoviše priču o Trgovskoj gori
07.05.2025. | 08:48Organizovanje kojekakve izložbe i ocjenjivanje kobasica u takozvanom info-centru za zbrinjavanje radioaktivnog otpada u Dvoru je nivo apsurda kakav ni u BiH ne bi mogao biti viđen. Još uz to radioaktivni otpad predstavljati kao razvojnu priliku povratničkoj populaciji je u isto vrijeme za psihijatrijsku procjenu i reagovanja na međunarodnom nivou.
Poručio je to predsjednik Udruženja “Grin tim” iz Novog Grada Mario Crnković komentarišući najnoviji potez Fonda za finansiranje razgradnje Nuklearne elektrane Krško (NEK) koji je u prethodna dva dana u info-centru o radioaktivnom otpadu u Dvoru organizovao manifestaciju ocjenjivanja kobasica. Partner pomenutom fondu u ovoj manifestaciji je Agronomski fakultet iz Zagreba.
Naglasio je da se ovakve stvari mogu dešavati samo u afričkim plemenima ili ako smo sa pogrešne strane granice Evropske unije.
– Kažem pogrešne strane, jer nivo nezainteresovanosti EU politike i parlamentaraca za slučaj Trgovska gora je jeziv. To su puna usta priče o ljudskim pravima, kako smo svi isti, kako zaslužujemo pravo na život, kako nam treba održiva budućnost, da smo svi mi velika porodica – ovamo niko ne smije ni dvije rečenice povezati šta članica EU radi – kazao je “Glasu Srpske” Crnković.
Pojasnio je da se te dvije zdravorazumske rečenice odnose na to da li je normalno na čemu Hrvatska istrajava 25 godina, da radioaktivne otpade iz Slovenije, zbog kojih su imali ekonomske i energetske benefite, zajedno sa drugim opasnim otpadima sa teritorije čitave Hrvatske izgurava na granicu sa BiH, na granicu Evropske unije.
– Kada mi griješimo, a nije da ne griješimo na dnevnoj bazi, pola Evrope je tu da nam horski objašnjava kako nismo kako treba, kako se trebamo mijenjati i težiti vrijednostima koje Evropa propagira, a u isto vrijeme ne smiju ni pisnuti oko radioaktivnog otpada – poručio je Crnković.
Navodi i da nije čuo nikog od boraca za ljudska prava da osuđuje što su mamografski pregledi i briga o ženskom zdravlju korišteni za promociju takozvanog zbrinjavanja radioaktivnog otpada.
– Da smo mi tako nešto pokušali, vjerovatno bi i vojne formacije bile postrojavane, jer zaboga, ne gradi se tek tako nuklearni objekat na granici. Jadno je što ne postoji interes da se prijateljski odnosi prema susjednoj zemlji, jadno je što se ignorišu građani koji žive u Krajini, a još jadnije je zato što je riječ o području Potkozarja, Donje Gradine i Pounja koji su jako dobro zapamtili šta znače ideje usmjerene protiv života ljudi koji žive ovdje – kazao je Crnković.
Poručio je da je preživjela Krajina, te da će preživjeti i ovo.
Trgovska gora je, uprkos upozorenjima iz BiH, sve bliža tome da postane skladište za radioaktivni otpad i istrošeno nuklearno gorivo iz NE “Krško“” Dokaz za to su gotovo svakodnevne aktivnosti koje se sprovode u Hrvatskoj.
Istraživanja
I geološka istraživanja koja je sprovela Republika Srpska pokazala su da je Trgovska gora, na kojoj Hrvatska planira odlagati radioaktivni otpad, neadekvatna lokacija. Pored toga i u nedavno objavljenoj stručnoj studiji analize uticaja izgradnje odlagališta nuklearnog otpada na lokaciji Trgovska gora na razvoj turizma na sjeverozapadu Republike Srpske navedeno je da bi sedam lokalnih zajednica u Srpskoj u slivu rijeke Une imalo štetu u turizmu veću od 50 miliona KM godišnje.