Koalicioni partneri SNSD-a bez dileme: CIK nezakonitim odlukama želi da destabilizuje Srpsku

11.10.2022. | 14:59

U Banjaluci je danas održan sastanak vladajuće koalicije kojem su prisustvovali predsjednik SNSD-a Milorad Dodik i potpredsjednici Željka Cvijanović i Radovan Višković, te predsjednici Socijalističke partije Petar Đokić, Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić, DEMOS-a Nedeljko Čubrilović, NPS-a Darko Banjac i NDP-a Dragan Čavić.

Predsjednik Socijalističke partije /SP/ Petar Đokić ocijenio je da pokušaji, koje je Centralna izborna komisija BiH /CIK/ započela donoseći nezakonite odluke u vezi sa izbornim procesom, upućuju na namjeru da se u Srpskoj stvori kriza.
On je upozorio da se na taj način želi stvoriti dublja politička kriza od one koja sada, u nekim naznakama, postoji kao kriza izbornog procesa na jednom nivou.

“Mene neće iznenaditi ako CIK ode dalje, pa nastavi da zahtijeva prebrojavanje glasačkih listića i za druge nivoe”, rekao je Đokić novinarima u Banjaluci, nakon sastanka stranaka vladajuće koalicije u Republici Srpskoj.

On smatra da je cilj da se stvori opšta konfuzija, jer oni koji su projektovali određene rezultate, nisu dobili to što su očekivali, a ništa se nije promijenilo, osim mjesta u Predsjedništvu BiH gdje je umjesto kandidata SDA došao kandidat SDP-a.

“U Federaciji se, takođe, nisu neke promjene desile i njima sada treba kriza u Republici Srpskoj, a kriza u Federaciji već postoji”, naveo je Đokić.

On je istakao da će sa velikom pažnjom nastaviti da prate aktivnosti CIK-a i reagovati na nezakonite odluke, uz poruku da nema straha od novog prebrojavanja glasova i kontrole izbornog procesa.

Đokić je ponovio da je danas potvrđeno potpuno političko jedinstvo partija okupljenih u vladajućoj koaliciji u Republici Srpskoj.

“Potvrđujemo potpuno političko jedinstvo svih partija koje su okupljene u ovoj koaliciji i koje će dalje nastaviti da podržavaju taj dostignuti nivo političkog jedinstva u Republici koje je najveća garancija stabilnosti u narednom periodu”, rekao je Đokić.

Đokić je ponovio stav vladajuće koalicije da je pobjeda sigurna na svim nivoima, te da su protiv nezakonitog djelovanja.

“Mi zahtijevamo da svi shvate da nam kriza ne treba”, kaže Đokić i ističe da stranci očito žele sada da intenziviranje rata u Ukrajini prebace na ovaj teren i to iskoriste da bi mogli mešetariti po Balkanu na svoj način.

On smatra da su protekli opšti izbori sprovedeni na najodgovorniji način, što je i međunarodna zajednica potvrdila, pa naknadno promijenila mišljenje i pristup.

“Njihova namjera je kriza. Naš odgovor Republici Srpskoj je stabilnost, a tu stabilnost garantuje ova koalicija”, zaključio je lider SP-a.

STEVANDIĆ: CILJ NAREDBE CIK-a – DESTABILIZACIJA SRPSKE

Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić ocijenio je da je Centralna izborna komisija /CIK/ BiH donijela naredbu o ponovonom brojanju glasova za predsjednika Srpske veoma brzo i kršeći pravne norme s ciljem konfrontacije u Srpskoj i njene destabilizacije.
Stevandić je naglasio da građani Republike Srpske ne smiju biti taoci političkih razlika i pozvao ih da na to ne nasjedaju, ističući da se političke podjele rješavaju izborima.

“Niko nema pravo da zbog svojih ambicija ili igrajući sa strane dovede u pitanje političku stabilnost Republike Srpske i međusobne odnose, bilo da je riječ o vlasti ili opoziciji”, rekao je Stevandić novinarima u Banjaluci poslije sastanka stranaka vladajuće koalicije u Srpskoj.

On je podsjetio da je CIK BiH prvo saopštio da nije imao većih primjedaba na izborni proces, ali je nakon dva mitinga opozicije u Banjaluci promijenio mišljenje i donio naredbu koja ne sadrži pravne normative na osnovu kojih bi mogla da bude validna.

“Očekujem da će Sud BiH ili neko apelaciono vijeće donijeti validnu odluku i neredbu CIK-a staviti van snage jer se njom Republika Srpska pokušava isključiti iz procesa brojanja glasova”, naglasio je Stevandić.

Stevandić smatra da je ovaj slučaj prilika koju će neki pokušati iskoristiti da u Srpskoj indukuju sukobe i političku nestabilnost, te da obesmisle njene institucije.

On je istakao da članice koalicije imaju većinu u Narodnoj skupštini Republike Srpske, te pozvao opozicione stranke da ne dovode u pitanje političku stabilnost.

Stevandić smatra da je jedini način da se Srpska destabiluzuje produkovanje međusobnih sukoba, te dodaje da su posljednji izbori bili izvrsna prilika za to.

BOSANČIĆ: CIK KRŠI IZBORNI ZAKON, DODIK JE PREDSJEDNIK SRPSKE

Predsjednik Republike Srpske je Milorad Dodik, a odluka Centralne izborne komisije /CIK/ BiH o ponovnom prebrojavanju glasova za tu funkciju predstavlja grubo kršenje, prije svega, Izbornog zakona, kao i drugih propisa koji regulišu ovu oblast, izjavio je danas generalni sekretar Demosa Boran Bosančić.

Bosančić je rekao novinarima u Banjaluci nakon sastanka predstavnika partija vladajuće koalicije da Demos daje punu podršku Miloradu Dodiku i da je on predsjednik Srpske, bez obzira koliko dugo CIK donosio nezakonite odluke i bude prebrojavao glasove.

CVIJANOVIĆ: PRAVNI I POLITIČKLI ODGOVOR NA NEZAKONITU ODLUKU CIK-a

Potpredsjednik SNSD-a Željka Cvijanović rekla je da se vidi jasna pobjeda stranaka koalicije i zajedničkih pojedinačnih kandidata za inokosne funkcije na proteklim izborima, te je najavila da će ova politička grupacija pravno i politički odgovoriti na nezakonitu i manipulativnu odluku CIK-a BiH da se ponovo prebroje glasovi za nivo predsjednika Republike Srpske.

Cvijanovićeva je novinarima rekla da o pobjedi svjedoče svi podaci izbornih štabova koalicionih stranaka upoređeni sa onima kako je tekao proces unosa u periodu dok još nije postojala manipulacija CIK-a BiH.

“Dakle, to su stvari koje se poklapaju. Stojimo iza svojih rezultata i iza one razlike i pobjede koju je odnio i Milorad Dodik u trci za predsjednika Srpske”, naglasila je Cvijanovićeva u Banjaluci nakon današnjeg sastanka vladajuće koalicije u Srpskoj.

Ona je ocijenila da stvari koje je problematizovala opozicija na ovom planu ne piju vodu.

“Govorili su da na pojedinim glasačkim mjestima njihovi kandidati imaju nula glasova, a onda smo utvrdili da i naši imaju toliko na brojnim glasačkim mjestima. Problematizovali su broj nevažećih glasačkih listića, ali konstatovali smo da se on kreće u uobičajenim okvirima u odnosu na neke ranije izborne cikluse”, navela je Cvijanovićeva.

Ona je rekla da će prednost Dodika od 30.000 glasova biti i veća kada stignu i unesu se u sistem glasovi iz inostranstva i ostali.

“Mi smo na sastanku zaključili da je apsolutno neutemeljena i nezakonita naredba CIK-a o ponovnom brojanju glasova za nivo predsjednika Srpske. Ta naredba je postala voluntaristička i manipulativna stvar za koju se CIK opredijelio očito na osnovu raznih pritisaka stranaca i opozicije. Opozicija jeste i stalno je nezadovoljna svojim rezultatima, ali očito da su ovaj put u sprezi sa nezakonito izabranim CIK-om ušli u jednu veliku avanturu. S druge strane, mi u Srpskoj nemamo pravo niti smijemo da pokleknemo u ovakvim situacijama kada se nastoji baciti mrlja na Republiku i izborni proces u Srpskoj”, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je ponovila da se koalicioni partneri ne plaše novog prebrojavanja glasova, ali da ne podržavaju takav proces koji se radi na osnovu nezakonito donesene naredbe i ponašanja CIK-a.

“Svako prebrojavanje koje je apsolutno kredibilno i ispraćeno nije problem, ali se plašimo da je na sceni velika podvala koja je jasno definisana u prethodnom periodu kada su u pitanju i ovi opozicioni kandidati”, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je konstatovala da je sve bilo na tom planu manipulativno, počev od preuranjeno proglašene pobjede kandidata PDP-a za predsjednika Republike Srpske Jelene Trivić i slavlja članova te stranke.

“To su uradili u vrijeme kada su i oni sami jasno znali da gube izbore. Ponoviću, sve što je u okviru zakona, procedura i rokova, mi podržavamo, ne bojimo se prebrojavanja, ali se nalazimo u situaciji da ne možemo podržavati ono što je rezultat nezakonitih odluka CIK-a. Imamo ozbiljnu sumnju u kredibilnost takve institucije jer su u njoj politički obojeni ljudi, nesamostalni i koji primaju instrukcije od opozicije, OHR-a i pojedinih ambasada”, rekla je Cvijanovićeva.

ČAVIĆ: ODLUKA CIK-a POLITIČKA, A NE PRAVNA

Predsjednik NDP-a Dragan Čavić rekao je da je odluka Centralne izborne komisije /CIK/ BiH o ponovnom prebrojavanju glasova za funkciju predsjednika Republike Srpske politička, a ne pravna, te da će koalicija u vezi sa ovim iskoristiti sva pravna sredstva u okviru Izbornog zakona BiH i svih drugih normi koje propisuju i BiH i Republika Srpska.

“Ne postoji pravno uporište da se naredba uopšte donese u ovoj fazi. Sve žalbe i zahtjevi na biračkim mjestima objavljene su na stranici CIK-a. Međutim, tih žalbi i zahtjeva, kao što stoji u dispozitivu naredbe, nema na stranici”, rekao je Čavić novinarima u Banjaluci nakon sastanka članica vladajuće koalicije u Republici Srpskoj.

On smatra da je ovom odlukom poništen rad hiljada učesnika u izbornom procesu u Srpskoj i njihov trud je bio uzaludan i umjesto njih glasove će brojati nekoliko desetina ili samo nekoliko ljudi u Sarajevu.

BANJAC: GRAĐANI SRPSKE SU IZABRALI, ODLUKA CIK-a NEZAKONITA

Predsjednik NPS-a Darko Banjac izjavio je danas u Banjaluci da su na proteklim opštim izborima građani Republike Srpske izabrali i da je izborni proces završen, te naveo da naredba Centralne izborne komisije /CIK/ BiH o ponovnom prebrojavanju glasova za nivo predsjednika Srpske nije zasnovana na zakonu.

On je naglasio da nijedna odluka koju podržavaju britanska, američka i druge ambasade ne može biti zasnovana na ustavu i zakonu.

“Čim oni to podržavaju mora biti protivzakonito, jer oni drugačije ne mogu. Neko želi da građani Srpske biraju toliko puta dok ne bude izabran `njihov` kandidat”, rekao je Banjac novinarima u Banjaluci nakon sastanka predstavnika partija vladajuće koalicije u Srpskoj.

On je istakao da građani Srpske to neće, da su oni izabrali, da u njihovu odluku ne teba sumnjati, te da je izborni proces završen.

Banjac je naglasio da je stvorena situacija u kojoj prvi put Srpska ne može brojati glasove, nego to umjesto nje treba da radi Sarajevo.

On je rekao da nisu prebrojani svi glasovi – glasovi iz mobilnih timova, kao i iz inostranstva.

“Tada razlika /između kandidata SNSD-a Milorada Dodika i PDP-a Jelene Trivić/ neće biti 30.000, nego 35.000 ili 37.000 u korist predsjedničkog kandidata i novoizabranog predsjednika Srpske Milorada Dodika”, naveo je Banjac.

Kada je riječ o navodima opozicije u vezi sa nevažećim glasačkim listićima, Banjac kaže da od 33.000 takvih listića, 22.000 su nepopunjeni.

“I šta onda kada se prebroje ponovo glasački listići i pokaže se da je Milorad Dodik predsjednik Srpske? Očigledno će reći – `ajmo ponovo`. Ne možemo održavati izbore toliko puta dok ne budu izabrani kandidati nekih stranih zemalja”, istakao je Banjac.

On je podsjetio da koalicija koja je podržavala Milorada Dodika ima 47 mjesta u Narodnoj skupštini, dok koalicija koja je podržavala Jelenu Trivić ima 29 poslaničkih mandata, zaključivši da je to ogromna razlika.