Klokić kategoričan: Srpska plodno tlo za projekte, Šmit da nađe drugu zanimaciju

14.07.2023. | 19:24

Ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske Zlatan Klokić poručio je da je Srpska plodno tlo za različite projekte i ta pozicija će samo jačati, dok je vrijeme monarhije, u kojem jedna osoba misli da ima pravo da o svemu odlučuje – prošlost, a ne sadašnjost i budućnost kakvu Kristijan Šmit pokušava da uspostavi.

“Zanima me gdje se završava potreba Kristijana Šmita da ocrni Republiku Srpsku, koja je i te kako pogodno tlo za investitore, što pokazuju i stalni sastanci, kontakti i događaji koje imamo, a posebno u vezi sa saradnjom s investitorima iz Njemačke. Na naše zadovoljstvo, a njegovu žalost, Srpska je plodno tlo za različite projekte i ta pozicija će samo biti jača”, rekao je Klokić Srni, reagujući na to što je Šmit pozvao međunarodne investitore da zaobilaze Republiku Srpsku.

Klokić je ukazao da je posebno iritantna potreba medija iz Federacije BiH da toliko ocrne Republiku Srpsku.

“O kakvoj zajedničkoj budućnosti mi govorimo? Moli se Šmit da nađe neku drugu zanimaciju, Republika Srpska je ozbiljna Republika sa svijetlom budućnošću i brojnim investicionim planovima”, poručio je Klokić.

NJemački novinar Majkl Martens, koji radi za Frankfurter algemajne cajtung, objavio je danas na “Tviteru” pismo koje je Šmit ranije uputio investitorima, ali i bankama, upozoravajući ih da zaobilaze Republiku Srpsku.

“OHR upozorava međunarodne investitore u Republiku Srpsku, ali i banke koje razmatraju da prihvate državnu imovinu kao kolateral za kredite: budite oprezni, vaš novac može biti izgubljen. Tako se OHR nada da će vladati Miloradom Dodikom, predsjednikom Srpske”, napisao je Martens u objavi.

Martens je dodao i da nije siguran da li je dobra ideja da se OHR ponaša kao strašilo za ptice za potencijalne investitore u BiH, ali da je izgleda takva situacija.

Klokić u Njujorku: Predstavljanje dobrovoljnog izvještaja na Političkom forumu UN

Ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Zlatan Klokić, kao predstavnik Republike Srpske u delegaciji BiH, učestvovao je na predstavljanju Drugog dobrovoljnog izvještaja o napretku u realizaciji Ciljeva održivog razvoja i Agende 2030 na Političkom forumu UN na visokom nivou u sjedištu UN u Njujorku.

Iz Ministarstva za evropske integracije i međunarodnu saradnju Srpske saopšteno je da Drugi dobrovoljni izvještaj predstavlja dokument koji zemlje članice UN podnose kako bi se pratio napredak u realizaciji Agende 2030 i Ciljeva održivog razvoja u periodu od Prvog dobrovoljnog izvještaja koji je predstavljen 2019. godine.

“Republika Srpska je aktivno učestvovala, zajedno sa drugim nivoima vlasti u BiH, u izradi drugog po redu izvještaja, a napredak po svakom od 17 ciljeva je detaljno prikazan u ovom dokumentu“, navedeno je u saopštenju.

U saopštenju se dodaje da je prilikom predstavljanja izvještaja delegacija iz BiH na primjerima dobre prakse u Republici Srpskoj, Federaciji BiH i distriktu Brčko, prikazala na koji način je, u saradnji sa jedinicama lokalne samouprave, poslovnom zajednicom i nevladinim sektorom, aktivno radila na programima i projektima baziranim na principu održivosti i inkzuivnosti.

U saopštenju se navodi da su predstavljeni i izazovi na putu realizacije acrtanih ciljeva do 2030. godine.

Oni će, kako se navodi u saopštenju, biti prioritet vlasti kako bi ih, u saradnji sa specijalizovanim agencijama UN u BiH, prevazišli kroz jačanje institucija, unapređenje poslovnog ambijenta kao i pronalaska alternativnih modela i inovativnih instrumenata za finansiranje održivog razvoja, mimo javnih budžeta.

Delegaciju BiH na ovogodišnjem Političkom forumu UN na visokom nivou čine predstavnici zajedničkih institucija BiH, Republike Srpske, Federacije BiH i Distrikta Brčko, a delegaciju je predvodio zamjenik ministra inostranih poslova u Savjetu ministara Josip Brkić.

​Ciljevi održivog razvoja predstavljaju sveobuhvatni plan UN usmjeren na iskorjenjivanje siromaštva, rješavanje problema klimatskih promjena, obezbjeđivanje mira, te borbu protiv neravnopravnosti. Iako precizirani kao 17 pojedinačnih ciljeva, oni su međusobno povezani i predstavljaju cjelinu čije će dostizanje omogućiti kvalitetniji život u sigurnijem i održivom svijetu.

Ciljevi održivog razvoja su ambiciozan i kompleksan projekat. Da bi se realizovali u predviđenom roku /2030. godina/ neophodno je aktivno i predano učešće vlada i institucija, ali isto tako i partnersko djelovanje sa organizacijama civilnog društva, građanima, privatnim sektorom.

Vlada Republike Srpske intenzivno sarađuje sa UN i partnerskim agencijama na ostvarivanju ciljeva održivog razvoja. U više navrata je iskazano zadovoljstvo saradnjom sa UN, koje se odvija uz poštovanje nadležnosti svih nivoa vlasti.

U aprilu 2019. godine izrađen je prvi Doborovoljni pregled provođenja Agende 2030 i Ciljeva održivog razvoja u BiH, koji na sistematski način prikazuje dosadašnje aktivnosti i rezultate u provođenju ciljeva.