Klokić istakao: Otvorenost ka evropskom putu uz poštovanje Ustava Srpske i Dejtona

07.04.2023. | 22:17

Ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske Zlatan Klokić izjavio je večeras da je Vlada Srpske i u prošlom i u sadašnjem sazivu otvorena ka evropskom putu, ali uz poštivanje Ustava Republike Srpske, Dejtonskog sporazuma i nadležnosti institucija.

“Imali smo pritisak kada je u pitanju Zakon o nepokretnoj imovini od Ustavnog suda BiH i kako da onda pričamo o nečemu što se zove evropski put kada imamo tri stranca u tom Ustavnom sudu koja nameću odluke. Valjda zemlja koja treba da bude punopravna članica EU treba da samostalno donosi odluke”, rekao je Klokić za ATV govoreći o radu Vlade u prvih 100 dana.

Kada je riječ o inicijativi “Otvoreni Balkan”, on je naveo da tu postoji protivljenje političkog Sarajeva i dodao da bi pridruživanje BiH ovoj inicijativi pomoglo prevazilaženju brojnih barijera i unaprijedilo ekonomiju.

“Mi ćemo i dalje zagovarati ovu inicijativu”, poručio je Klokić.

On je istakao da je analiza rada predstavništava Republike Srpske ukazala na nedovoljnu prezentaciju svega što rade, ističući da će to u narednom periodu biti unaprijeđeno.

“Potrebno je da što bolje radimo na prezentaciji Republike Srpske na međunarodnom planu, kao i na ukazivanju na njene stavove koje ima po pitanju svog položaja u okviru Dejtonske BiH, jer na taj način najbolje možemo sačuvati nadležnosti koje nam je dao Dejtonski sporazum”, rekao je Klokić.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske Savo Minić rekao je da je stav Vlade i Narodne skupštine jasan i da se u okviru toga radi sve na ojačavanju kapaciteta institucionalne nadležnosti Republike Srpske.

“Mi i dalje funkcionišemo, i dalje smo titulari i raspolažemo svojim zemljištem i šumama”, rekao je Minić i ponovio da i po Dejtonskom sporazumu imovina pripada entitetima.

On je ocijenio da pokušaj dovođenja u pitanje vlasništva Republike Srpske nad svojom imovinom predstavlja beskurpulozan pritisak da bi se smanjio kapacitet Srpske, ističući da ona to neće dozvoliti.

Minić je naveo da Republika Srpska ima iskrenog prijatelja u Srbiji, dok takva situacija nije sa političkim Sarajevom.

Govoreći o poljoprivredi u Srpskoj, on je rekao da je Agencija za agrarna plaćanja primila zahtjeve poljoprivrednika za angažovanje više od 150 miliona KM za kapitalne investicije u poljoprivredi.

On je istakao da su izdvajanja za poljoprivredu u ovoj godini znatno uvećana u odnosu na prethodne.

Kada je riječ o protestima u Bijeljini, Minić kaže da poljoprivrednici moraju platiti porez Republici Srpskoj i da razlozi protesta “nemaju veze sa realnošću”.

On je naveo da pokazatelji govore da će Republika Srpska ove godine imati između 15 i 20 odsto više sjetvenih površina prijavljenih u sistem resornog ministarstva, te da je to rezultat podsticaja i podrške koju poljoprivrednici imaju.

Ministar uprave i lokalne samouprave Srpske Senka Jujić rekla je da je ogroman pritisak na Republiku Srpsku, ali da je važno da je ona jedinstvena i da se poštuje Dejtonski sporazum.

“Ostajemo na tom putu jedinstva i borimo se za ono što je naše, što čini Republiku Srpsku”, navela je Jujućeva i dodala da njeno ministarstvo u kontinuitetu nastavlja da radi na svim aktivnostima iz njihove nadležnosti.

Ona je ocijenila da je Prnjavor zasluženo dobio status grada, koji je potvrda kontinuiranog razvoja ove lokalne zajednice.

“To ima veliki značaj, kako za građane, tako i za rukovodstvo Prnjavora koje je svojim predanim radom pokazalo da napreduje iz dana u dan i vjerujem da će tako nastaviti i u budućnosti”, rekla je Jujićeva.

Ona je navela da je to 11. grad u Republici Srpskoj, te izrazila želju da sve jedinice lokalne samouprave teže razvoju i krenu u ovu proceduru.

Jujićeva je napomenula da Vlada već duži niz godina posredstvom Ministarstva uprave i lokalne uprave izdvaja tri miliona KM godišnje za podršku nerazvijenim i izrazito nerazvijenim opštinama.

“Cilj je da se svaki dio Srpske ravnomjerno razvija, te svakako zajednički radimo da nađemo mogućnost da se ovaj iznos poveća”, rekla je Jujićeva.

Govoreći o unapređenju rada jedinica lokalne samuoprave, ona je istakla da će se i dalje raditi na uvođenju novih E-servisa da bi što više usluga bilo pristupačnije na brži, jednostavniji i jeftiniji način, kako građanima, tako i poslovnoj zajednici u Srpskoj.

Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojan Vipotnik rekao je da će u njegovom radu prioriteti biti nastavak unapređenje pravnog okvira, borba protiv klimatskih promjena i sprovođenje administrativnih aktivnosti u korist građana.

“Sva zakonska rješenja koja budemo donosili donosićemo isključivo u našoj nadležnosti i nećemo dozvoliti apsolutno nikakav prenos nadležnosti”, rekao je Vipotnik.

On je podsjetio da je u Srpskoj počeo ciklus velikih investicionih infrastrukturnih projekata, među kojima su i izgradnja auto-puta Banjaluka- Prijedor, te dionica od Rače preko Bijeljine do Brčkog, kao i da aktivnosti teku predviđenom dinamikom.

Vipotnik je napomenuo da je u proteklom periodu zabilježeno sve veće interesovanje investitora za ulaganja u obnovljive izvore energije, kao što su solarne fotonaponske elektrane, te da je ministarstvo u proteklih 100 dana izdalo više od 20 lokacijskih uslova za ove projekte.

“Izdali smo i građevinsku dozvolu za prvu vjetroelektranu `Grebak` koja se gradi na području opštine Nevesinje i predstavlja projekat direktnog stranog ulaganja više od 150 miliona KM”, rekao je Vipotnik.

Kada je riječ o Trgovskoj gori, Vipotnik je napomenuo da Republika Srpska koristi sve pravne i ekspertske načine da spriječi Hrvatsku da uradi ono što niko nikada nije uradio, a to je da u pograničnom pojasu, u blizini zaštićenog područja, sagradi odlagalište nuklearnog otpada.

On je naveo da je Vlada Srpske u budžetu za ovu godinu izdvojila milion KM za finansiranje aktivnosti u vezi sa istraživanjima na teritoriji Republike Srpske koja će još jednom dokazati da lokacija na Trgovskoj gori ne ispunjava nijedan parametar da bi se tu izgradilo odlagalište nuklearnog otpada.