Kirije institucija BiH pustoše zajedničku kasu, kupovina objekata u drugom planu

12.11.2021. | 10:09

Za plaćanje kirije brojnim institucijama na nivou BiH iz zajedničke kase je samo tokom posljednjih pet godina izvučeno više od 60 miliona maraka, a iako je prošlo dosta vremena od odluke da svako dobije svoj prostor, kako bi došli do značajnih ušteda, taj posao još nije priveden kraju.

Savjet ministara BiH je prije nekoliko godina dao zeleno svjetlo odluci o odobravanju kupovine, odnosno nabavke objekata za smještaj institucija u Sarajevu, Tuzli, Mostaru, Banjaluci i Istočnom Sarajevu u okviru koje je bilo rezervisano oko 20 miliona KM. Služba za zajedničke poslove, koja je zadužena za realizaciju te odluke, radi na tom zadatku, a najnovija odluka je upućena u fazu konsultacija na zajedničkom nivou vlasti i odnosi se na kupovinu prostora na teritoriji Istočnog Sarajeva. Iz predloženog akta je vidljivo da bi novi plan, težak dva miliona, trebalo da bude završen do 2023. godine, uz pomoć sredstava iz budžeta.

– Odobrena je kupovina objekta od 1.300 do 1.500 kvadrata, vrijednosti tri miliona. Sprovodeći postupak obezbijeđen je odgovarajući prostor, ali odobrena sredstava nisu bila dovoljna za kupovinu cjelokupnog objekta, te je izvršena djelimična kupovina. Institucije sa sjedištem u Istočnom Sarajevu, u više navrata su isticale da je samo dio zaposlenih smješten u novokupljeni prostor, a ostali u zakupljenim poslovnim prostorima za koje se još plaća zakupnina – piše u dokumentu, uz naglasak da su potrebne dodatne sale za sastanke i amfiteatar za obuke i druge aktivnosti.

U obrazloženju zahtjeva, piše da je kvadratni metar prostora u objektu, koji je kupljen u 2018, iznosio oko 2.830 KM, te da je u međuvremenu došlo do značajnog povećanja cijena nekretnina i građevinskog materijala, tako da je to pozadina procjene da im trebaju još dva miliona za kupovinu te za prilagođavanje i opremanje potrebama, prenosi Glas Srpske.

Plan nabavke prostora prate duže i revizori. Posljednji podaci do kojih su došli pokazuju da je lani za zakup imovine i opreme dato 23 miliona, od čega za unajmljivanje prostora i zgrada 11,2 miliona, a u Kancelariji za reviziju su podvukli da određen broj institucija još nije riješio pitanje trajnog smještaja, iako su rezervisana sredstva za to. Na toj listi su bili i revizori, jer im ranije nisu odgovarale ponuđene prostorije, te Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka, Uprava za indirektno oporezivanje i Direkcija za civilno vazduhoplovstvo.

Revizori su utvrdili i da je Obavještajno-bezbjednosna agencija BiH ima poslovnu zgradu, ranije kupljenu, koju ne koristi, jer ne odgovara njihovim potrebama.

– Službi za zajedničke poslove je data saglasnost da dodjeli zgradu nekoj drugoj instituciji, ali to još nije učinjeno. Riječ je o napuštenom objektu koji zahtijeva značajan novac za dovođenje u red – navode u Kancelariji za reviziju. Uvidom u dokumentaciju, uočili su da postoje i institucije koje imaju riješeno pitanje trajnog smještaja za sjedište, ali i dalje plaćaju zakup za regionalne centre i kancelarije što iziskuje još troškova.