Kalinić poručio: Prvi Ustav kruna konstituisanja Srpske

27.02.2022. | 10:56

Proglašenje Ustava Srpske 28. februara 1992. godine istorijski je događaj prvorazrednog značaja za srpski narod i u rangu je odluka o formiranju Skupštine srpskog naroda u BiH i osnivanju Republike Srpske, izjavio je Srni Dragan Kalinić, koji je kao poslanik učestovavao u ovim istorijskim događajima.

Prema njegovim riječima, prvi Ustav je bio kruna političkog i pravnog konstituisanja Republike Srpske neposredno pred početak rata.

“Sve se to dešavalo u vrijeme unutrašnjeg raspada zajedničke države i jednostrane odluke BiH, mimo volje našeg naroda, da izađe iz Jugoslavije. Uslijedio je jedini mogući odgovor – formiranje sopstvene, slobodne i demokratske države kako bismo se odbranili od majorizacije druga dva naroda i ugrožavanja naše ravnopravnosti”, podsjetio je Kalinić.

Dejtonskim sporazumom, dodao je on, je na kraju rata i međunarodno verifikovana Republika Srpska.

“Donošenjem Ustava Srbi u BiH su se potvrdili kao hrabar i mudar državotvorni narod. Institucionalnom izgradnjom Srpske na bazi ovog ustava, još u toku građanskog rata, jasno su pokazali da ovaj put nije riječ ni o kakvoj u nizu srpskih buna na ovim turbulentnim prostorima već o ozbiljnom državničkom poslu”, istakao je Kalinić.

On je ukazao da je ovaj Ustav stvorio pouzdan okvir za izgradnju države prema najvišim evropskim standardima koja će biti u stanju da svim svojim građanima, bez izuzetka, garantuje pravo na slobodu, demokratski, politički život i ekonomski i kulturni razvoj.

“Ovaj jubilej je i prilika da se podsjetimo da su prvi Ustav pisali najviši ustavno-pravni autoriteti srpskog naroda u ondašnjoj BiH, na čemu im i danas dugujemo zahvalnost”, naveo je Kalinić.

On je rekao da je nakon Dejtona prvi Ustav intervencijama, ponajviše visokih predstavnika kroz nametnute amandmane, pretrpio izmjene često i na štetu bitnih načela na kojima je nastala Republika Srpska – na osnovu narativa o “duhu, a ne slovu Dejtona”.

“Na neki način tome su doprinosili i naš oportunizam, naši strahovi i politička naivnost”, ocijenio je Kalinić.

On je istakao da je uvjeren da je danas, 30 godina poslije, sazrelo vrijeme za temeljitu reviziju najvišeg pravnog i političkog akta, za njegovo resetovanje.

“Pristalica sam onih koji zagovaraju donošenje novog (starog) Ustava usklađenog sa onim što je definisao izvorni Dejtonski mirovni sporazum”, istakao je Kalinić.

Takav Ustav, smatra on, mora biti brana svima koji i danas pokušavaju da revidiraju dejtonski status Srpske i dovedu u pitanje ravnopravnost i konstitutivnost Srba u BiH.

“Prošlo je vrijeme naivnosti i vjerovanja da je svaka pružena ruka istovremeno i prijateljska i dobronamjerna”, poručio je Kalinić.

Sutra će se navršiti tri decenije od donošenja prvog Ustava Republike Srpske, jednog od najvažnijih konstitutivnih akata koji su bili osnov za njeno stvaranje.