Kako je Granična policija „lovila u mutnom“

15.07.2025. | 22:39

Poštovanje važećih propisa na nivou BiH ni lani nije išlo za rukom nadležnima u Graničnoj policiji, zbog čega im je stiglo novo upozorenje od strane revizora koji su popisali greške u koracima i to mahom prilikom evidentiranja obaveza i donacija te postupaka javnih nabavki, a u mutnom su lovili i zaposleni na službenim putovanjima i zarad vjerskih obreda.

Ti i drugi propusti u radu su pobrojani u najnovijem izvještaju o obavljenoj finansijskoj reviziji Granične policije za 2024. godinu iza kojeg stoji Kancelarija za reviziju institucija na nivou BiH.

Granična policija je lani u kasi imala više od 100 miliona maraka koje su mahom utrošene za pokrivanje plata i naknada zaposlenih. Nakon što su prečešljali njihove poslovne knjige, revizori su im dali mišljenje sa rezervom u dijelu koji se odnosi na finansijsku disciplinu, a menadžmentu je, ne izražavajući rezervu na dato mišljenje, skrenuta pažnja i na propuste u vezi sa usklađenošću poslovanja sa važećim propisima.

Ključne zamjerke revizora, uz gotovo 20 preporuka, među kojima su i nove i ponovljene, odnosile su se na nepravilnosti i nedostatke u postupcima knjigovodstvenog evidentiranja poslovnih promjena u budžetskoj godini, upravljanja naturalnim donacijama i drugim evidencijama, ali i na ono što je rak-rana brojnih institucija BiH – sprovođenje javnih nabavki.

– Sistem internih kontrola je sveobuhvatan sistem koji uspostavlja rukovodstvo institucije, a utvrdili smo da sistem u Graničnoj policiji nije na zadovoljavajućem nivou. Konstatovani su nedostaci i slabosti u gotovo svim segmentima poslovanja koji su bili predmet revizije (stvaranje obaveza, upotreba službenih vozila, popis sredstava i obaveza, javne nabavke i drugim procesima) – piše u revizorskom izvještaju, prenosi Glas Srpske.

Granična policija je, naime, u oktobru 2024. godine objavila obavještenje o nabavci dijelova uniformi. Vrijednost je procijenjena na 3,1 milion KM, da bi posljednjeg dana iste godine donijela odluku o poništenju postupka nabavke, jer je pregledom šest prispjelih ponuda konstatovano da nijedna nije prihvatljiva. Na tu odluku izjavljeno je više žalbi Kancelariji za razmatranje žalbi BiH koja je zaključila da spoji postupak po svim žalbama.

– U februaru 2025. je donijela rješenje kojim se usvajaju žalbe i poništava odluka o poništenju postupka, tenderska dokumentacija i obavještenje o nabavci. Ugovorni organ je dužan ponuđačima dati potpune informacije za pripremu ponuda, a ne prebacivati odgovornost na ponuđače obavezom postavljanja pitanja u vezi sa dokumentacijom – piše u izvještaju.

Revizorima su bili sporni i drugi ugovori o nabavkama.

– Uočeno je da su ugovorene vrijednosti prekoračene za nabavku usluga prevođenja, nabavku goriva za pojedine lotove i sredstava za higijenu. Okvirni sporazumi za usluge prevođenja sa izabranim ponuđačem zaključeni su na period od oktobra 2021. do kraja 2024. Utvrdili smo da su za određene jezike prekoračena sredstva u toku 2022, a za ostale (turski, italijanski, engleski, perzijski, arapski) u toku tekuće godine – piše u izvještaju.

Revizori su, između ostalog, zaključili da je potrebno da se jasno definišu ovlašćenja i odgovornosti svih zaposlenih, u okviru poslova koji su im dodijeljeni, s ciljem jačanja upravljačke kontrole da bi se smanjio rizik od nastanka greške, nepravilnosti ili zloupotrebe i da čim prije uskladi interne akte za službena vozila sa Pravilnikom Savjeta ministara te poradi na evidenciji podataka o uniformama, oružju i opremi.

Granična policija je u 2024. godini raspolagala sa 112,6 miliona KM, od čega je za bruto plate i naknade 70,9 miliona. Utvrđeno je da je odobravano korišćenje do četiri dana plaćenog odsustva godišnje radi zadovoljenja vjerskih, odnosno tradicijskih potreba, a ne dva dana kako propisuje zakon.

– Ukupni izdaci za putne troškove iznosili su 406.616 KM. U pojedinačnim slučajevima kada se za putovanje u inostranstvo koristi automobil, a do krajnje destinacije ima proputovanja kroz više zemalja, obračun dnevnice je vršen prema vremenu provedenom u zemlji proputovanja. U institucijama je na snazi pravilo da se obračun dnevnica vrši na osnovu dnevnice utvrđene za zemlju u koju se službeno putuje – istaknuto je u izvještaju.

Granična policija BiH je, kako je navedeno, dostavila komentare na Nacrt izvještaja o finansijskoj reviziji za 2024. te dala osvrt na dato mišljenje i komentare po svim datim preporukama.

– Ponovljene su konstatacije koje su nam prezentovane tokom revizije ili su navedene aktivnosti koje su preduzete, odnosno koje planiraju preduzeti u 2025. godini. Ovaj izvještaj predstavlja konačan izvještaj, bez korekcija u odnosu na nacrt – istaknuto je u analizi Kancelarije za reviziju.