Još nije završena: Predstavljena realizacija projekta “Socijalna karta Srpske”

25.03.2024. | 11:26

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je danas da je realizacija projekta “Socijalna karta Srpske” od izuzetnog značaja jer se njime želi pravedna podjela socijalnih prava, odnosno da ih ostvare oni koji to zaslužuju.

“Želja mi je bila da napravimo socijalnu kartu da bi na pravedniji način mogli da realizujemo sprovođenje tih prava. Važno je da ovaj projekat bude realizovan jer od njega velika očekivanja imaju i korisnici ovih prava”, rekao je Višković obraćajući se okupljenima u Banjaluci na prezentaciji dosadašnjih aktivnosti u realizaciji ovog projekta.

On je istakao da slijedi kreiranje zakona o socijalnoj karti i drugih akata koji će pratiti ovu oblast.

Predsjednik Vlade je izjavio da će socijalna karta omogućiti transparentan i jednako dostupan pristup davanjima za sve građane, te da više neće biti moguće dobiti pomoć po istom osnovu sa više adresa.

“Moja želja je bila da se po matičnom broju, koji će biti glavni pretraživač, dobije podatak da li je određeni korisnik već povukao neko pravo”, rekao je Višković novinarima u Banjaluci nakon prezentacije dosadašnjih aktivnosti u realizaciji ovog projekta.

Višković je pojasnio da je znatan broj ljudi koji nisu ni znali da postoje određena prava, dok ima i onih koji su ta prava ostvarivali sa više adresa, te poručio da u narednom periodu to neće biti moguće.

On je istakao da će biti rađena trijaža u okviru postojeće baze koja sadrži podatke korisnika različitih fondova i ustanova, te pojasnio da nisu svi penzioneri sa najnižom penzijom u stanju socijalne potrebe, jer ima i onih koji dobijaju primanja iz nekih drugih država ili imaju privatni biznis.

Višković je najavio da će ove godine biti završena i zakonska regulativa u ovoj oblasti, te konstatovao da je za konačnu izradu socijalne karte potrebno nekoliko godina.

“Ovo je sada posao koji je sveden na oko pola miliona KM. Srbija je za implementaciju svoje socijalne karte potrošila oko pet miliona KM”, naveo je Višković i zahvalio Srbiji koja je ustupila određenja saznanja pa će Srpska kroz projekat proći lakše i jeftinije.

On je zahvalio Svjetskoj banci koja je besplatno ustupila ljudske i stručne resurse, dokumente i projekte, a pratiće Srpsku i u narednom periodu u izradi informacionog sistema.

Agencija za informaciono-komunikacione tehnologije /AIKT/ Republike Srpske prezentovala je dosadašnje rezultate u realizaciji projekta “Socijalna karta Republike Srpske” čiji je cilj uspostavljanje jedinstvene i centralizovane elektronske evidencije o socijalno-ekonomskom statusu korisnika prava iz oblasti socijalne, boračko-invalidske i zaštite djece i porodice.

Prezentaciji u Administrativnom centru Vlade Srpske u Banjaluci prisustvovali su i ministar zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić i ministar porodice, omladine i sporta Srpske Selma Čabrić, te brojni predstavnici institucija i ustanova iz oblasti socijalne zaštite.

ŠERANIĆ: SOCIJALNOM KARTOM DO PRAVEDNIJEG DOZNAČAVANJA PRAVA

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić izjavio je da se priprema registar socijalne karte koja predstavlja alat za institucije radi pravednijeg doznačavanja određenih prava i efikasnije realizacije tih prava.

Šeranić je naglasio da je riječ o interresornom i multidisciplinarnom projektu, a da se dalje aktivnosti odnose i na informaciono-komunikacione tehnologije, ali i pravni segment.

“Ono na čemu sada prve aktivnosti baziramo je zakon o jedinstvenoj isplati gotovinskih naknada Republike Srpske koji podrazumijeva isplate iz jedinica lokalne samouprave i budžeta Srpske da bismo sva ta prava koja se ostvaruju integrisali u jedan interoperabilni sistem i pratili realizaciju tih prava”, rekao je Šeranić novinarima u Banjaluci nakon prezentacije dosadašnjih aktivnosti u realizaciji projekta “Socijalna karta Republike Srpske”.

VIŠNJIĆ: REGISTAR TEK TREBA DA SE PRAVI

Direktor Agencije za informaciono-komunikacione tehnologije /AIKT/ Republike Srpske Dražen Višnjić rekao je da je završena pripremna faza ovog projekta i da slijedi prva faza koja podrazumijeva izradu registra i neophodne legislative.

“Urađeno je nekoliko dokumenata, kompletna projektna dokumentacija, analiza potrebnog budžeta, analiza nedostataka krajnjeg korisnika, imamo više od 400 institucija u kojima građani ostvaruju neka od više od 90 prava u vezi sa 15 zakona”, naveo je Višnjić.

On je dodao da je urađena revizija svih prava, zakona, institucija, elektronskih evidencija.

“Prezentovali smo bazu socijalne karte, a to je skup svih podataka iz institucija. Registar tek treba da se pravi”, istakao je Višnjić.