
Još nije odobreno: Helez traži dodatnih 28,4 miliona KM, a ne zna kako će ih utrošiti
09.09.2025. | 08:23Ni u Ministarstvu odbrane BiH, na čelu sa Zukanom Helezom, još uvijek ne znaju na šta će utrošiti dodatnih 28,4 miliona KM, koliko bi trebalo da pripadne Oružanim snagama BiH u okviru Prijedloga zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2025. godinu, ukoliko on bude usvojen.
Prijedlog je, podsjetimo, dobio zeleno svjetlo na sjednici Predsjedništva BiH, na kojoj su za taj dokument glasali Željko Komšić i Denis Bećirović, dok je Željka Cvijanović bila protiv. Međutim, nije prošao Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH, već je vraćen na doradu Predsjedništvu BiH.
U iščekivanju sudbine ovog dokumenta, ostaje misterija šta će Ministarstvo odbrane BiH, ukoliko im bude odobreno, uraditi sa dodatnih 28,4 miliona KM, a to pitanje su postavili i brojni predstavnici Republike Srpske u zajedničkim institucijama. U ovom ministarstvu su, međutim, takođe bez odgovora.
“S obzirom na to da budžet još uvijek nije usvojen i da sve planirane nabavke nemaju istu dinamiku kroz propisane procedure realizacije, ne možemo precizirati na koji način će sredstva biti utrošena”, rekli su za “Nezavisne novine” iz Ministarstva odbrane BiH.
Kako su dodali iz ovog ministarstva, prilikom izrade budžetskog zahtjeva za 2025. godinu planirano je povećanje osnovice za plate, te je zbog toga u startu budžetskom Instrukcijom Ministarstva finansija i trezora BiH povećana “gornja granica rashoda” Ministarstva odbrane BiH sa 390.502.000 KM na 398.480.000 KM.
“Prema tadašnjoj projekciji implementacije zakonskih izmjena na personalnim troškovima, bilo nam je potrebno dodatnih 9.494.000 KM, a budžetski okvir su nam povećali za 7.978.000KM. Nedostajuća sredstva na projektovanim personalnim troškovima su ‘nadoknađena’ umanjujući naš zahtjev na drugim pozicijama – operativnim troškovima”, rekli su iz Ministarstva odbrane BiH.
Dakle, kako su dodali, budžetski okvir je bio nominalno povećan, ali suštinski umanjena su ulaganja u Oružane snage BiH.
“Međutim, budžet nije usvojen pravovremeno, tako da su i potrebe za personalnim troškovima promijenjene, jer je povećanje osnovice vezano za usvajanje budžeta”, rekli su, između ostalog, iz Ministarstva odbrane BiH.
Miroslav Vujičić, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, kaže da je Ministarstvo odbrane BiH već pokazalo nesposobnost kroz nemogućnost utroška sredstava.
“To ministarstvo već više puta nije realizovalo sredstava koja su im odobrena. A tražiti sredstva, i to ne mala, a bez ideje na šta ih utrošiti, potpuno je besmisleno, te pokazuje ogromnu neodgovornost, da ne kažem bezidejnost”, rekao je Vujičić za “Nezavisne novine”.
Podsjetimo, iz Republike Srpske su i ranije upozoravali da, kada se kreira budžetski zahtjev, postoje budžetske stavke iz kojih se može vidjeti za šta se planiraju trošiti sredstva.
“U konkretnom slučaju, očigledno postoje neke zakulisne radnje i da Bošnjaci, koji Oružane snage doživljavaju isključivo kao svoje, pokušavaju da sredstva, po svemu sudeći, utroše u dodatno naoružanje i opremu. Dakle, korištenje budžetskih sredstava je vrlo jasno propisano. Ovakav način stvara određenu sumnju, ali i mogućnost zloupotrebe budžetskih sredstava”, rekao je ranije Milorad Kojić, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.