Izvještaj ide u Njujork: Vlada Srpske popisala probleme i krivce za krizu u BiH

03.05.2025. | 12:30

Republika Srpska, uprkos tenzijama, vjeruje da BiH i dalje ima šansu da uspije ako svi u i van nje budu poštovali Dejton. Za krizu u kojoj se sada nalazi kriv je njemački birokrata po imenu Kristijan Šmit, koji sebi daje za pravo da upravlja BiH kao neobuzdani despot.

Na to je, objašnjavajući političku krizu u BiH i njene uzroke, upozoreno u 33. po redu izvještaju koji je Republika Srpska uputila Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija (UN) gdje je za 6. maj zakazana nova, polugodišnja debata o BiH.

Srpska, kako je napisano u izvještaju, čvrsto podržava Dejtonski sporazum koji je uspostavio ustavnu strukturu, koncipiranu tako da svakom od tri ranije zaraćena naroda – Bošnjacima, Srbima i Hrvatima ulije povjerenje da neće pasti pod dominaciju jednog ili više drugih naroda.

– Čvrsta podrška Dejtonskom sporazumu znači da Republika Srpska poštuje suverenitet i teritorijalni integritet BiH i da nema plan za otcjepljenje. Znači da Srpska insistira na striktnom poštovanju Ustava BiH onako kako je napisan i da odbacuje da BiH bude pod vlašću stranog autokrate. Iznad svega, podrška Dejtonu znači njenu nepokolebljivu opredijeljenost za mir. Srpska je spremna da sa partnerima uđe u ozbiljne razgovore radi okončanja političke krize u BiH i osiguranja uspješne budućnosti zemlje – piše u republičkom izvještaju.

Uzrok političke krize u BiH je, navode, napad Kristijana Šmita na ustavni poredak BiH i njegov skandalozni pokušaj rušenja demokratije u Srpskoj.

– Nesmotreni, autokratski nastrojeni njemački birokrata Kristijan Šmit upravlja BiH putem dekreta, uz neograničenu moć. Ova vladavina ličnim odlukama je šokantno kršenje demokratskog ustava i rušenje građanskih i političkih prava građana BiH. Budući da Šmit nikada nije imenovan od strane Savjeta bezbjednosti UN, on nije legitiman čak ni kada se gleda formalno. Međutim, čak i da jeste, ni Dejton ni bilo koji drugi izvor prava visokom predstavniku ne daje ovlašćenje da izdaje dekrete obavezujuće za građane BiH – stav je Srpske.

Šmit je donio brojne odluke, ali je “najnečuvenija ona kojom uvodi krivično djelo nepoštovanja njegovih odluka”.

– Pod njegovim pritiskom Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv demokratski izabranog predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika zbog navodnog kršenja Šmitovog krivičnog dekreta – piše u izvještaju.

OHR, stoji, neustavno transformiše i deformiše BiH u odnosu na ono što predviđa Dejton.

– Apsolutno ništa u Dejtonu niti u bilo kom drugom izvoru prava ne daje visokom predstavniku ovlašćenje da donosi obavezujuće odluke. Aneks 10, kao jedini izvor zakonitog mandata visokog predstavnika, ograničava njegovu ulogu na aktivnosti kao što su praćenje i posredovanje – navedeno je u izvještaju, uz naglasak da je Šmit kontroverzna ličnost čak i u svojoj matičnoj zemlji.

U republičkom vrhu ponavljaju da je davno došlo vrijeme da članice Savjeta bezbjednosti osude ovakve činove ogoljene tiranije.

– Njegovo nezakonito prisvajanje vlasti predstavlja očigledno kršenje principa u Povelji UN i svaka država članica koja drži do demokratije i vladavine prava trebalo bi da bude zaprepašćena i zgrožena njegovim postupcima. Dozvoliti mu da nastavi svoju pogubnu vladavinu u BiH, bio bi skandal bez presedana – istaknuto je u izvještaju i dodato da je “kao prirodan odgovor na Šmitove neustavne pokušaje da upravlja BiH, Narodna skupština u junu 2023. usvojila zakon kojim se obustavlja objavljivanje takvih nezakonitih odluka u ‘Službenom glasniku Republike Srpske'”.

Upozoreno je i da bošnjačke stranke odbijaju da poštuju Dejton i odbacuju dijalog.

– Bruka je nastavljati sa farsom gdje Šmit pozira kao legitiman visoki predstavnik. Još je gore pretvarati se da je aktuelna politička kriza u BiH rezultat postupaka predsjednika Dodika koji je već dugi niz godina jedna od ključnih političkih ličnosti, a ne provokativnog i nepromišljenog ponašanja Kristijana Šmita, koji neskriveno pokušava da predsjednika Dodika pošalje u zatvor – piše u dokumentu i upozorava da se Šmit “sprda sa međunarodnim pravom kada tvrdi da obavlja funkciju visokog predstavnika”.

Srpska je opredijeljena i za evropski put BiH, ali su i te aktivnosti u ovom momentu blokirane zbog represivnog prisustva OHR-a, a podsjećaju i na to da je Evropska komisija jasno navela da je “supervizija” BiH od strane OHR-a nespojiva sa suverenitetom BiH, “a time i sa članstvom u EU”.

Poseban dio izvještaja je posvećen podrivanju Ustava od strane Ustavnog suda BiH jer “umjesto da izvršava svoju obavezu zaštite Ustava BiH, većina u Ustavnom sudu BiH bespogovorno podržava protivpravnu vladavinu OHR-a putem odluka i potvrđuje očigledno neustavnu centralizaciju BiH”, prenosi Glas.