“Istraga” tvrdi, zvaničnici Srpske demantuju: Nema dogovora Dodik – Varhelji

21.12.2021. | 16:00

Objavljivanje dokumenta sa potpisom šefa Delegacije EU u Sarajevu Johana Satlera o navodnom dogovoru evropskog komesara za proširenje Olivera Varheljia sa srpskim članom Predsedništva BiH Miloradom Dodikom o održavanju sjednice NSRS o prenosu nadležnosti sa BiH na Srpsku, izazvao je različita reagovanja Sarajeva i Banjaluke.

Naime, kako tvrdi portal Istraga.ba, Varhelji je krajem novembra ove godine dogovorio sa Dodikom održavanje posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj je razmatrano pitanje prenosa nadležnosti sa nivoa BiH na nivo entiteta. Ovaj zvaničnik Evorpske unije je sa Dodikom, kako tvrdi taj portal, usaglasio i da skupštinski zaključci stupe na snagu šest mjeseci kasnije. Kako su napisali to potvrđuje izvještaj šefa Delegacije EU u BiH Johana Satlera koji je 25. novembra dostavljen u u Brisel.

I dok političari u Sarajevu traže objašnjenje od EU i izjavljuju da u BiH više ništa neće biti isto, iz Banjaluke negiraju bilo kakav dogovor Dodika sa Varheljijem o sjednici NSRS o prenosu nadležnosti.

Portparol SNSD i savjetnik srpskog člana Predsedništva BiH Radovan Kovačević je demantovao pisanje medija o navodnom dogovoru.

Kovačević je rekao da je Varheljiju kao i svima drugima u novembru tokom boravka u BiH jasno rečeno šta je politika Republike Srpske i šta su pravci u kojima će Srpska djelovati.

“Potpuno je netačna formulacija da je to na bilo koji način dogovoreno sa Varheljijem, već se radilo o tome da smo komesaru, ali i gospodinu Satleru i svima drugima samo saopštili šta će biti koraci Republike Srpske o kojima smo, ponavljam, već ranije itekako govorili u javnosti”, rekao je Kovačević.

Premijer Republike Srpske Radovan Višković je komentarišući dokument primjetio da u njemu “Satler insinuira da je postojao dogovor Varheljija o zakazivanju Narodne Skupštine Republike Srpske o prenosu nadležnosti 10. decembra, te poručio da ne zna odakle, kako kaže, “sad takva vrsta insinuacija da se pojavljuje u javnosti…”.

“Ne znam kako je samo on čuo tu vrstu priče, a mi ostali nismo to čuli. Ne znam šta to treba da znači”, rekao je Višković i dodao da “im vjerovatno smeta što država Mađarska, predsjednik i svi ljudi koji predstavljaju državu Mađarsku daju pravo, ili daju podršku Republici Srpskoj u smislu da smo upravu”.

Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine od Evropske komisije u Bosni i Hercegovini traži hitno pojašnjenje dokumenata koji su procurili u medije.

“Ukoliko se pokaže istinitim, ovaj potez može predstavljati opasan presedan u učešću Evropske komisije u dosadašnjim pregovorima o izmenama Izbornog zakona i Ustava Bosne i Hercegovine. Nepojmljivo je da se ovakve stvari rade od onih koji, barem deklarativno, podržavaju cjelovitost i suverenitet Bosne i Hercegovine. Da li ovim dokumentom dio međunarodne zajednice daje prikrivenu podršku secesionističkim namjerama Milorada Dodika i rukovodstva Republike Srpske”, pitaju, između ostalog, u saopštenju iz SDP-a.