
IOM o stanju u BiH: Više migranata napustilo centre nego što je došlo u zemlju
06.07.2025. | 21:39Međunarodna organizacija za migracije (IOM) zabilježila je u trećoj sedmici juna ukupno 448 osoba koje su stigle u četiri privremena prihvatna centra u BiH, što predstavlja povećanje od 5,2 odsto u odnosu na prethodni izvještajni period.
U istom periodu, 430 osoba je napustilo centre, što predstavlja povećanje od 20,8 odsto u odnosu na prethodni period.
Kako su naveli u najnovijem izvještaju, u privremenim prihvatnim centrima je pružena pomoć ukupno 763 osobe, uključujući 708 muškaraca i 55 žena. Među njima je pružena podrška 149 djece, od kojih su 122 dječaka i 27 djevojčica.
Unutar ovih centara posluženo je 8.068 obroka i podijeljena su 2.463 neprehrambena artikla. Medicinski timovi su obavili 93 primarne medicinske konsultacije i 10 pedijatrijskih konsultacija. Pružena je i podrška za mentalno zdravlje, sa 40 konsultacija.
Od 2018. godine IOM je podržao 1.625 dobrovoljnih povrataka.
Osim toga, kako je istaknuto, 428 osoba je kontaktirano kako bi im bile pružene sve informacije, a 172 osobe su dobile pomoć u pružanju usluga prevoza.
Dodali su da IOM nastavlja podržavati Ministarstvo civilnih poslova i lokalne zdravstvene institucije kako bi se osiguralo da migranti i tražioci azila u centrima za izbjeglice imaju pristup zdravstvenoj zaštiti na svim nivoima.
Osim toga, kako su istakli, IOM podržava menadžment hranom, neprehrambenim artiklima i higijenom u svim centrima za prihvat i izbjeglice, radeći s Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice i Crvenim krstom. Pravna pomoć, pružanje informacija i individualno savjetovanje takođe se podržavaju kako bi se ranjivim osobama pomoglo u pristupu regularnim migracijskim putevima ili dobrovoljnom povratku u svoje zemlje porijekla.
Dodaju da IOM pomaže Ministarstvu bezbjednosti i Službi za poslove sa strancima u upravljanju svim aktivnostima vezanim za smještaj u centrima za pomirenje i imigraciju.
Napori za socijalnu koheziju nastavljaju se i u centrima za pomirenje i imigraciju i u lokalnim zajednicama kako bi se podstakla solidarnost, poboljšale usluge i ojačali odnosi između migranata i domaćeg stanovništva.