Iako su entitetski premijeri postigli dogovor: Nije prihvaćena zabrana izvoza oblovine

18.03.2022. | 18:36

Iako su entitetski premijeri i predsjedavajući Savjeta ministara prije osam dana postigli dogovor da se privremeno zabrani izvoz drvnih sortimenata iz BiH, federalni ministri u Savjetu ministara danas su bili protiv. Iznenađen, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac kaže – zbog njih će drvoprerađivači iz oba entiteta ostati bez potrebne sirovine i posla.

Svi bošnjački i hrvatski ministri osim Ankice Gudeljević, koja nije bila na sjednici, bili su protiv Odluke o privremenoj zabrani izvoza šumskih, drvnih sortimenata iz BiH , koja bi bila oročena do kraja godine.

– Mislim da je to neobjašnjivo. Ministri iz Republike Srpske glasali su zajedno sa predsjedavajućim Tegeltijom za tu odluku, ministri iz Federacije bili su protiv. Imaćemo situaciju ako se ne donese ta odluka o zabrani izvoza, da će oblovina ići na tržište EU i druga a da naši proizvođači neće imati šta da rade – naglasio je Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara

Obrazloženje pojedinih federalnih ministara, da je za odluku potrebno mišljenje Uprave za indirektno oporezivanje je nepotrebno, jer je riječ o izvozu, a ne uvozu. Takođe, pravdanja da kantoni nisu vidljivi u tom procesu ne “pije” vode, jer se federalni premijer Fadil Novalić samo nekoliko dana ranije usaglasio sa premijerom Srpske i predsjedavajućim Savjeta ministara o usklađivanju mjera za ublažavanje posljedice ekonomske krize, izazvane ratom u Ukrajini, a jedna od mjera je i zabrana izvoza trupaca.

– Od Tegeltije i premijera Viškovića čuli ste šta je sadržaj tih mjera od trupaca do gnojiva do posebne teme Trgovska gora – rekao je Tada Novalić.

– Mi smo se usaglasili i kao entitetski premijeri i predsjedavajući Savjeta ministara da ovo treba da bude odluka BiH i da važi do kraja godine – naglasio je Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske.

Objašnjenje zašto je Novalić pristao a potom njegove stranačke kolege u Savjetu ministara odbile da daju saglasnost za zabranu izvoza trupaca, SDA još niji ponudila. Njihovi ministri ne javljaju se na telefon. Povećan izvoz drvne građe iz Republike Srpske i Federacije iz javnih i privatnih šuma posljednjih godina otežao je nabavku sirovine za domaće drvoprerađivače, ističe Zorica Savić vlasnik kompanije za preradu drveta iz Omarske. Nada se da će odluka o zabrani izvoza trupaca uskoro biti donesena.

– Nama je značajno otežana nabavka repromaterija baš iz razloga izvoza trupaca, u zadnjih pet-šest mjeseci svjedoci smo povećanje cijene repramaterijala koja je proizrokovana prije svega u Kinu – poručila je Zorica Savić, direktor vlasnik drvoprerađivačke kompanije iz Omarske.

Košarac kaže, da nije još sve gotovo:

– Do drugog kruga glasanja imaćemo konsultacije sa kolegama da zajedno radimo i implementiramo zaključćke entitetskih premijera i predsjedavajućeg Savjeta ministara – dodao je Košarac.

Drvoprerađivačka industrija u Republici Srpskoj sa više od 10 odsto učestvuje u ukupnoj industrijskoj proizvodnji i zapošljava svakog petog radnika. Zato je važno da imaju sirovinu i da rade.