Gruško: Budućnost BiH uz poštovanje neotuđivih prava entiteta

17.10.2022. | 22:25

Zamjenik ruskog ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško rekao je da se Rusija zalaže za poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, polazeći od toga da se budućnost BiH može garantovati ako se poštuju neotuđiva prava entiteta i konstitutivnih naroda.

Gruško je naglasio da taj sporazum realno ocjenjuje stanje stvari u BiH.

“Nikakvi drugi projekti u vezi sa političkim i socijalnim inženjeringom neće dati rezultata i nose opasnost od nove eksplozije nasilja na Balkanu”, rekao je Gruško za “Sputnjik”.

On je na kraju trodnevne posjete Srbiji rekao i da se principijelan pristup Rusije nikada nije mijenjao ni u vezi sa pitanjima od posebnog značaja za Srbiju.

U vezi sa pitanjem Kosova i Metohije Gruško navodi da rješenje treba da je u skladu sa normama međunarodnog prava i Rezolucijom 1244, da Rusija insistira da Brisel ispuni obaveze koje je preuzeo kao posrednik, da se realizuje obaveza kosovskih Albanaca da formiraju ZSO, te će poštovati svaki dogovor Beograda i Prištine.

On je istakao da je prednost srpsko-ruskih odnosa u veoma čvrstim temeljima, uzajamnom poštovanju, međusobnoj potrebi, te iskrenim dubokim težnjama oba naroda, te da oni kojima ti odnosi smetaju pokušavaju da nezavisne zemlje slome preko koljena i odvuku ih u svoj tabor.

“Principijelno je što se Rusija i Srbija druže ne protiv nekog, nego se druže međusobno zato što to proističe iz srca ljudi”, naglasio je Gruško i dodao da se rusko-srpski odnosi mogu ocijeniti ne samo kao faktor stabilnosti u regionu, već i u Evropi.

U vezi sa ukrajinskom krizom i pritiscima sa Zapada da Srbija uvede sankcije Rusiji, Gruško navodi da tu nema nikakve racionalne politike, već samo želja da se kazni Srbija za neposlušnost i za njenu principijelnu poziciju, za to što brani svoje nacionalne interese.

“Srbija je jedan od naših partnera, to bukvalno izluđuje Zapad. Čine sve da bi neprincipijelnim i neprihvaljivim pritiskom pridobili nekog na svoju stranu. Sad uvode protiv nas sankcije tako da neposredno kazne i Srbiju – oduzimaju joj pristup ruskoj nafti i rade razne druge stvari koje ne služe na čast tom `demokratskom Zapadu`, koji sve vreme govori o poretku zasnovanom na pravilima, a sam svojim postupcima gazi međunarodno pravo. Jer, to što se radi prema Srbiji ne samo da je amoralno, već je u suprotnosti sa međunarodnim pravom”, naveo je Gruško.

On je uvjeren da svaka vlada koja se rukovodi nacionalnim interesima neće vršiti politički harakiri uvođenjem sankcija protiv Rusije.

Gruško je naglasio da je Rusija zainteresovana za mir na Balkanu i uvjerena je da su pokušaji da se Balkan prevuče na ovu ili onu stranu bez perspektive opet zato što se na Balkanu prepliću mnogi legitimni interesi, ne usljed nekih postupaka država, nego kao rezultat same istorije.

“Mirna budućnost Balkana nije vezana za priključenje nekom taboru nego upravo za korišćenje prednosti koje su vezane za prisustvo širokih istorijskih veza sa mnogim zemljama. U krajnjem ishodu, ako se nađe formula harominičnog spoja regionalnih i neregionalnih interesa to će biti garancija mira na Balkanu”, navodi Gruško.