Grlić Radman o Željku Komšiću: Njegov strah od gubitka položaja je sve vidljiviji

10.09.2021. | 12:27

Hrvatski ministar spoljnih polova Gordan Grlić Radman rekao je danas da je predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić u strahu da će reformama u BiH izgubiti položaj i “još uvijek ne shvata da u tom tijelu ne zastupa Hrvate”.

Hrvatski šef diplomatije reagovao je time na Komšićevu izjavu u četvrtak da je “Grlić Radman hrvatski Vulin”.

“Takva izjava više govori o Komšiću”, odgovorio je Grlić Radman, prenosi Hina.

Komšić mu je tu etiketu prišio u intervjuu za Televiziju Federacije BiH (FTV) nakon što ga je hrvatski ministar pozvao da podnese ostavku ako ne vjeruje u konstitutivnost naroda u državi kojoj je na čelu.

“Grlić Radman je hrvatski Vulin. Ima tu poziciju u Hrvatskoj kao što Vulin ima kod Vučića i nije moje da dalje ulazim u komentare takvih gluposti”, kazao je Komšić.

Grlić Radman je rekao da kao šef diplomatije zemlje supotpisnice Dejtonskog sporazuma insistira na poštivanju njegovih temeljnih odrednica, kao i Ustava BiH koji propisuje “konstitutivnost triju jednakopravnih naroda i ostalih građana”.

“I, zbog te činjenice, mene kao legalistu, Komšić upoređuje s osobom koja ima zabranu ulaska u Republiku Hrvatsku – zemlju članicu EU i NATO-a. No, to više govori o Komšiću nego o meni”, rekao je Grlić Radman i dodao:

“Njegov strah od gubitka položaja, nužnom promjenom Izbornog zakona koja bi eliminisala sve oblike diskriminacije i nejednakosti, a osigurala jednakopravnost i ustavnu konstitutivnost, sve je vidljiviji”, istakao je hrvatski ministar spoljnih i evropskih poslova.

Grlić Radman je rekao da Komšić i dalje “ne shvata da u tročlanom Predsjedništvu Bosne i Hercegovine ne zastupa hrvatski narod, iako se tako predstavlja”.

“Njega na to mjesto nije izabrao hrvatski narod. Nadalje, Komšićeva percepcija demokratije ne odgovara duhu vremena. A, njegove prijetnje posljedicama visokom predstavniku, potvrđuju tu činjenicu. Komšić ima pravo na drugačije mišljenje, ali nema pravo izigravati Ustav i Dejtonski sporazum dok god je on na snazi. Jer, Dejtonski sporazum je međunarodno pravo. To su temelji međunarodnog poretka i demokratskog sustava”, zaključio je Gordan Grlić Radman, a prenosi Hina.