
Građani FBiH o tamošnjim političarima: Na samu pomen njih – nije mi dobro VIDEO
17.05.2025. | 09:32Građani Federacije BiH svakim danom sve više ogorčeni su na tamošnje političare. Uglavnom se žale da političari uzrokuju krize, a o onima koji su ih birali uopšte i ne misle.
Djeca im odlaze iz države, a vlastodršci – u namjeri da svoje fotelje i masne plate zadrže – rade sve kako bi ostali na funkciji.
“Na samu pomen njih, nije mi dobro”, govori jedna građanka.
Mnogi ne vide budućnost u BiH.
“Nikako! Nikako! Nema nikakve budućnosti, ovo je sve budalaština”, kaže još jedan građanin.
“Gledali su samo na sebe, na narod nisu uopšte obraćali pažnju”, dodaje građanka BiH.
Ogorčenje stanovnika FBiH na političare možete pogledati u anketi u prilogu ATV-a.
Podsjećamo, agencija “Metrics” sprovela je istraživanje javnog mnjenja koje je ukazalo da mirno otcjepljenje Republike Srpske nije toliko strana ideja u FBiH.
Ono što je svakako strano jeste ideja “jedinstvene BiH”, a građani su rekli da nemaju povjerenja u lidere drugog entiteta.
Opciju mirnog otcjepljenja Republike Srpske, ako nema druge alternative, podržava 42 odsto stanovnika Kantona Sarajevo, pokazuju rezultati istraživanja javnog mnjenja koje je radila agencija “Metrics”.
“Opciju mirnog otcjepljenja Republike Srpske, ako nema druge alternative, podržava 42% stanovnika Kantona Sarajevo (40% je za to da se spriječi po svaku cijenu), te 45% stanovnika Unsko-sanskog kantona. Većina stanovnika HNK (50%) kaže da otcjepljenje treba spriječiti po svaku cijenu, a slijedi ih ZDK sa 40%”, navodi se u analizi.
Od 1.300 ispitanika, koliko je obuhvatilo ovo istraživanje, samo 14 odsto smatra da će BiH u narednih pet godina biti jedinstvena, 58 odsto smatra da će opstati trenutno uređenje, sedam odsto smatra će biti veća nezavisnost entiteta, dok 21 odsto nije imalo odgovor na ovo pitanje.
O povjerenju trenutnim liderima FBiH govori i to da 44 odsto građana Federacije neće da se izjasni (20 odsto) ili smatra da niko (24 odsto) nema mogućnosti da se “odupre napadima na uređenje i institucije BiH.”
Koaliciji SDA i DF daju 30 odsto, dok je Trojka na 26.
Istraživanje pokazuje da se u drugom entitetu još uvijek uzdaju u stranu intervenciju, pa “Šmita i međunarodnu zajednicu” smatraju za najjači političku stranu u krizi”.
“45 odsto ispitanika vidi “Kristijana Šmita i međunarodnu zajednicu” kao jaču političku stranu u aktuelnoj političkoj krizi u BiH, dok 35 odsto smatra da su to “probosanske političke opcije”. 11 odsto u FBiH misli da je to Milorad Dodik i koalicija dok 9 odsto nema mišljenje”, navodi agencija.